Jedynie prawda jest ciekawa


Andrzej Duda powitany przez polski oddział stacjonujący na Łotwie

28.06.2018
PAD-na-Lotwie-28062018
Andrzej Duda powitany przez polski oddział stacjonujący na Łotwie

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zostali w czwartek po godz. 10 czasu lokalnego (godz. 9 w Polsce) powitani przez żołnierzy stacjonujących w bazie wojskowej Adażi na Łotwie.

Duda i Błaszczak mają następnie odznaczyć żołnierzy polskiego kontyngentu wojskowego na Łotwie oraz wręczyć ryngrafy dowódcom pododdziałów wchodzących w skład stacjonującej w tym kraju grupy bojowej. W czasie ceremonii planowane są wystąpienia Dudy i szefa MON. W uroczystości weźmie też udział m.in. p.o. dowódcy narodowych sił zbrojnych Łotwy Ivo Mogilnijs.

Podczas pobytu w bazie Adażi minister Błaszczak spotka się z sekretarzem stanu w ministerstwie obrony Łotwy Janisem Garisonsem, by omówić m.in. kwestie związane ze wzmocnieniem flanki wschodniej Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Wizyta Andrzeja Dudy w siedzibie polskiego kontyngentu wojskowego ma być ponadto okazją do podkreślenia obecności wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym polskich, w krajach wschodniej flanki NATO. Prezydent chce też zaznaczyć, że decyzje o rozmieszczeniu sojuszniczych wojsk podjęte na szczycie w Warszawie w 2016 roku muszą być kontynuowane i rozbudowywane poprzez decyzje zbliżającego się lipcowego szczytu NATO w Brukseli.

Polski kontyngent wojskowy na Łotwie to część rozlokowanej w tym kraju na mocy decyzji szczytu NATO w Warszawie batalionowej grupy bojowej Sojuszu pod kanadyjskim dowództwem. PKW Łotwa składa się z ponad 160 żołnierzy. W jego skład wchodzi kompania czołgów - 14 wozów PT-91 z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Element wsparcia został wystawiony przez 1. Brygadę Logistyczną z Bydgoszczy.

Cała Batalionowa Grupa Bojowa NATO na Łotwie liczy ok. 1,3 tys. żołnierzy. To jedna z czterech takich grup stacjonujących na wschodniej flance Sojuszu.

Po zakończeniu wizyty w Adażi prezydent Duda uda się do Daugavpils (dawniej Dyneburg), gdzie wraz z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem ma wziąć udział m.in. w ceremonii upamiętnienia żołnierzy polskich poległych podczas walk z bolszewikami na Łotwie w latach 1919-1920 przy krzyżu na Słobódce oraz w uroczystości odsłonięcia pomnika króla Stefana Batorego.

Następnie prezydent ma się spotkać z mieszkającymi w Daugavpils Polakami. Wraz z przedstawicielami polskiej społeczności Duda ma też obejrzeć czwartkowy mecz Polski z Japonią, który zakończy udział biało-czerwonych w piłkarskich mistrzostwach świata w Rosji.

(PAP)

fot. PAP/ Radek PietruszkaPAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 3. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 4. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 5. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 6. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 7. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook