Jedynie prawda jest ciekawa


Antysystemowcy rosną w siłę. W tym kraju mogą wkrótce przejąć władzę

11.12.2017
Grillowiki
Antysystemowcy rosną w siłę. W tym kraju mogą wkrótce przejąć władzę

Na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi we Włoszech, w kolejnym ostatnio sondażu prowadzi antysystemowy, uważany za populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo. Spadają notowania rządzącej centrolewicowej Partii Demokratycznej.

Jednocześnie, jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Ixe dla włoskiej edycji Huffington Post, wśród politycznych liderów największym zaufaniem cieszy się premier Paolo Gentiloni.

Na ruch Grillo chce głosować ponad 27,5 proc. Włochów. To zaś może oznaczać, że formacja ta nie utworzy samodzielnie rządu, a sama - jak przypomnieli komentatorzy - nie jest zainteresowana żadnymi sojuszami koalicyjnymi.

Na drugim miejscu jest Partia Demokratyczna, dla której poparcie ponownie spadło do 23 procent.

Do prawie 16 procent, o jeden punkt procentowy wzrosło poparcie dla centroprawicowej Forza Italia byłego premiera Silvio Berlusconiego, który w wieku 81 lat powrócił na pierwszą linię działalności politycznej zapowiadając, że poprowadzi swą partię do wyborów.

Prawdopodobny sojusznik tego ugrupowania, prawicowa Liga Północna, ostro krytykująca politykę rządu wobec kryzysu migracyjnego, może otrzymać ponad 12 proc. poparcie. Trzecia partia tej możliwej koalicji, Bracia Włoch dostała w sondażu ponad 5 proc. głosów. Trwają rozmowy na temat sojuszu wyborczego tych trzech partii.

W sondażu odnotowano też obecność nowego podmiotu politycznego na lewicy, ugrupowania Wolni i Równi, na którego czele stanął niedawno przewodniczący Senatu, były krajowy prokurator do walki z mafią Pietro Grasso. Poparcie dla tego ruchu deklaruje 7,5 proc. Włochów. Powstanie tej formacji to rezultat podziałów i sporów w centrolewicowej Partii Demokratycznej, kierowanej przez poprzedniego szefa rządu Matteo Renziego, przypuszczalnie ponownego kandydata na to stanowisko.

Skonfliktowany z nim Grasso w niedzielnym wywiadzie telewizyjnym powiedział, że jego celem jest zawarcie nowych sojuszy na lewicy i jak największe poszerzenie tego bloku.

W ogłoszonym jednocześnie przez Instytut Ixe rankingu zaufania do politycznych liderów przewodzi premier Paolo Gentiloni, do którego zaufanie ma 36 proc. Włochów. Na drugim miejscu jest kandydat Ruchu Pięciu Gwiazd na premiera, 31-letni Luigi Di Maio z 28 proc. poparciem. Na trzecim miejscu uplasował się Pietro Grasso (27 proc.). Dalsze miejsca zajmują przywódca Ligi Północnej Matteo Salvini (25 proc.). Takim samym zaufaniem cieszą się Berlusconi i Renzi (23 proc.).

Sondaż został przeprowadzony pod koniec listopada, w okresie - jak się zauważa - już trwającej w pełni, jeszcze nieformalnej kampanii przed wyborami, które odbędą się prawdopodobnie w marcu przyszłego roku.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 2. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 3. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 4. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

 5. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

 6. placzerw18062018 19.06.2018

  Plac Czerwony? Teraz to Plac Biało-Czerwony! Polacy zalali centrum Moskwy. Niesamowite sceny!

  Za kilka godzin na stadionie Spartaka Moskwa rozpocznie się mecz Polska - Senegal. Polscy kibice już są w Moskwie

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook