Jedynie prawda jest ciekawa

Amerykanie mają dość Afganistanu

27.03.2012

W USA spada poparcie dla wojny w Afganistanie - potwierdza najnowszy sondaż dziennika "New York Times" i telewizji CBS News. Podobny trend odnotowały poprzednio inne badania opinii publicznej.

Z sondażu "NYT" wynika, że zdaniem 69 proc. Amerykanów, USA nie powinny już prowadzić wojny w Afganistanie. To o 16 proc. więcej niż w analogicznym badaniu sprzed czterech miesięcy.

Do pogłębienia się negatywnych ocen wojny przyczyniły się, zdaniem ekspertów, ostatnie incydenty, m.in. omyłkowe spalenie egzemplarzy Koranu i wynikłe z tego ataki Afgańczyków na wojska USA oraz zabicie 17 afgańskich cywilów, w tym kilkorga dzieci, przez amerykańskiego sierżanta Roberta Balesa.

68 proc. respondentów uważa, że operacja USA i NATO w Afganistanie przebiega "dość źle" lub "bardzo źle". W listopadzie wynik walk oceniało w ten sposób tylko 42 proc. pytanych.

Rezultaty sondażu mniej lub bardziej pokrywają się z innymi badaniami opinii publicznej. W sondażach przeprowadzonych niedawno przez "Washington Post" i telewizję ABC News 60 proc. pytanych uznało, że wojny afgańskiej nie warto kontynuować.

Według sondażu Pew Research Center 57 proc. Amerykanów jest zdania, że należy jak najszybciej wycofać wojska z Afganistanu.

Administracja prezydenta Baracka Obamy planuje wycofanie ok. 30 tys. żołnierzy do końca sierpnia tego roku i dalszych 50-60 tys. do końca 2014 roku.

PAP
[fot. sxc.hu]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook