Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykanie ujawniają dokumenty o Katyniu

22.12.2011

Amerykanie ujawnią wszystkie dokumenty związane z zabójstwem polskich żołnierzy w Katyniu, jakie znajdują się w ich archiwach. To tysiące ważnych i nieznanych dotąd materiałów i fotografii. Taką decyzję wydała właśnie Dyrekcja Narodowych Archiwów USA (NARA). Natomiast książka amerykańskiego autora o masakrze w Lesie Katyńskim, znana już polskim czytelnikom, trafi niebawem także do rosyjskich księgarń.

Telewizja Polska dotarła do listu sprzed dwóch tygodni, w którym przedstawiciel Polskiego Instytutu w Ohio dziękuje Dyrekcji Narodowych Archiwów w USA za decyzję dotyczącą „Nadaniu najwyższego priorytetu odtajnieniu wszystkich dokumentów dotyczących Katynia".

Polska starała się o to bezskutecznie od lat. W archiwach amerykańskich znajdują się jeszcze tysiące dokumentów o Katyniu.

Tymczasem książka amerykańskiego autora o masakrze w Lesie Katyńskim, znana już polskim czytelnikom, trafi niebawem także do rosyjskich księgarń.

Jako amerykański autor chyba byłem zdolny do zachowania pewnej bezstronności, na którą trudno byłoby zdobyć się Polakowi lub Rosjaninowi, aby opowiedzieć tą historię
– mówi pisarz.

W każdym razie udało mu się przekonać do tego jedno z największych moskiewskich wydawnictw. Książka właśnie jest tłumaczona na rosyjski, a na półki księgarń trafi we wrześniu. Dotychczas wydawane były książki, które nie docierały do masowego odbiorcy, w każdym razie popularno-naukowych publikacji o tej tematyce nie znam. I jeśli uda się wreszcie wydać taką książkę to bardzo dobrze – mówi wiceszef stowarzyszenia „Memoriał” Nikita Pietroń.

Książka Allena Paula w dużej mierze bazuje na ustaleniach speckomisji amerykańskiego kongresu, która katyńską masakrę badała w latach pięćdziesiątych. Nie miała ona jednak dostępu do wielu materiałów.

Była cała seria bardzo przykrych wydarzeń kiedy wysocy urzędnicy wywiadu ukrywali lub wręcz niszczyli raporty naocznych świadków, a ludzie byli zniechęcani do ujawniania prawdy – tłumaczy przewodniczący „The Institut of World Politics” John Lenczewski.

Amerykańskie śledztwo prowadził demokratyczny kongresman polskiego pochodzenia Roman Pucinski. Prawda, którą odkrył była szokująca. Nasze agencje federalne miały informacje o masakrze katyńskiej już na początku lat czterdziestych, ale te materiały nigdy nie zostały ujawnione. Są więc całe tysiące dokumentów, których nikt do tej pory nie widział – twierdzi jego córka Aurelia Pucinski.

Można to nazwać ironią, że Polacy i Rosjanie o wspólnej historii muszą rozmawiać przez pośredników i to zza oceanu. Z drugiej strony fakt, że autor książki o Katyniu jest Amerykaninem w oczach czytelników ze wschodu może jej tylko dodać wiarygodności.

TVP

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 2. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

 3. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

 4. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

 5. 1270kurdowie 20.01.2018

  Turcy bombardują Kurdów

  Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę, że tureckie lotnictwo rozpoczęło atakowanie kurdyjskiej enklawy Afrin w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

 6. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 7. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 8. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook