Jedynie prawda jest ciekawa

Angela Merkel modli się za papieża

04.05.2013

Kanclerz Niemiec jest zachwycona papieżem Franciszkiem, opowiada się też przeciwko aborcji i eutanazji.

Kanclerz Niemiec przyznaje, że mimo, jest protestantką często modli się za Ojca Świętego i bardzo ceni jego skromność.

Angela Merkel udzieliła bardzo osobistego i zaskakującego wywiadu. Rozmowa ukazała się w niemieckich tygodnikach diecezjalnych. Pani Kanclerz przyznaje w rozmowie, że dużo czasu poświęca na modlitwę, która jest dla niej czymś bardzo ważnym. 

Angel Merkel podkreśla, że jako protestantka bardzo sobie ceni „piękne rytuały modlitewne, na przykład modlitwę przy posiłkach, lub modlitwę wspólnoty”. 

Co ciekawe, często modli się też za papieża. Ojciec Święty zdobył sympatię Angeli Merkel już w dniu wyboru – Angela Merkel przyznaje, że Franciszek urzekł ją swoją skromnością w chwili, gdy po swoim pierwszym wystąpieniu poprosił wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra o to by pomodlili się za niego.

„Widać, jak bardzo to go związało ze wszystkimi ludźmi” 

- powiedziała Merkel.

Przewodnicząca partii CDU wyznała też, że Franciszek w dniu inauguracji swego pontyfikatu osobiście poprosił ją o modlitwę za siebie. Pani kanclerz zamierza spełnić tę prośbę, mimo że nie jest katoliczką.

Z wywiadu wynika też, że Angela Merkel ma dość „katolickie” poglądy na kwestie związane z ochroną życia. Krytycznie wypowiedziała się m.in. na temat złego wykorzystywania diagnostyki prenatalnej.

„Nowe możliwości medyczne nie mogą prowadzić do tego, żeby ludzie z niepełnosprawnością nie byli akceptowani w naszym społeczeństwie" 

- stwierdziła Merkel i dodała: 

"To nie my definiujemy, które życie jest godne dalszych starań. To byłaby niebezpieczna droga".

Kanclerz Niemiec opowiedziała się też przeciwko eutanazji i zadeklarowała, że jej partia zrobi wszystko aby lekarze, którzy dokonują eutanazji lub też statystują przy samobójczej śmierci pacjenta podlegali surowym karom.

KAI, mk

[fot. PAP/EPA]


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook