Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Antyamerykańskie protesty na Okinawie

09.09.2012

Dziesiątki tysięcy osób protestowały w niedzielę na japońskiej wyspie Okinawa przeciwko rozmieszczeniu w miejscowej amerykańskiej bazie uważanych za niebezpieczne samolotów transportowych V-22 Osprey.

Demonstranci domagają się, aby Tokio i Waszyngton niezwłocznie anulowały projekt umieszczenia w bazie amerykańskiej Futenma na Okinawie 12 samolotów transportowych pionowego startu i lądowania V-22 Osprey. Chcą też likwidacji tej lotniczej bazy amerykańskiej piechoty morskiej ulokowanej w
centrum miasta Ginowan.

"Nie chcemy Osprey'a, najbardziej niebezpiecznego samolotu na świecie" - napisano na transparentach niesionych przez demonstrantów.

12 samolotów Osprey przybyło w lipcu do Japonii i mają stacjonować od października w amerykańskiej bazie Futenma. Mieszkańcy Okinawy od lat domagają się jej likwidacji.

Wypadek samolotu, do którego doszło w kwietniu w Maroku i kolejny w czerwcu na Florydzie, a także jego hałaśliwość, niepokoją japońską ludność i władze. Ze względu na konieczność dokonywania w trakcie lotu zmian płaszczyzny obracania się śmigieł w odniesieniu do płaszczyzny skrzydeł Osprey jest maszyną bardzo trudną w pilotażu.

Greg/PAP
[fot. Wikipedia]
Słowa kluczowe:

Okinawa

,

baza

,

samolot

,

Osprey

,

demonstranci

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook