Jedynie prawda jest ciekawa


Arabska wiosna dotarła do Sudanu

07.01.2012

Od kilku tygodni rośnie liczba demonstracji i protestów w Sudanie. Trwają aresztowania opozycjonistów. Przywódca islamskiej opozycji Hassan el-Tarabi wytknął władzom nieudolność i wyraził nadzieję, że Sudańczycy przyłączą się do arabskiej wiosny.

Według raportu organizacji praw człowieka Human Rights Watch (HRW) od września zeszłego roku w całym kraju aresztowano ponad 250 aktywistów i opozycjonistów. Dziesiątki ludzi zaginęły. Niektórzy siedzą w aresztach bez postawionych zarzutów. Zamknięto również trzy niezależne gazety.

W ciągu ostatnich tygodni demonstracje odbywały się na wielu uniwersytetach w kraju. W wigilię Bożego Narodzenia na Uniwersytecie Chartumskim [na zdj.] 16 tys. studentów w siedzącym proteście wyraziło sprzeciw wobec przemocy stosowanej przez policję i żądało obalenia rządu prezydenta Omara el-Baszira. Policja użyła gazu łzawiącego i pałek. Aresztowano 73 osoby.

Kilka dni później na tym samym uniwersytecie doszło do starć zwolenników rządzącego Kongresu Narodowego (NCP) z członkami Darfurskiego Związku Studentów, którzy chcieli uczcić pamięć zabitego niedawno Chalila Ibrahima, przywódcy Ruchu na Rzecz Sprawiedliwości i Równości (JEM), największego ugrupowania rebeliantów walczącego z wojskami rządowymi w Darfurze.

W całym kraju protestujący wyrażali niezadowolenie z pogarszającej się sytuacji ekonomicznej kraju i rosnących cen podstawowych produktów. Od czasu kiedy Sudan w lipcu podzielił się na dwa państwa, inflacja wzrosła do ponad 18 proc.

Przez lata gospodarka Sudanu w 90 proc. była uzależniona od eksportu ropy. W wyniku secesji Południa kraj stracił ponad 35 proc. zysków z handlu ropą. Musi poradzić sobie z dziurą w budżecie, która w 2011 r. wyniosła 2 mld dolarów, a w tym roku może być dwa razy większa.

W czwartek Tarabi, główny przeciwnik prezydenta Baszira, na konferencji prasowej w Chartumie wytknął władzom nieumiejętność radzenia sobie z kryzysem ekonomicznym oraz nieudolność w walce z ruchami powstańczymi w Darfurze i w rejonach granicznych z Sudanem Południowym.

Oczekuję, że Sudańczycy przyłączą się do rewolucji i stanie się to bardzo niedługo - powiedział zebranym lider opozycyjnego Kongresu Ludowego (PCP). Za podobne słowa w zeszłym roku Tarabiego aresztowano na trzy miesiące. Na konferencji prasowej przyznał, że jest gotów wrócić do więzienia.

Tarabi był przywódcą duchowym w islamskim rządzie, gdy Baszir doszedł do władzy w 1989 roku. Potem drogi obu polityków się rozeszły.

Ci, co marzą o arabskiej wiośnie, jeszcze na nią długo poczekają - tak kilka tygodni wcześniej na walnym zjeździe partii rządzącej ocenił sytuację Baszir, od lat ścigany listem gończym przez Międzynarodowy Trybunał Karny za ludobójstwo w Darfurze.

W 1993 roku Stany Zjednoczone wpisały Sudan na listę krajów wspierających terroryzm i udzielających schronienia takim ludziom, jak Osama bin Laden, który przez lata był sprzymierzeńcem Tarabiego.

W lutym zeszłego roku prezydent Baszir, który rządzi krajem już 22 lata, zapowiedział, że nie będzie się starał o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2015 roku.

Od 30 stycznia 2011 r. na fali arabskiego przebudzenia, inspirowane wydarzeniami w Egipcie i w Tunezji tłumy zaczęły wychodzić na ulice Chartumu i innych miast w Sudanie, żądając zmian. Jednak większość protestów była tłumiona w zarodku przez sprawne akcje służb bezpieczeństwa. Setki ludzi pobito, dziesiątki aresztowano.

W historii krajów arabskich pierwsza rewolucja przeciwko wojskowej dyktaturze wybuchła właśnie w Sudanie 21 października 1964 roku. Dziesiątki tysięcy ludzi przez kilkanaście dni okupowały ulice Chartumu. Rewolucja zakończyła się po kilku dniach przejęciem władzy przez lud i obaleniem  wojskowego reżimu Ibrahima Abbuda.

Czterdzieści siedem lat później, kiedy świat przyglądał się arabskiej wiośnie w krajach Afryki Północnej i na Bliskim Wschodzie, prezydent Baszir, który doszedł do władzy w wyniku wojskowego przewrotu, odwołał wszystkie przygotowania do corocznych uroczystości upamiętniających dzień sudańskiej rewolucji październikowej.

PAP

[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

 2. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

 3. 1270kurdowie 20.01.2018

  Turcy bombardują Kurdów

  Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę, że tureckie lotnictwo rozpoczęło atakowanie kurdyjskiej enklawy Afrin w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

 4. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 5. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 6. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 7. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 8. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook