Jedynie prawda jest ciekawa

Anna Fotyga krytykuje KE

09.09.2015

„Przymusowa relokacja uchodźców rozwiązaniem pozatraktatowym, niedopuszczalnym i przeciwskutecznym” - uważa była szefowa MSZ w Polsce.

Głównym tematem środowych debat w Parlamencie Europejskim jest problem napływających uchodźców i imigrantów. Rozwiązania w tym zakresie przedstawiali dziś szef KE Jean Claude Juncker, Wysoka Przedstawiciel ds. Bezpieczeństwa i Obrony Federika Mogherini oraz pierwszy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

Odnosząc się do wystąpień przedstawicieli KE, Anna Fotyga krytycznie oceniła ich wezwania do zwiększania limitów dla napływających z południa imigrantów.

Przewodnicząca Podkomisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony PE w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że destabilizacja sytuacji państw graniczących z Unią Europejską nie jest dla nas zjawiskiem nowym. "Neoimperialna polityka Putina już od wielu lat powoduje migrację gospodarczą i uchodźstwo polityczne, które w dużej mierze absorbowała Polska i inne państwa mojego regionu" – zauważyła, dodając, że tym samym Polska wykazała się solidarnością w tym zakresie i zadeklarowała, że będzie to robić dalej.

Z kolei odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa na południowych granicach UE, Anna Fotyga wyraziła zadowolenie z zaprezentowanych planów drugiej fazy operacji morskiej i równoległej ofensywy dyplomatycznej, jednocześnie ostro krytykując przewidywany przez Komisję mechanizm przymusowej relokacji uchodźców w państwach członkowskich UE. "Jest to rozwiązanie pozatraktatowe, niedopuszczalne i przeciwskuteczne" - oceniła Anna Fotyga i wezwała do lepszego wykorzystania swoich wewnętrznych zasobów w budowaniu solidarności wśród państw członkowskich UE.

[Fot. Profil A.Fotygi na Facebooku]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook