Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Antyrządowe protesty w Wenezueli

31.05.2015

Zwolennicy opozycji demonstrowali w Caracas i innych miastach.

Tysiące ludzi demonstrowały w sobotę w sposób pokojowy na ulicach Caracas i wielu innych wenezuelskich miast przeciwko autorytarnym rządom prezydenta Nicolasa Maduro, domagając się m.in. uwolnienia więźniów politycznych i zniesienia cenzury.

Były to największe antyrządowe demonstracje w Wenezueli od roku. Wzywali do nich dwaj przebywający w więzieniu opozycjoniści: lider prawicowego ugrupowania Voluntad Popular, Leopoldo Lopez, i były burmistrz miasta San Cristobal, Daniel Ceballos. Tydzień temu obaj ogłosili strajk głodowy, by zaprotestować przeciwko represjom w ich kraju.

"Zakończą oni swój protest dopiero gdy władze ogłoszą wybory parlamentarne, uwolnią wszystkich więźniów politycznych i zniosą cenzurę" - powiedziała żona Lopeza, Lilian Tintori, która przewodziła protestowi w Caracas.

Jak informuje portal BBC News w stolicy Wenezueli w sposób pokojowy demonstrowało około trzech tysięcy ludzi; protesty w innych miastach były mniej liczne, ale nie podano nawet przybliżonej liczby uczestników.

Politycy domagają się zakończenia represji i prześladowań, a także ogłoszenia ostatecznej daty wyborów parlamentarnych, które powinny odbyć się w obecności obserwatorów z Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) i Unii Europejskiej.

Władze zapowiedziały, że wybory zostaną zorganizowane w listopadzie lub grudniu.

Leopoldo Lopez, 43-letni ekonomista, który studiował m.in. na Harvardzie, jest zaliczony do najbardziej radykalnych przeciwników prezydenta Nicolasa Maduro, który objął władzę w kraju po śmierci Hugo Chaveza w marcu 2013 r.

Daniel Ceballos został w ubiegłym roku usunięty ze stanowiska burmistrza położonego na zachodzie kraju San Cristobal. Miasto to było kolebką antyrządowych protestów, które w 2014 r. wstrząsnęły Wenezuelą.

Mężczyźni są oskarżeni o "spisek" i podżeganie do antyrządowych protestów studenckich, podczas których według oficjalnego bilansu od lutego do maja 2014 r. zginęły 43 osoby.

lap/PAP

[fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Wenezuela

,

autorytaryzm

,

demonstracja

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook