Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Angela Merkel modli się za papieża

04.05.2013

Kanclerz Niemiec jest zachwycona papieżem Franciszkiem, opowiada się też przeciwko aborcji i eutanazji.

Kanclerz Niemiec przyznaje, że mimo, jest protestantką często modli się za Ojca Świętego i bardzo ceni jego skromność.

Angela Merkel udzieliła bardzo osobistego i zaskakującego wywiadu. Rozmowa ukazała się w niemieckich tygodnikach diecezjalnych. Pani Kanclerz przyznaje w rozmowie, że dużo czasu poświęca na modlitwę, która jest dla niej czymś bardzo ważnym. 

Angel Merkel podkreśla, że jako protestantka bardzo sobie ceni „piękne rytuały modlitewne, na przykład modlitwę przy posiłkach, lub modlitwę wspólnoty”. 

Co ciekawe, często modli się też za papieża. Ojciec Święty zdobył sympatię Angeli Merkel już w dniu wyboru – Angela Merkel przyznaje, że Franciszek urzekł ją swoją skromnością w chwili, gdy po swoim pierwszym wystąpieniu poprosił wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra o to by pomodlili się za niego.

„Widać, jak bardzo to go związało ze wszystkimi ludźmi” 

- powiedziała Merkel.

Przewodnicząca partii CDU wyznała też, że Franciszek w dniu inauguracji swego pontyfikatu osobiście poprosił ją o modlitwę za siebie. Pani kanclerz zamierza spełnić tę prośbę, mimo że nie jest katoliczką.

Z wywiadu wynika też, że Angela Merkel ma dość „katolickie” poglądy na kwestie związane z ochroną życia. Krytycznie wypowiedziała się m.in. na temat złego wykorzystywania diagnostyki prenatalnej.

„Nowe możliwości medyczne nie mogą prowadzić do tego, żeby ludzie z niepełnosprawnością nie byli akceptowani w naszym społeczeństwie" 

- stwierdziła Merkel i dodała: 

"To nie my definiujemy, które życie jest godne dalszych starań. To byłaby niebezpieczna droga".

Kanclerz Niemiec opowiedziała się też przeciwko eutanazji i zadeklarowała, że jej partia zrobi wszystko aby lekarze, którzy dokonują eutanazji lub też statystują przy samobójczej śmierci pacjenta podlegali surowym karom.

KAI, mk

[fot. PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. nc,vnx,cmvn,mx 24.10.2016

  Katastrofa samolotu na Malcie

  Co najmniej pięć osób zginęło, gdy w poniedziałek na Malcie niewielki samolot rozbił się zaraz po wystartowaniu.

 2. cal-st 24.10.2016

  Rozpoczęła się likwidacja obozu w Calais

  Migranci zostaną podzieleni na cztery grupy: dorosłych, samotnych nieletnich, rodziny i niepełnosprawnych lub chorych.

 3. calaisSIkolejka 24.10.2016

  Koniec "dżungli" w Calais

  Francuskie służby rozpoczęły w poniedziałek rano ewakuację obozowiska migrantów w Calais, zwanego "dżunglą" - poinformowały władze prefektury Pas-de-Calais. Przed ośrodkiem rejestracyjnym ustawiły się kilkusetosobowe kolejki. Likwidacja obozu ma trwać tydzień.

 4. mid-16a22015 23.10.2016

  Zakończyła się Narodowa Pielgrzymka Polaków

  Pielgrzymka kilku tysięcy Polaków ze wszystkich diecezji i kilkudziesięciu biskupów była dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży w lipcu i za 1050 lat obecności chrześcijaństwa w naszym kraju.

 5. mid-epa05599425 23.10.2016

  Duda w Budapeszcie: Węgrzy mieli dość prześladowania

  Prezydent przemawiał na placu Lajosa Kossutha z okazji rocznicy Powstania Węgierskiego.

 6. mid-epa05596195 23.10.2016

  Ofensywa na Mosul

  Zaciska się pierścień wojsk sprzymierzonych wokół irackiego Mosulu. Pozycji w pozostającym od 2014 roku pod kontrolą islamskich radykałów miasta broni kilka tysięcy terrorystów.

 7. mid-16a23056 23.10.2016

  Prezydent na Węgrzech: "Nie pozwolimy odebrać sobie suwerenności"

  "Od ponad 250 lat mówimy: „Polak Węgier dwa bratanki”, ale to także historia wielkiej węgierskiej pomocy dla nas w 1920, w 1939, potem w latach II wojny światowej".

 8. mid-epa05597316 23.10.2016

  Papież pozdrowił uczestników narodowej pielgrzymki

  Franciszek pozdrowił kilka tysięcy uczestników narodowej pielgrzymki Polaków przybyłych na południową modlitwę Anioł Pański. To ostatni dzień pielgrzymki dziękczynnej za wizytę papieża i 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook