Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykańscy marynarze pozywają Koreę Północną.

07.02.2018
1270ukoporzenie
Amerykańscy marynarze pozywają Koreę Północną.

Członkowie załogi USS Pueblo – amerykańskiego okrętu szpiegowskiego, który pół wieku temu został internowany przez Koreę Północną – złożyli pozew zbiorowy przeciwko reżimowi w Pjongjagu. Marynarze i ich rodziny chcą 600 milionów dolarów odszkodowania.

Do incydentu z USS Pueblo doszło niemal równo pół wieku temu. Załoga okrętu miała za zadanie zbieranie danych z wywiadu elektronicznego w pobliżu wybrzeża Korei Północnej, kiedy 23 stycznia 1968 roku zostali zatrzymani przez koreańskie okręty i odeskortowani do portu. Koreańczycy przetrzymywali załogę przez 11 miesięcy, nie szczędząc im tortur i upokorzeń. Powstały w ten sposób kryzys nieomal doprowadził do kolejnej wojny z KRLD, ale ostatecznie rząd USA podpisał upokarzające przeprosiny przygotowane przez Koreańczyków i marynarze – poza jednym, który zginął w trakcie zatrzymania – wrócili do domów. Okręt do dzisiaj znajduje się w Muzeum Zwycięskiej Wojny o Wyzwolenie Ojczyzny w Pjongjangu, gdzie co roku odwiedzany jest przez tysiące Koreańczyków.

Trauma na całe życie

Według pozywających północnokoreańska niewola sprawiła, że wielu z nich przez całe życie musiało zmagać się z problemami zdrowotnymi wywołanymi torturami i niedożywieniem a także z problemami psychicznymi. Także członkowie ich rodzin, którzy nie mieli przez niemal rok kontaktu ze swoimi bliskimi i musieli się nimi zajmować po uwolnieniu, mieli ponieść znaczące straty moralne.

Nie jest to pierwszy proces, który członkowie załogi wytoczyli KRLD. W 2008 roku trzech członków załogi i żona zmarłego kapitana Lloyda Butchera wygrali zaocznie podobną sprawę. KRLD nie zareagowała wtedy na pozew i nie wysłała swoich przedstawicieli na proces. Nie zapłaciła również zasądzonego odszkodowania, po 16 milionów na głowę. Dopiero w zeszłym roku udało im się otrzymać pieniądze – łącznie 9 milionów - z amerykańskiego budżetu w ramach funduszu na odszkodowania dla ofiar państwowego terroryzmu. Stało się to możliwe dzięki temu, że rząd USA po raz kolejny uznał KRLD za sponsora terroryzmu.

Tym razem reżim w Pjongjangu najprawdopodobniej również nie zareaguje na toczące się postępowanie sądowe i ewentualne odszkodowanie znowu zostanie wypłacone z kieszeni amerykańskich polityków. Jednak pozew członków załogi Pueblo jest dla USA bardzo wygodny. Waszyngton martwi się bowiem, że udział KRLD w zimowych igrzyskach olimpijskich i ich zbliżenie z Koreą Południową doprowadzą do normalizacji reżimu. Przypomnienie o tym strasznym, a nieomal zapomnianym epizodzie  z Zimnej Wojny, pozwoli nieco oddalić to zagrożenie.

Wiktor Młynarz, fot. 

Warto poczytać

 1. trump23072018 23.07.2018

  Trump ostrzega Iran. "Nigdy, przenigdy nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

  Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

 2. antifa23072018 23.07.2018

  Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

  Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

 3. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 4. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 5. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 6. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 7. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 8. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook