Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Arcybiskup Berlina: Posłuchajcie papieża, zanim go osądzicie

22.09.2011

- Niemcy wpierw powinni wysłuchać, co papież ma im do powiedzenia, zanim wydadzą sąd – powiedział abp Berlina Rainer Maria Woelki. Dziś Benedykt XVI rozpoczyna pielgrzymkę do swojej ojczyzny. Najpierw odwiedzi stolicę Niemiec.

- Ojciec Święty odwiedza miasto, w którym chrześcijanie są dziś mniejszością, i gdzie wielu z nich zapowiedziało protesty na długo przed jego przybyciem – zauważa abp Berlina Rainer Maria Woelki i dodaje: - Benedykt XVI odwiedza także Berlin jako wielki Europejczyk, intelektualista i człowiek wiary. Jestem przekonany, że warto jest wysłuchać, co będzie miał do powiedzenia, nawet z krytycznym umysłem, nawet jeśli nie każdy zgadza się ze wszystkim – przekonuje abp Berlina.

Czterodniowa wizyta Benedykta XVI będzie jego trzecią wizytą w Niemczech od czasu wyboru na Stolicę Piotrową w 2005 roku, jakkolwiek pierwszą oficjalną wizytą w charakterze głowy państwa watykańskiego. 

Ponad 100 deputowanych spośród socjalistów, zielonych i postkomunistów zamierza zbojkotować piątkowe przemówienie papieża w Bundestagu. Socjaldemokratyczna parlamentarzystka Ulla Burchardt tak podsumowuje swój sprzeciw: "Głowa państwa, które lekceważy prawa pracy, prawa kobiet i prawo do seksualnego samookreślenia, nie powinna gościć w Bundestagu."

W międzyczasie niemiecki magazyn „Der Spiegel” przywołuje wiele krytycznych artykułów dezawuujących tradycyjne wartości chrześcijańskie. „Benedykt nie prowadzi swego Kościoła w przyszłość nie obarczoną uprzedzeniami, lecz wraca do ksenofobicznej przeszłości” – można przeczytać w jednym z nich.

Jednakże abp Woekli jest przekonany, że papież, oprócz tego, że przybywa jako głowa państwa, to także jako wielki intelektualista zdolny odpowiedzieć na głosy krytyki Kościoła.

Robert Jankowski

Żródło: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 2. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

 3. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 4. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 5. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 6. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 7. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

 8. morelas 24.10.2016

  Morawiecki na Białorusi

  Wicepremier polskiego rządu spotkał się z prezydentem Łukaszenką.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook