Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykański generał ostrzega: wojna z Koreą będzie paskudna

08.02.2018
JosephDunford
Amerykański generał ostrzega: wojna z Koreą będzie paskudna

Generał Joseph Dunford, szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, podczas wizyty w Australii podkreślił, że USA chcą szukać pokojowego rozwiązania kryzysu na Półwyspie Koreańskim. Ostrzegł jednak wizytowanych żołnierzy przed myśleniem, że wojna na pewno nie wybuchnie – i że jeśli do tego dojdzie, to będzie paskudna.

Słowa te padły podczas wizyty w Australijskiej bazie w Darwin, gdzie stacjonują amerykańscy marines podczas wspólnych ćwiczeń z armią Australii. Według generała obecnie rolą armii jest wzmacnianie ekonomicznej i dyplomatycznej ofensywy sekretarza stanu Tillersona, który próbuje rozładować napięcie na półwyspie koreańskim. Siła i gotowość amerykańskiej armii ma skłonić KRLD do rezygnacji z programu budowy międzykontynentalnych pocisków balistycznych i głowic atomowych, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa USA. Według Dunforda USA chcą załatwić ten palący problem bez oddania jednego strzału – generał przyznał jednak, że prezydent Trump prosił go i sekretarza obrony Jamesa Mattisa o rozpatrzenie pełnej gamy potencjalnych opcji wojskowych które można by zastosować wobec KRLD.

Łatwo nie będzie

Gdy jeden z biorących udział w spotkaniu żołnierzy zapytał jak armia amerykańska ma zamiar uniknąć gigantycznych strat z poprzedniej wojny z KRLD – kiedy to Amerykanie stracili niemal 40 tysięcy żołnierzy – generał odpowiedział, że armia USA jest już zupełnie inną organizacją niż nawet dekadę temu. Nie miał jednak zamiaru uspokajać swoich ludzi. „Ostatecznie jeżeli będziemy musieli walczyć na półwyspie koreańskim, to będzie to paskudna wojna – i wezmą w niej udział żołnierze na ziemi, walczący wspólnie z sojusznikami i partnerami”. Przestrzegł również przed myśleniem, że wojna nie wybuchnie. „Jeżeli jesteś żołnierzem Marines lub kimkolwiek, kto nosi mundur, jeżeli budzisz się rano myśląc, że to ostatni dzień pokoju, to postępujesz właściwie. Ostatnią rzeczą jaką powinieneś robić w mundurze jest samozadowolenie i przekonanie, że nie, nigdy nie pójdziemy na wojnę”.

Administracja Donalda Trumpa od początku podkreśla, że szuka pokojowego rozwiązania kryzysu koreańskiego na drodze dyplomacji i sankcji ekonomicznych – których najnowsza partia będzie już wkrótce ogłoszona. Biały Dom nie ukrywa jednak, że opcja interwencji zbrojnej jest cały czas w grze.

Generał podkreślił również, że USA nie mają zamiaru rezygnować z obecności w rejonie Azja-Pacyfik. Administracja Donalda Trumpa była często oskarżana o izolacjonizm i zaniedbywanie strategicznych interesów USA, jednak według Dunforda jakość ich sojuszy w tym rejonie każe postawić całkiem odmienne wnioski. Podkreślił również, że zainteresowanie USA tym regionem nie ogranicza się do KRLD i jej rakiet. Była to jasna aluzja do Chin, które parę tygodni temu zostały uznane przez Pentagon za strategicznego rywala USA, który zastrasza swoich sąsiadów – chociaż generał ani razu nie powiedział wprost, że chodzi mu o Państwo Środka.

Wiktor Młynarz
Fot: media.defence.gov

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook