Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykański tygodnik: Trump powinien przenieść wojsko USA z Niemiec do Polski

08.02.2018
UsArmy
Amerykański tygodnik: Trump powinien przenieść wojsko USA z Niemiec do Polski

Prezydent USA Donald Trump powinien przenieść amerykańskie wojsko stacjonujące w Niemczech do Polski, napisał w środę wieczorem czasu lokalnego konserwatywny tygodnik Washington Examiner.

Autor Tom Rogan pisze, że niemiecka kanclerz Angela Merkel może być "bohaterką międzynarodowych, zachodnich elit", ale zrezygnowanie przez nią z dotrzymania obietnicy i zwiększenia wydatków Niemiec na obronę oznacza według niego zdradę "najważniejszego międzynarodowego sojuszu, jakim jest NATO".

Rogan wskazuje, że Merkel "zdradziła" sojusz zawierając umowę koalicyjną pomiędzy chadecją (CDU/CSU), a socjaldemokratami (SPD), która zakłada, iż Niemcy "wniosą odpowiedni wkład (finansowy - PAP) w NATO", zamiast ponownego zobowiązania się do wydatków na obronność zgodnie z doktryną NATO - w wysokości 2 proc. PKB.

Artykuł przypomina, że nasz zachodni sąsiad, który jeszcze do zeszłego tygodnia zobowiązywał się do zwiększenia wydatków na obronność do 2 proc. swojego PKB do 2024 roku, aktualnie przeznacza na ten cel tylko 1,2 - 1,3 proc. PKB.

Rogan uważa, że "groteskowe podejście Niemiec do kwestii wspólnej odpowiedzialności w NATO stało się „formą niemieckiej sztuki". Jako przykład podaje on argument ministra obrony narodowej z 2017 roku, który stwierdził, iż "krytykowanie Niemiec za niskie wydatki na obronność nie jest fair, gdyż każdy, kto „rozumie kwestie współczesnego bezpieczeństwa” włączyłby wydatki związane z szerokorozumianą pomocą do wydatków na obronność".

Autor ocenia ten pomysł, jako "wygodny taniec establishmentu z idealistycznymi urojeniami, w którym szkoły są najlepszym sposobem obrony przed rosyjskimi czołgami, a wybudowane studnie najlepiej powstrzymają okrucieństwa Państwa Islamskiego (IS)".

Rogan uważa, że NATO potrzebuje lepszej, bardziej wydolnej armii, podczas gdy "niemieckie wojsko staje się coraz bardziej niedołężne", co zostało zauważone nawet przez liberalną gazetę Washington Post (WP). WP opublikował w styczniu br. artykuły opisujące "praktycznie nieistniejącą" flotę niemieckich okrętów podwodnych, fatalny stan armii, która jest "żartem" oraz fakt, że niemiecka obrona przeciwlotnicza może zostać zniszczona przez dwa czy trzy szwadrony rosyjskich samolotów.

Artykuł wskazuje, że obronność sojuszu jest niezmiernie ważna nie tylko ze względu na "ciągłe zagrożenie ze strony Rosji", ale również na destabilizacyjne działania Korei Północnej. Rogan ocenia, że w obliczu tych niebezpieczeństw NATO wydaje się być aktualnie sojuszem tylko sześciu krajów: USA, krajów Bałtyckich, Wielkiej Brytanii i Polski.

Autor uważa, że zawarta w środę umowa koalicyjna znaczy, iż "żadna ilość skarg USA nie polepszy sytuacji. Mogą tego dokonać tylko czyny" i dlatego Stany Zjednoczone powinny przenieść stacjonujące w Niemczech jednostki Armii USA do Polski. Według niego, pomimo iż "koszty transportu byłyby na początku znaczne, to długoterminowe dywidendy z tej operacji byłyby znacznie większe".

Ruch ten miałby jednoznacznie pokazać, że "Niemcy nie są już zaangażowane w NATO" i "wzmocnić sojusz strategicznie i geograficznie (...) gdyż to Polska jest pierwszą linią obrony przed rosyjską armią". Autor przypomina też, że równie ważny jest fakt, iż rząd z Warszawy przeznacza 2 proc. swojego PKB na obronność i ma zamiar osiągnąć 2,5 proc. "pomimo tego, iż gospodarka Berlina jest siedem razy większa". Polska posiada także "sprawdzone, agresywne siły bojowe", oraz inwestuje w zaawansowane technologicznie rozwiązania militarne.

Autor podsumowuje, że zdaje sobie sprawę, iż "Berlin jest przyjacielem Ameryki i pozostanie ważnym ekonomicznie partnerem dyplomatycznym. Jednakże, koniec końców sojusze nie są zbudowane na słowach, ale na wspólnych zobowiązaniach w kontekście poważnych wyzwań".

„Niemieckie zadowolenie z szantażu energetycznego Putina sugeruje, że jeszcze bardziej zaniedbają oni NATO w nadchodzących latach i aby ocalić najważniejszy, globalny sojusz oraz zwiększyć swoją wiarygodność, jako wojownika i zwycięzcy, USA muszą stawić czoło rzeczywistości. Czas udać się do Polski", kończy Rogan.

PAP
Fot: US Army

Warto poczytać

 1. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

 3. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 4. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 5. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 6. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook