Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Arcybiskup Delhi: Czas, byśmy my przyszli do Europy

22.09.2011

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją panującą w Europie, ponieważ to europejscy misjonarze przynieśli „Dobrą Nowinę” do Azji i Afryki” – stwierdził abp Vincent Concessao.

Arcybiskup Delhi podczas swojej wizyty w Watykanie rozmawiał m.in. na temat problemów Kościoła w Indiach. W wywiadzie udzielonym Catholic News Agency powiedział, iż „misjonarze przybywający z Europy do Indii wykazali się wspaniałym poświęceniem głosząc naukę”. „Dzisiaj wygląda na to, że nadeszła nasza kolej na odwiedziny Europy” – dodał duchowny.

Co ciekawe idea rechrystianizowania Europy pojawiła się podczas dyskusji na zupełnie inne tematy. Duchowny omawiał problem unikania płacenia podatków przez indyjskich bogaczy. Praktykę tę abp Concessao określił jako „niemoralną”, „niesprawiedliwą” i „deprawującą kraj, który mógłby wiele uczynić dla biednych w Indiach”.

„Prosiliśmy, by Watykan zwrócił się do Szwajcarii z pytaniem, w jaki sposób można by zadośćuczynić sprawiedliwości. Zależy nam, aby pieniądze powróciły do Indii i mogły zostać wykorzystane z pożytkiem dla naszego kraju” – wyjaśniał abp Delhi. Podkreśla, że usłyszał zapewnienie, że „taka próba zostanie podjęta”.

W pewnym momencie omawiania spraw finansów indyjskich bogaczy, rozmowa zeszła na kwestie duchowego bogactwa Europy. Abp Concessao zaznaczył, że zdaniem indyjskich hierarchów Europa jest bankrutem „jeśli chodzi o moralne wartości, które są tak ważne dla Kościoła katolickiego”.

RJ

Fot. flickr

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook