Jedynie prawda jest ciekawa


Andrzej Duda uczci rewolucję węgierską

23.10.2016

Prezydent Andrzej Duda uczci w niedzielę w Budapeszcie 60. rocznicę rewolucji węgierskiej. Była ona dla Węgrów próbą zdobycia wolności i wyrwania się spod sowieckiej dominacji. Jak powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski, Andrzej Duda weźmie udział w głównych uroczystościach rocznicowych na placu Lajosa Kossutha.

Wojciech Kolarski podkreślił, że wizyta polskiego prezydenta w Budapeszcie ma nie tylko charakter rocznicowy, ale jest też dowodem na przyjaźń polsko-węgierską. – Historia polsko-węgierskich relacji to historia przyjaźni i braterstwa. Ale 1956 rok jest z jednej strony jednym z najbardziej dramatycznych momentów w historii naszych narodów, naszej przyjaźni, ale też jednym z najpiękniejszych momentów, który pokazał, że bliskość między Polakami a Węgrami nie ma tylko i wyłącznie charakteru geograficznego – zaznaczył prezydencki minister.

Prezydent Andrzej Duda wygłosi przemówienie na placu Kossutha. Odda również hołd ofiarom węgierskiego powstania na cmentarzu w Rákoskeresztúr. Prezydent Andrzej Duda złoży tam wieniec pod pomnikiem węgierskiej rewolucji. 

Polski prezydent złoży również kwiaty przy grobie premiera Węgier z okresu powstania Imre Nagy'a, uhonoruje też polskie ofiary i bohaterów zrywu sprzed 60 lat.

Prezydent spotka się także z Polakami, którzy przybędą do Budapesztu specjalnie na rocznicowe uroczystości. – To spotkanie będzie mieć miejsce w symbolicznym miejscu, pod pomnikiem Józefa Bema, postaci, która łączy nasze narody. Ale też w miejscu, w którym rozpoczęła się węgierska rewolucja od haseł poparcia dla Polaków – tłumaczył Wojciech Kolarski. 

W planie Andrzeja Dudy jest także spotkanie z prezydentem Węgier Janosem Aderem. Ostatnim punktem jednodniowej wizyty prezydenta w Budapeszcie będzie inauguracja wystawy poświęconej rewolucji węgierskiej 1956 r. „W walce o wolność zawsze jesteśmy razem – In memoriam 1956”. Uroczystość odbędzie się w Instytucie Polskim. Uczestnicy rewolucji węgierskiej 1956 r. domagali się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich oraz pełnej niezależności od ZSRR. Rozpoczęta 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła powstanie. Władzę na Węgrzech przejął wówczas marionetkowy rząd Janosa Kadara. 

Represje wobec uczestników węgierskiego powstania trwały jeszcze długo po ostatecznym zdławieniu wolnościowego zrywu. W walkach zginęło ponad 2,5 tys. osób. Po upadku powstania kilkaset osób stracono, tysiące trafiły do więzienia, a ponad 200 tys. ludzi wyemigrowało.

kk/PAP/TVP Info

[fot. Facebook]


Warto poczytać

 1. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 2. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 3. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

 4. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

 5. placzerw18062018 19.06.2018

  Plac Czerwony? Teraz to Plac Biało-Czerwony! Polacy zalali centrum Moskwy. Niesamowite sceny!

  Za kilka godzin na stadionie Spartaka Moskwa rozpocznie się mecz Polska - Senegal. Polscy kibice już są w Moskwie

 6. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 7. chiny19062018 19.06.2018

  Kolejna podróż Kim Dzong Una? Spotkanie utrzymywane w tajemnicy

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un będzie przebywać w Chinach z dwudniową wizytą - poinformowały we wtorek chińska telewizja państwowa i agencja prasowa Xinhua.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook