Jedynie prawda jest ciekawa


Angela Merkel modli się za papieża

04.05.2013

Kanclerz Niemiec jest zachwycona papieżem Franciszkiem, opowiada się też przeciwko aborcji i eutanazji.

Kanclerz Niemiec przyznaje, że mimo, jest protestantką często modli się za Ojca Świętego i bardzo ceni jego skromność.

Angela Merkel udzieliła bardzo osobistego i zaskakującego wywiadu. Rozmowa ukazała się w niemieckich tygodnikach diecezjalnych. Pani Kanclerz przyznaje w rozmowie, że dużo czasu poświęca na modlitwę, która jest dla niej czymś bardzo ważnym. 

Angel Merkel podkreśla, że jako protestantka bardzo sobie ceni „piękne rytuały modlitewne, na przykład modlitwę przy posiłkach, lub modlitwę wspólnoty”. 

Co ciekawe, często modli się też za papieża. Ojciec Święty zdobył sympatię Angeli Merkel już w dniu wyboru – Angela Merkel przyznaje, że Franciszek urzekł ją swoją skromnością w chwili, gdy po swoim pierwszym wystąpieniu poprosił wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra o to by pomodlili się za niego.

„Widać, jak bardzo to go związało ze wszystkimi ludźmi” 

- powiedziała Merkel.

Przewodnicząca partii CDU wyznała też, że Franciszek w dniu inauguracji swego pontyfikatu osobiście poprosił ją o modlitwę za siebie. Pani kanclerz zamierza spełnić tę prośbę, mimo że nie jest katoliczką.

Z wywiadu wynika też, że Angela Merkel ma dość „katolickie” poglądy na kwestie związane z ochroną życia. Krytycznie wypowiedziała się m.in. na temat złego wykorzystywania diagnostyki prenatalnej.

„Nowe możliwości medyczne nie mogą prowadzić do tego, żeby ludzie z niepełnosprawnością nie byli akceptowani w naszym społeczeństwie" 

- stwierdziła Merkel i dodała: 

"To nie my definiujemy, które życie jest godne dalszych starań. To byłaby niebezpieczna droga".

Kanclerz Niemiec opowiedziała się też przeciwko eutanazji i zadeklarowała, że jej partia zrobi wszystko aby lekarze, którzy dokonują eutanazji lub też statystują przy samobójczej śmierci pacjenta podlegali surowym karom.

KAI, mk

[fot. PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook