Jedynie prawda jest ciekawa


Arcybiskup Berlina: Posłuchajcie papieża, zanim go osądzicie

22.09.2011

- Niemcy wpierw powinni wysłuchać, co papież ma im do powiedzenia, zanim wydadzą sąd – powiedział abp Berlina Rainer Maria Woelki. Dziś Benedykt XVI rozpoczyna pielgrzymkę do swojej ojczyzny. Najpierw odwiedzi stolicę Niemiec.

- Ojciec Święty odwiedza miasto, w którym chrześcijanie są dziś mniejszością, i gdzie wielu z nich zapowiedziało protesty na długo przed jego przybyciem – zauważa abp Berlina Rainer Maria Woelki i dodaje: - Benedykt XVI odwiedza także Berlin jako wielki Europejczyk, intelektualista i człowiek wiary. Jestem przekonany, że warto jest wysłuchać, co będzie miał do powiedzenia, nawet z krytycznym umysłem, nawet jeśli nie każdy zgadza się ze wszystkim – przekonuje abp Berlina.

Czterodniowa wizyta Benedykta XVI będzie jego trzecią wizytą w Niemczech od czasu wyboru na Stolicę Piotrową w 2005 roku, jakkolwiek pierwszą oficjalną wizytą w charakterze głowy państwa watykańskiego. 

Ponad 100 deputowanych spośród socjalistów, zielonych i postkomunistów zamierza zbojkotować piątkowe przemówienie papieża w Bundestagu. Socjaldemokratyczna parlamentarzystka Ulla Burchardt tak podsumowuje swój sprzeciw: "Głowa państwa, które lekceważy prawa pracy, prawa kobiet i prawo do seksualnego samookreślenia, nie powinna gościć w Bundestagu."

W międzyczasie niemiecki magazyn „Der Spiegel” przywołuje wiele krytycznych artykułów dezawuujących tradycyjne wartości chrześcijańskie. „Benedykt nie prowadzi swego Kościoła w przyszłość nie obarczoną uprzedzeniami, lecz wraca do ksenofobicznej przeszłości” – można przeczytać w jednym z nich.

Jednakże abp Woekli jest przekonany, że papież, oprócz tego, że przybywa jako głowa państwa, to także jako wielki intelektualista zdolny odpowiedzieć na głosy krytyki Kościoła.

Robert Jankowski

Żródło: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 7. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 8. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook