Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Amerykańskie służby podsłuchiwały Martina Luthera Kinga

26.09.2013

W latach 60. XX wieku służby specjalne USA podsłuchiwały rozmowy telefoniczne obrońcy praw człowieka Martina Luthera Kinga i zawodowego boksera Muhammada Alego - poinformował portal BBC News.

W 1967 prezydent USA Lyndon Johnson poprosił przedstawicieli tajnych służb o sprawdzenie, czy za demonstracjami przeciwko wojnie w Wietnamie nie stoją obce rządy. W tym celu prowadząca wywiad elektroniczny Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) sporządziła spis osób, które zostały uznane za krytyków polityki Waszyngtonu. Na tej liście znaleźli się zarówno Martin Luther King, jak i Muhammad Ali.

Z opublikowanych materiałów wynika, że poza Kingiem i Alim w ramach operacji o kryptonimie "Minaret" NSA podsłuchiwała m.in. dziennikarzy Toma Wickera z "New York Timesa" i Arta Buchwalda z "Washington Post". Śledzono też działalność dwóch senatorów: Franka Churcha z Partii Demokratycznej i Howarda Bakera z Partii Republikańskiej.

Podjęte działania wywołały wówczas kontrowersje - podkreśla BBC News. Z opublikowanych informacji wynika, że w samej NSA dochodziło do sporów, czy działania były zgodne z prawem. Operacja "Minaret" była prowadzona aż do roku 1973, kiedy administracja prezydenta Richarda Nixona była głęboko uwikłana w aferę Watergate. O podsłuchiwaniu osób krytykujących wojnę w Wietnamie było głośno już w latach 70., ale nie ujawniono wtedy żadnych szczegółów ani nazwisk podsłuchiwanych osób - przypomina BBC News.

Materiały w sprawie operacji "Minaret" zostały odtajnione i opublikowane przez naukowców ze stołecznego Uniwersytetu George'a Washingtona, którzy badają archiwa NSA.

Jest to kolejna sprawa, która w ostatnim czasie rzuca cień na działalność amerykańskich tajnych służb. Światowa prasa donosiła o licznych przypadkach, w których NSA miała infiltrować działalność obcych państw i przedstawicieli mediów. Wcześniej informatyk Edward Snowden ujawnił dokumenty, z których wynika, że NSA i inne amerykańskie służby specjalne monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Snowden, były zewnętrzny współpracownik NSA, oskarżył ją o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube oraz AOL.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP,lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. mid-epa05603781 26.10.2016

  Trwa likwidacja "dżungli" w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, likwidują dzikie obozowisko.

 2. mid-epa05601839 26.10.2016

  Szef NATO: Hiszpanie mają prawo tankować rosyjskie okręty

  "Decyzja, czy pozwolić rosyjskim okrętom zmierzającym do Syrii zawinąć do portu w Ceucie, należy do Hiszpanii".

 3. jjijoihuieywiryewyrui 26.10.2016

  Sawczenko udała się do Moskwy

  Jak poinformował, przybyła ona na posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie wyroków dla skazanych w Rosji dwóch obywateli Ukrainy.

 4. NATOFlag1 26.10.2016

  Decyzje ze szczytu NATO w realizacji

  Wdrażanie decyzji ze szczytu NATO w Warszawie to główny temat dwudniowego spotkania ministrów obrony Sojuszu, które rozpoczęło się w środę w Brukseli.

 5. Cvoqu8jWEAIv1gr 26.10.2016

  Rosyjskie rakiety z bronią jądrową w drodze na Bałtyk

  Bujan-M to niewielki okręt uzbrojony m.in. w system rakietowy Kalibr z wyrzutnią pionowego o zasięgu ponad 1500 km.

 6. s-st-s 26.10.2016

  Komisja Europejska w roli stróża prawa?

  Propozycję by Komisja Europejska co roku oceniała praworządność w państwach członkowskich zgłosiła Sophie in 't Veld, posłanka reprezentująca holenderskich liberałów.

 7. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 8. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook