Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykańscy marynarze pozywają Koreę Północną.

07.02.2018
1270ukoporzenie
Amerykańscy marynarze pozywają Koreę Północną.

Członkowie załogi USS Pueblo – amerykańskiego okrętu szpiegowskiego, który pół wieku temu został internowany przez Koreę Północną – złożyli pozew zbiorowy przeciwko reżimowi w Pjongjagu. Marynarze i ich rodziny chcą 600 milionów dolarów odszkodowania.

Do incydentu z USS Pueblo doszło niemal równo pół wieku temu. Załoga okrętu miała za zadanie zbieranie danych z wywiadu elektronicznego w pobliżu wybrzeża Korei Północnej, kiedy 23 stycznia 1968 roku zostali zatrzymani przez koreańskie okręty i odeskortowani do portu. Koreańczycy przetrzymywali załogę przez 11 miesięcy, nie szczędząc im tortur i upokorzeń. Powstały w ten sposób kryzys nieomal doprowadził do kolejnej wojny z KRLD, ale ostatecznie rząd USA podpisał upokarzające przeprosiny przygotowane przez Koreańczyków i marynarze – poza jednym, który zginął w trakcie zatrzymania – wrócili do domów. Okręt do dzisiaj znajduje się w Muzeum Zwycięskiej Wojny o Wyzwolenie Ojczyzny w Pjongjangu, gdzie co roku odwiedzany jest przez tysiące Koreańczyków.

Trauma na całe życie

Według pozywających północnokoreańska niewola sprawiła, że wielu z nich przez całe życie musiało zmagać się z problemami zdrowotnymi wywołanymi torturami i niedożywieniem a także z problemami psychicznymi. Także członkowie ich rodzin, którzy nie mieli przez niemal rok kontaktu ze swoimi bliskimi i musieli się nimi zajmować po uwolnieniu, mieli ponieść znaczące straty moralne.

Nie jest to pierwszy proces, który członkowie załogi wytoczyli KRLD. W 2008 roku trzech członków załogi i żona zmarłego kapitana Lloyda Butchera wygrali zaocznie podobną sprawę. KRLD nie zareagowała wtedy na pozew i nie wysłała swoich przedstawicieli na proces. Nie zapłaciła również zasądzonego odszkodowania, po 16 milionów na głowę. Dopiero w zeszłym roku udało im się otrzymać pieniądze – łącznie 9 milionów - z amerykańskiego budżetu w ramach funduszu na odszkodowania dla ofiar państwowego terroryzmu. Stało się to możliwe dzięki temu, że rząd USA po raz kolejny uznał KRLD za sponsora terroryzmu.

Tym razem reżim w Pjongjangu najprawdopodobniej również nie zareaguje na toczące się postępowanie sądowe i ewentualne odszkodowanie znowu zostanie wypłacone z kieszeni amerykańskich polityków. Jednak pozew członków załogi Pueblo jest dla USA bardzo wygodny. Waszyngton martwi się bowiem, że udział KRLD w zimowych igrzyskach olimpijskich i ich zbliżenie z Koreą Południową doprowadzą do normalizacji reżimu. Przypomnienie o tym strasznym, a nieomal zapomnianym epizodzie  z Zimnej Wojny, pozwoli nieco oddalić to zagrożenie.

Wiktor Młynarz, fot. 

Warto poczytać

 1. HutaPieniacka25022018 25.02.2018

  Upamiętniono ofiary zbrodni w Hucie Pieniackiej. Zamordowano tam kilkuset Polaków

  W Hucie Pieniackiej, nieistniejącej dziś wsi w obwodzie lwowskim, odbyły się w niedzielę uroczystości upamiętniające 74. rocznicę tragedii jej polskich mieszkańców, wymordowanych przez oddziały ukraińskiej dywizji SS-Galizien

 2. womanusa25022018 25.02.2018

  Kim była kobieta, która zaatakowała Biały Dom? Policja ujawnia jej tożsamość

  Waszyngtońska policja zidentyfikowała kobietę, która w piątek próbowała staranować bramę do Białego Domu. Sprawczynią okazała się 35-letnia mieszkanka stanu Tennessee, Jessica Ford.

 3. trudeau25022018 25.02.2018

  Ukochany przez lewicę premier Kanady stał się obiektem kpin. Teraz może jeszcze stracić władzę

  Justin Trudeau z rodziną udał się na wizytę państwową do Indii. Jego wizyta miała na celu wzmocnienie współpracy gospodarczej pomiędzy Indiami i Kanadą – ale wywołała skandal, który może kosztować go władzę.

 4. 1270estonia 24.02.2018

  Estonia świętuje 100-lecie niepodległości

  Z tej okazji na stronie rządowego programu "Niepodległa" przygotowano specjalny film z życzeniami dla naszych przyjaciół.

 5. Gettowiki 24.02.2018

  Polski dyplomata ocalił 2 tysiące Żydów. Dziś nie ma nawet grobu

  Konsul Konstanty Rokicki wystawił w latach 40. ponad tysiąc fałszywych paszportów Paragwaju dla ok. 2 tys. polskich Żydów - podała na Twitterze ambasada RP w Bernie. Dokumentów, które w czasie Holokaustu ratowały Żydom życie, było więc znacznie więcej niż szacowali historycy

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook