Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykańskie służby podsłuchiwały Martina Luthera Kinga

26.09.2013

W latach 60. XX wieku służby specjalne USA podsłuchiwały rozmowy telefoniczne obrońcy praw człowieka Martina Luthera Kinga i zawodowego boksera Muhammada Alego - poinformował portal BBC News.

W 1967 prezydent USA Lyndon Johnson poprosił przedstawicieli tajnych służb o sprawdzenie, czy za demonstracjami przeciwko wojnie w Wietnamie nie stoją obce rządy. W tym celu prowadząca wywiad elektroniczny Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) sporządziła spis osób, które zostały uznane za krytyków polityki Waszyngtonu. Na tej liście znaleźli się zarówno Martin Luther King, jak i Muhammad Ali.

Z opublikowanych materiałów wynika, że poza Kingiem i Alim w ramach operacji o kryptonimie "Minaret" NSA podsłuchiwała m.in. dziennikarzy Toma Wickera z "New York Timesa" i Arta Buchwalda z "Washington Post". Śledzono też działalność dwóch senatorów: Franka Churcha z Partii Demokratycznej i Howarda Bakera z Partii Republikańskiej.

Podjęte działania wywołały wówczas kontrowersje - podkreśla BBC News. Z opublikowanych informacji wynika, że w samej NSA dochodziło do sporów, czy działania były zgodne z prawem. Operacja "Minaret" była prowadzona aż do roku 1973, kiedy administracja prezydenta Richarda Nixona była głęboko uwikłana w aferę Watergate. O podsłuchiwaniu osób krytykujących wojnę w Wietnamie było głośno już w latach 70., ale nie ujawniono wtedy żadnych szczegółów ani nazwisk podsłuchiwanych osób - przypomina BBC News.

Materiały w sprawie operacji "Minaret" zostały odtajnione i opublikowane przez naukowców ze stołecznego Uniwersytetu George'a Washingtona, którzy badają archiwa NSA.

Jest to kolejna sprawa, która w ostatnim czasie rzuca cień na działalność amerykańskich tajnych służb. Światowa prasa donosiła o licznych przypadkach, w których NSA miała infiltrować działalność obcych państw i przedstawicieli mediów. Wcześniej informatyk Edward Snowden ujawnił dokumenty, z których wynika, że NSA i inne amerykańskie służby specjalne monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Snowden, były zewnętrzny współpracownik NSA, oskarżył ją o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube oraz AOL.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP,lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. 1270budapest 20.02.2018

  Węgierski parlament uchwalił rezolucję o poparciu Polski

  Parlament węgierski przyjął we wtorek rezolucję "o poparciu Polski wobec presji Brukseli". Zaapelował w niej do rządu Węgier, by nie popierał propozycji, które ograniczyłyby wykonywanie podstawowych praw Polski wynikających z jej członkostwa w UE.

 2. corbyn20022018 20.02.2018

  Lider Partii Pracy był komunistycznym szpiegiem?

  Jan Sarkocy, były agent czechosłowackiej Statni Bezpecnost – tajnej policji politycznej zajmującej się również wywiadem, ujawnił mediom, że w latach osiemdziesiątych zwerbował obecnego lidera brytyjskiej Partii Pracy, Jeremiego Corbyna, w latach osiemdziesiątych, kiedy ten był już posłem.

 3. 1270muslimser 20.02.2018

  W tym kraju masowo mordują chrześcijan i palą kościoły. Trwa prawdziwa rzeź

  Nigeria skąpana w chrześcijańskiej krwi. Grupy muzułmańskich bojowników z plemienia Fulbe pustoszą chrześcijańskie wioski. Jak podaje brytyjski portal express.co.uk ich ofiarami padły setki niewinnych ludzi

 4. net20022018 20.02.2018

  Kolejne kłopoty Netanjahu. Zatrzymano jego byłych współpracowników

  Dwóch byłych współpracowników premiera Izraela Benjamina Netanjahu oraz właściciela największej izraelskiej grupy telekomunikacyjnej zatrzymano w ramach kolejnego śledztwa w sprawie korupcji w otoczeniu szefa rządu.

 5. 1270putinmerkelzlo 20.02.2018

  Grupa posłów do Bundestagu i PE apeluje do rządu o rezygnację z Nord Stream 2

  Siedmiu niemieckich posłów i eurodeputowanych w opublikowanym we wtorek na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" liście otwartym wezwało rząd Niemiec do rezygnacji z planowanego gazociągu Nord Stream 2

 6. KozielBIelsat 19.02.2018

  Niepokojące wieści z Białorusi. Pobito dziennikarza Biełsatu!

  Dziennikarz telewizji Biełsat Andrej Kozieł, który w niedzielę został zatrzymany i pobity przez milicjantów w lokalu wyborczym w Mińsku, wyszedł w poniedziałek na wolność. W czasie procesu sędzia postanowił zwrócić akta sprawy do uzupełnienia przez milicję

 7. ArabiaSaudyjska 19.02.2018

  Zwycięstwo równouprawnienia. Kobiety w Arabii zyskają nowe prawo

  Obywatelki Arabii Saudyjskiej już wkrótce będą mogły zakładać firmy bez zgody mężczyzn. Jest to kolejny już krok w stronę równości płci w tej islamskiej monarchii – i podobnie jak poprzednie ten też jest podyktowany względami ekonomicznymi

 8. SchulzFlickr 19.02.2018

  Partia Schulza tonie. Socjaliści z rekordowo niskim poparciem

  Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyprzedziła w najnowszym sondażu instytutu badania opinii publicznej INSA dla gazety "Bild" Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD) i stała się po raz pierwszy w historii drugą najsilniejszą partią w Niemczech

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook