Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Amerykanie ujawniają dokumenty o Katyniu

22.12.2011

Amerykanie ujawnią wszystkie dokumenty związane z zabójstwem polskich żołnierzy w Katyniu, jakie znajdują się w ich archiwach. To tysiące ważnych i nieznanych dotąd materiałów i fotografii. Taką decyzję wydała właśnie Dyrekcja Narodowych Archiwów USA (NARA). Natomiast książka amerykańskiego autora o masakrze w Lesie Katyńskim, znana już polskim czytelnikom, trafi niebawem także do rosyjskich księgarń.

Telewizja Polska dotarła do listu sprzed dwóch tygodni, w którym przedstawiciel Polskiego Instytutu w Ohio dziękuje Dyrekcji Narodowych Archiwów w USA za decyzję dotyczącą „Nadaniu najwyższego priorytetu odtajnieniu wszystkich dokumentów dotyczących Katynia".

Polska starała się o to bezskutecznie od lat. W archiwach amerykańskich znajdują się jeszcze tysiące dokumentów o Katyniu.

Tymczasem książka amerykańskiego autora o masakrze w Lesie Katyńskim, znana już polskim czytelnikom, trafi niebawem także do rosyjskich księgarń.

Jako amerykański autor chyba byłem zdolny do zachowania pewnej bezstronności, na którą trudno byłoby zdobyć się Polakowi lub Rosjaninowi, aby opowiedzieć tą historię
– mówi pisarz.

W każdym razie udało mu się przekonać do tego jedno z największych moskiewskich wydawnictw. Książka właśnie jest tłumaczona na rosyjski, a na półki księgarń trafi we wrześniu. Dotychczas wydawane były książki, które nie docierały do masowego odbiorcy, w każdym razie popularno-naukowych publikacji o tej tematyce nie znam. I jeśli uda się wreszcie wydać taką książkę to bardzo dobrze – mówi wiceszef stowarzyszenia „Memoriał” Nikita Pietroń.

Książka Allena Paula w dużej mierze bazuje na ustaleniach speckomisji amerykańskiego kongresu, która katyńską masakrę badała w latach pięćdziesiątych. Nie miała ona jednak dostępu do wielu materiałów.

Była cała seria bardzo przykrych wydarzeń kiedy wysocy urzędnicy wywiadu ukrywali lub wręcz niszczyli raporty naocznych świadków, a ludzie byli zniechęcani do ujawniania prawdy – tłumaczy przewodniczący „The Institut of World Politics” John Lenczewski.

Amerykańskie śledztwo prowadził demokratyczny kongresman polskiego pochodzenia Roman Pucinski. Prawda, którą odkrył była szokująca. Nasze agencje federalne miały informacje o masakrze katyńskiej już na początku lat czterdziestych, ale te materiały nigdy nie zostały ujawnione. Są więc całe tysiące dokumentów, których nikt do tej pory nie widział – twierdzi jego córka Aurelia Pucinski.

Można to nazwać ironią, że Polacy i Rosjanie o wspólnej historii muszą rozmawiać przez pośredników i to zza oceanu. Z drugiej strony fakt, że autor książki o Katyniu jest Amerykaninem w oczach czytelników ze wschodu może jej tylko dodać wiarygodności.

TVP

[fot.sxc.hu]
Słowa kluczowe:

USA

,

Katyń

,

dokumenty

Warto poczytać

 1. paris1270 29.05.2017

  Francja: Festiwal antyrasistowski wyklucza udział białych uczestników

  Szaleństwo ideologiczne w Europie nie ustępuje! Chodzi o białe kobiety i białych mężczyzn, które reprezentują, zdaniem organizatorów, grupy winne największej opresji wobec mniejszości.

 2. 29.05.2017

  Francja: Festiwal antyrasistowski wyklucza udział białych uczestników

 3. forest-17040001270x71445vg56sb5sb56sb 29.05.2017

  Resort środowiska odpowiada KE

  "Analizujemy ją, w ciągu kilku tygodni podejmiemy decyzje co dalej".

 4. mid-epa05992566 29.05.2017

  "FT": Szczyt G7 pokazał różnice między USA i partnerami

  Szczyt G7 na Sycylii nie pozwolił rozwiać wątpliwości co do intencji prezydenta Donalda Trumpa w sprawie klimatu i handlu - pisze „Financial Times”.

 5. mid-17526122 29.05.2017

  Prezes NIK wiceprzewodniczącym EUROSAI

  Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski został wiceprzewodniczącym Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (EUROSAI).

 6. kom98 29.05.2017

  Za rok dokument o przyszłości UE

  Do końca przyszłego roku ma być przygotowany dokument dot. przyszłości UE bez podziału na strefę euro i na kraje, które nie są w tej strefie.

 7. e4ea28d5a49a4ea6b8e2fe42f0ac23f8 29.05.2017

  Szymański: KE powinna przyjąć stanowisko w sprawie uchodźców, jak G7

  Podkreślił, że Polska nie godzi na „ton szantażu” w sprawie uchodźców i wiązanie tego z kwestią budżetu UE.

 8. CHAD1708157t55e57d0em800x67fd61d6 29.05.2017

  Szczerski: Zaproszenie dla Trumpa jest otwarte

  Zaproszenie dla prezydenta USA Donalda Trumpa na szczyt państw Trójmorza, który w lipcu ma się odbyć we Wrocławiu, jest jedną z opcji - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pytany o możliwą datę wizyty prezydenta USA w Polsce.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook