Jedynie prawda jest ciekawa

Amerykanie ujawniają dokumenty o Katyniu

22.12.2011

Amerykanie ujawnią wszystkie dokumenty związane z zabójstwem polskich żołnierzy w Katyniu, jakie znajdują się w ich archiwach. To tysiące ważnych i nieznanych dotąd materiałów i fotografii. Taką decyzję wydała właśnie Dyrekcja Narodowych Archiwów USA (NARA). Natomiast książka amerykańskiego autora o masakrze w Lesie Katyńskim, znana już polskim czytelnikom, trafi niebawem także do rosyjskich księgarń.

Telewizja Polska dotarła do listu sprzed dwóch tygodni, w którym przedstawiciel Polskiego Instytutu w Ohio dziękuje Dyrekcji Narodowych Archiwów w USA za decyzję dotyczącą „Nadaniu najwyższego priorytetu odtajnieniu wszystkich dokumentów dotyczących Katynia".

Polska starała się o to bezskutecznie od lat. W archiwach amerykańskich znajdują się jeszcze tysiące dokumentów o Katyniu.

Tymczasem książka amerykańskiego autora o masakrze w Lesie Katyńskim, znana już polskim czytelnikom, trafi niebawem także do rosyjskich księgarń.

Jako amerykański autor chyba byłem zdolny do zachowania pewnej bezstronności, na którą trudno byłoby zdobyć się Polakowi lub Rosjaninowi, aby opowiedzieć tą historię
– mówi pisarz.

W każdym razie udało mu się przekonać do tego jedno z największych moskiewskich wydawnictw. Książka właśnie jest tłumaczona na rosyjski, a na półki księgarń trafi we wrześniu. Dotychczas wydawane były książki, które nie docierały do masowego odbiorcy, w każdym razie popularno-naukowych publikacji o tej tematyce nie znam. I jeśli uda się wreszcie wydać taką książkę to bardzo dobrze – mówi wiceszef stowarzyszenia „Memoriał” Nikita Pietroń.

Książka Allena Paula w dużej mierze bazuje na ustaleniach speckomisji amerykańskiego kongresu, która katyńską masakrę badała w latach pięćdziesiątych. Nie miała ona jednak dostępu do wielu materiałów.

Była cała seria bardzo przykrych wydarzeń kiedy wysocy urzędnicy wywiadu ukrywali lub wręcz niszczyli raporty naocznych świadków, a ludzie byli zniechęcani do ujawniania prawdy – tłumaczy przewodniczący „The Institut of World Politics” John Lenczewski.

Amerykańskie śledztwo prowadził demokratyczny kongresman polskiego pochodzenia Roman Pucinski. Prawda, którą odkrył była szokująca. Nasze agencje federalne miały informacje o masakrze katyńskiej już na początku lat czterdziestych, ale te materiały nigdy nie zostały ujawnione. Są więc całe tysiące dokumentów, których nikt do tej pory nie widział – twierdzi jego córka Aurelia Pucinski.

Można to nazwać ironią, że Polacy i Rosjanie o wspólnej historii muszą rozmawiać przez pośredników i to zza oceanu. Z drugiej strony fakt, że autor książki o Katyniu jest Amerykaninem w oczach czytelników ze wschodu może jej tylko dodać wiarygodności.

TVP

[fot.sxc.hu]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook