Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykański generał ostrzega: wojna z Koreą będzie paskudna

08.02.2018
JosephDunford
Amerykański generał ostrzega: wojna z Koreą będzie paskudna

Generał Joseph Dunford, szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, podczas wizyty w Australii podkreślił, że USA chcą szukać pokojowego rozwiązania kryzysu na Półwyspie Koreańskim. Ostrzegł jednak wizytowanych żołnierzy przed myśleniem, że wojna na pewno nie wybuchnie – i że jeśli do tego dojdzie, to będzie paskudna.

Słowa te padły podczas wizyty w Australijskiej bazie w Darwin, gdzie stacjonują amerykańscy marines podczas wspólnych ćwiczeń z armią Australii. Według generała obecnie rolą armii jest wzmacnianie ekonomicznej i dyplomatycznej ofensywy sekretarza stanu Tillersona, który próbuje rozładować napięcie na półwyspie koreańskim. Siła i gotowość amerykańskiej armii ma skłonić KRLD do rezygnacji z programu budowy międzykontynentalnych pocisków balistycznych i głowic atomowych, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa USA. Według Dunforda USA chcą załatwić ten palący problem bez oddania jednego strzału – generał przyznał jednak, że prezydent Trump prosił go i sekretarza obrony Jamesa Mattisa o rozpatrzenie pełnej gamy potencjalnych opcji wojskowych które można by zastosować wobec KRLD.

Łatwo nie będzie

Gdy jeden z biorących udział w spotkaniu żołnierzy zapytał jak armia amerykańska ma zamiar uniknąć gigantycznych strat z poprzedniej wojny z KRLD – kiedy to Amerykanie stracili niemal 40 tysięcy żołnierzy – generał odpowiedział, że armia USA jest już zupełnie inną organizacją niż nawet dekadę temu. Nie miał jednak zamiaru uspokajać swoich ludzi. „Ostatecznie jeżeli będziemy musieli walczyć na półwyspie koreańskim, to będzie to paskudna wojna – i wezmą w niej udział żołnierze na ziemi, walczący wspólnie z sojusznikami i partnerami”. Przestrzegł również przed myśleniem, że wojna nie wybuchnie. „Jeżeli jesteś żołnierzem Marines lub kimkolwiek, kto nosi mundur, jeżeli budzisz się rano myśląc, że to ostatni dzień pokoju, to postępujesz właściwie. Ostatnią rzeczą jaką powinieneś robić w mundurze jest samozadowolenie i przekonanie, że nie, nigdy nie pójdziemy na wojnę”.

Administracja Donalda Trumpa od początku podkreśla, że szuka pokojowego rozwiązania kryzysu koreańskiego na drodze dyplomacji i sankcji ekonomicznych – których najnowsza partia będzie już wkrótce ogłoszona. Biały Dom nie ukrywa jednak, że opcja interwencji zbrojnej jest cały czas w grze.

Generał podkreślił również, że USA nie mają zamiaru rezygnować z obecności w rejonie Azja-Pacyfik. Administracja Donalda Trumpa była często oskarżana o izolacjonizm i zaniedbywanie strategicznych interesów USA, jednak według Dunforda jakość ich sojuszy w tym rejonie każe postawić całkiem odmienne wnioski. Podkreślił również, że zainteresowanie USA tym regionem nie ogranicza się do KRLD i jej rakiet. Była to jasna aluzja do Chin, które parę tygodni temu zostały uznane przez Pentagon za strategicznego rywala USA, który zastrasza swoich sąsiadów – chociaż generał ani razu nie powiedział wprost, że chodzi mu o Państwo Środka.

Wiktor Młynarz
Fot: media.defence.gov

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 3. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 4. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 5. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 6. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 7. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook