Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykanie ujawniają dokumenty o Katyniu

22.12.2011

Amerykanie ujawnią wszystkie dokumenty związane z zabójstwem polskich żołnierzy w Katyniu, jakie znajdują się w ich archiwach. To tysiące ważnych i nieznanych dotąd materiałów i fotografii. Taką decyzję wydała właśnie Dyrekcja Narodowych Archiwów USA (NARA). Natomiast książka amerykańskiego autora o masakrze w Lesie Katyńskim, znana już polskim czytelnikom, trafi niebawem także do rosyjskich księgarń.

Telewizja Polska dotarła do listu sprzed dwóch tygodni, w którym przedstawiciel Polskiego Instytutu w Ohio dziękuje Dyrekcji Narodowych Archiwów w USA za decyzję dotyczącą „Nadaniu najwyższego priorytetu odtajnieniu wszystkich dokumentów dotyczących Katynia".

Polska starała się o to bezskutecznie od lat. W archiwach amerykańskich znajdują się jeszcze tysiące dokumentów o Katyniu.

Tymczasem książka amerykańskiego autora o masakrze w Lesie Katyńskim, znana już polskim czytelnikom, trafi niebawem także do rosyjskich księgarń.

Jako amerykański autor chyba byłem zdolny do zachowania pewnej bezstronności, na którą trudno byłoby zdobyć się Polakowi lub Rosjaninowi, aby opowiedzieć tą historię
– mówi pisarz.

W każdym razie udało mu się przekonać do tego jedno z największych moskiewskich wydawnictw. Książka właśnie jest tłumaczona na rosyjski, a na półki księgarń trafi we wrześniu. Dotychczas wydawane były książki, które nie docierały do masowego odbiorcy, w każdym razie popularno-naukowych publikacji o tej tematyce nie znam. I jeśli uda się wreszcie wydać taką książkę to bardzo dobrze – mówi wiceszef stowarzyszenia „Memoriał” Nikita Pietroń.

Książka Allena Paula w dużej mierze bazuje na ustaleniach speckomisji amerykańskiego kongresu, która katyńską masakrę badała w latach pięćdziesiątych. Nie miała ona jednak dostępu do wielu materiałów.

Była cała seria bardzo przykrych wydarzeń kiedy wysocy urzędnicy wywiadu ukrywali lub wręcz niszczyli raporty naocznych świadków, a ludzie byli zniechęcani do ujawniania prawdy – tłumaczy przewodniczący „The Institut of World Politics” John Lenczewski.

Amerykańskie śledztwo prowadził demokratyczny kongresman polskiego pochodzenia Roman Pucinski. Prawda, którą odkrył była szokująca. Nasze agencje federalne miały informacje o masakrze katyńskiej już na początku lat czterdziestych, ale te materiały nigdy nie zostały ujawnione. Są więc całe tysiące dokumentów, których nikt do tej pory nie widział – twierdzi jego córka Aurelia Pucinski.

Można to nazwać ironią, że Polacy i Rosjanie o wspólnej historii muszą rozmawiać przez pośredników i to zza oceanu. Z drugiej strony fakt, że autor książki o Katyniu jest Amerykaninem w oczach czytelników ze wschodu może jej tylko dodać wiarygodności.

TVP

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 2. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 3. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 4. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 5. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 6. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 7. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook