Jedynie prawda jest ciekawa


Analitycy są przekonani: nadchodzi nowa era dla Chin

27.10.2017
Chiny27102017
Analitycy są przekonani: nadchodzi nowa era dla Chin

W "nowej erze", której nadejście ogłosił prezydent Xi Jinping, rządzone wciąż niepodzielnie przez komunistyczną partię Chiny wyjdą z cienia, zerwą z izolacjonizmem i będą odgrywały większą rolę na arenie międzynarodowej - oceniają eksperci.

Xi ogłosił nastanie "nowej ery" na zakończonym w tym tygodniu XIX zjeździe Komunistycznej Partii Chin w Pekinie. Prezydent i jednocześnie sekretarz generalny tej partii wytyczył plan "wielkiego odrodzenia chińskiego narodu", który do 2050 roku ma uczynić z Chin bogate, demokratyczne i harmonijne mocarstwo.

- Przyszłość Chin jest zapewniona, przewidywalna i mierzalna. Daje więc dużą siłę napędową dla światowego wzrostu gospodarczego i nieskończone możliwości dla innych gospodarek - ocenił dla PAP wiceprezes chińskiego think tanku Centrum Dla Chin i Globalizacji (CCG) He Weiwen. Zdaniem He, byłego chińskiego dyplomaty na placówce w USA, "Chiny będą silnym, solidnym i pokojowym uczestnikiem tworzenia korzyści dla wszystkich ludzi na naszej planecie".

- Widzimy teraz, że Chiny wychodzą z ukrycia. Już nie uważają, że powinny siedzieć cicho - skomentował dla PAP hongkoński politolog Joseph Cheng. - Z pewnością chcą teraz mieć więcej do powiedzenia w formułowaniu prawa międzynarodowego, chcą poprawy swojego statusu i zwiększenia wpływów międzynarodowych, żądają, by się z nimi konsultowano - dodał.

Zaznaczył, że Chiny są jednocześnie gotowe do zwiększenia swojego wkładu w globalny rozwój, od pomocy międzynarodowej po walkę ze zmianami klimatu.

Według komentatorów wzrost znaczenia Chin na świecie ułatwia izolacjonistyczna polityka prezydenta USA Donalda Trumpa.

- Chiny są teraz bardziej asertywne na arenie międzynarodowej i będą odgrywać silniejszą, większą rolę w ramach globalizacji. Również chińska inicjatywa Pasa i Szlaku uczyni z nich większego gracza w gospodarce - oceniła dla PAP badaczka i była dziekan wydziału dziennikarstwa na Kantońskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych Du Huizhen.

Zdaniem Du "bardziej pozytywna, znacząca rola w promowaniu światowej gospodarki, pokoju i stabilności" jest obowiązkiem wynikającym ze statusu Chin jako drugiej największej gospodarki świata.

Według Anthony'ego Saicha, dyrektora Centrum Demokratycznych Rządów i Innowacji im. Roya i Lili Ashów przy Uniwersytecie Harvarda, wzrost znaczenia Chin nie jest zaskakujący, a taki trend widoczny był już 2008 roku. - Globalny kryzys finansowy i obserwowany sukces Chin w radzeniu sobie z nim doprowadziły do wielkich zmian, z których wyłoniły się bardziej pewne siebie Chiny - wyjaśnił PAP badacz.

Zdaniem Saicha Pekin stosuje wobec swoich sąsiadów politykę"kija i marchewki"Marchewką są w tym przypadku inwestycje związane z lansowaną przez prezydenta Xi Jinpinga globalną inicjatywą Pasa i Szlaku, która zakłada budowę infrastruktury logistycznej między Chinami a krajami Azji, Europy i Afryki. Kijem są natomiast agresywne posunięcia na morzach Wschodniochińskim i Południowochińskim, które niepokoją kraje, takie jak Wietnam i Japonia, i wprowadzają napięcie w relacjach z USA - ocenił Saich w artykule naukowym opublikowanym przed zjazdem KPCh.

Xi zapowiedział, że jako mocarstwo Chiny będą dysponowały "światowej klasy" armią. Zapewnił jednocześnie, że nie będą poszukiwały hegemonii ani realizowały swoich interesów kosztem innych krajów.

PAP
Fot: EPA/ROMAN PILIPEY

Warto poczytać

 1. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 2. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 3. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 4. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 5. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 6. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

 7. 1270dzidzius 18.05.2018

  Do tego prowadzi aborcja. Zabili nie to dziecko, co chcieli!

  Koszmar w Australii – matka nosząca pod sercem dwóch bliźniaków postanowiła dokonać aborcji eugenicznej jednego z nienarodzonych chłopców. Powodem była stwierdzona u niego wada serca. Lekarze przez przypadek zabili jego zdrowego brata.

 8. trump18052018 18.05.2018

  Ostra reakcja USA! Będą sankcje dla firm zaangażowanych w Nord Stream 2

  Udział w budowie gazociągu Nord Stream 2 grozi nałożeniem amerykańskich sankcji na firmy związane z tym projektem -

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook