Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Arcybiskup Berlina: Posłuchajcie papieża, zanim go osądzicie

22.09.2011

- Niemcy wpierw powinni wysłuchać, co papież ma im do powiedzenia, zanim wydadzą sąd – powiedział abp Berlina Rainer Maria Woelki. Dziś Benedykt XVI rozpoczyna pielgrzymkę do swojej ojczyzny. Najpierw odwiedzi stolicę Niemiec.

- Ojciec Święty odwiedza miasto, w którym chrześcijanie są dziś mniejszością, i gdzie wielu z nich zapowiedziało protesty na długo przed jego przybyciem – zauważa abp Berlina Rainer Maria Woelki i dodaje: - Benedykt XVI odwiedza także Berlin jako wielki Europejczyk, intelektualista i człowiek wiary. Jestem przekonany, że warto jest wysłuchać, co będzie miał do powiedzenia, nawet z krytycznym umysłem, nawet jeśli nie każdy zgadza się ze wszystkim – przekonuje abp Berlina.

Czterodniowa wizyta Benedykta XVI będzie jego trzecią wizytą w Niemczech od czasu wyboru na Stolicę Piotrową w 2005 roku, jakkolwiek pierwszą oficjalną wizytą w charakterze głowy państwa watykańskiego. 

Ponad 100 deputowanych spośród socjalistów, zielonych i postkomunistów zamierza zbojkotować piątkowe przemówienie papieża w Bundestagu. Socjaldemokratyczna parlamentarzystka Ulla Burchardt tak podsumowuje swój sprzeciw: "Głowa państwa, które lekceważy prawa pracy, prawa kobiet i prawo do seksualnego samookreślenia, nie powinna gościć w Bundestagu."

W międzyczasie niemiecki magazyn „Der Spiegel” przywołuje wiele krytycznych artykułów dezawuujących tradycyjne wartości chrześcijańskie. „Benedykt nie prowadzi swego Kościoła w przyszłość nie obarczoną uprzedzeniami, lecz wraca do ksenofobicznej przeszłości” – można przeczytać w jednym z nich.

Jednakże abp Woekli jest przekonany, że papież, oprócz tego, że przybywa jako głowa państwa, to także jako wielki intelektualista zdolny odpowiedzieć na głosy krytyki Kościoła.

Robert Jankowski

Żródło: PAP/EPA

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook