Jedynie prawda jest ciekawa

Angela Merkel modli się za papieża

04.05.2013

Kanclerz Niemiec jest zachwycona papieżem Franciszkiem, opowiada się też przeciwko aborcji i eutanazji.

Kanclerz Niemiec przyznaje, że mimo, jest protestantką często modli się za Ojca Świętego i bardzo ceni jego skromność.

Angela Merkel udzieliła bardzo osobistego i zaskakującego wywiadu. Rozmowa ukazała się w niemieckich tygodnikach diecezjalnych. Pani Kanclerz przyznaje w rozmowie, że dużo czasu poświęca na modlitwę, która jest dla niej czymś bardzo ważnym. 

Angel Merkel podkreśla, że jako protestantka bardzo sobie ceni „piękne rytuały modlitewne, na przykład modlitwę przy posiłkach, lub modlitwę wspólnoty”. 

Co ciekawe, często modli się też za papieża. Ojciec Święty zdobył sympatię Angeli Merkel już w dniu wyboru – Angela Merkel przyznaje, że Franciszek urzekł ją swoją skromnością w chwili, gdy po swoim pierwszym wystąpieniu poprosił wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra o to by pomodlili się za niego.

„Widać, jak bardzo to go związało ze wszystkimi ludźmi” 

- powiedziała Merkel.

Przewodnicząca partii CDU wyznała też, że Franciszek w dniu inauguracji swego pontyfikatu osobiście poprosił ją o modlitwę za siebie. Pani kanclerz zamierza spełnić tę prośbę, mimo że nie jest katoliczką.

Z wywiadu wynika też, że Angela Merkel ma dość „katolickie” poglądy na kwestie związane z ochroną życia. Krytycznie wypowiedziała się m.in. na temat złego wykorzystywania diagnostyki prenatalnej.

„Nowe możliwości medyczne nie mogą prowadzić do tego, żeby ludzie z niepełnosprawnością nie byli akceptowani w naszym społeczeństwie" 

- stwierdziła Merkel i dodała: 

"To nie my definiujemy, które życie jest godne dalszych starań. To byłaby niebezpieczna droga".

Kanclerz Niemiec opowiedziała się też przeciwko eutanazji i zadeklarowała, że jej partia zrobi wszystko aby lekarze, którzy dokonują eutanazji lub też statystują przy samobójczej śmierci pacjenta podlegali surowym karom.

KAI, mk

[fot. PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 2. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 3. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 4. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 5. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 6. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 7. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

 8. LeninPutin 15.01.2018

  Komunizm nową religią? Putin porównuje szczątki Lenina do relikwii świętych

  - Prezydent Rosji Władimir Putin porównał znajdujące się w mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie zabalsamowane ciało Włodzimierza Lenina do relikwii chrześcijańskich świętych. Dodał, że ideologia komunizmu kultywowana w ZSRR była "bardzo bliska chrześcijaństwu"

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook