Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykanie dogadują się z talibami

16.02.2012

Rządy USA i Afganistanu rozpoczęły tajne trójstronne rozmowy z talibami - powiedział prezydent Hamid Karzaj. Ujawnił, że to istotny przełom w wysiłkach na rzecz zakończenia 10-letniej wojny. Karzaj, którego rząd protestował, że został pominięty w ostatnich rozmowach między Waszyngtonem a talibskimi rebeliantami, wyraził ufność, iż większość talibów zdecydowanie jest zainteresowanych porozumieniem pokojowym.

- Były kontakty między amerykańskim rządem i talibami, afgańskim rządem i talibami oraz pewne kontakty, które mieliśmy wszyscy razem, włącznie z talibami - powiedział Karzaj w wywiadzie udzielonym w środę w pałacu Arg, swej siedzibie w Kabulu.

Nie chciał podać miejsca, gdzie odbywają się te rozmowy, ani innych szczegółów w obawie, że mogłoby to zaszkodzić procesowi pokojowemu.

"WSJ" zauważa, że nie mógł uzyskać komentarza rzecznika talibów.

Gazeta przypomina, że rozmowy, do których doszło w ostatnich miesiącach między wysłannikami talibskimi a przedstawicielami władz USA, skupiły się na otwarciu przedstawicielstwa talibów w Katarze oraz na środkach budowy zaufania, takich jak ewentualny transfer do Kataru talibskich więźniów przetrzymywanych w Guantanamo na Kubie.

Wysoki przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział, że USA zapewniły Karzaja, iż "wszyscy są zainteresowani możliwością otworcia drogi do rozmów wewnątrzafgańskich" - pisze "WSJ". Kontakty te zaczęły się zacieśniać przed rokiem, kiedy amerykańscy i niemieccy dyplomaci potajemnie spotkali się z doradcą przywódcy talibów mułły Omara - dodał.

Jak poinformował Karzaj w wywiadzie, Waszyngton regularnie relacjonował władzom w Kabulu przebieg tych rozmów. Jednak do tej pory talibscy rebelianci deklarowali publicznie, że nie będą negocjować z "marionetkowym reżimem" Karzaja - pisze "WSJ". Afgański prezydent stanowczo odrzucił te doniesienia. Powiedział gazecie, że jego rząd "rozmawiał z talibami, z wysokimi przedstawicielami Talibanu".

Amerykański dziennik zauważa, że afgańskie władze przed kilkoma tygodniami wyraziły niezadowolenie z roli Kataru we wstępnych rozmowach z talibami, obawiając się marginalizacji Kabulu.

Karzaj zauważył, że Amerykanie zaakceptowali opinie i warunki jego rządu, włącznie z żądaniem reprezentacji w negocjacjach.

Prezydent Afganistanu powiedział również, że zwróci się o pomoc do Islamabadu w kwestii procesu pokojowego podczas czwartkowego szczytu trójstronnego w stolicy Pakistanu. W szczycie udział wezmą prezydenci Afganistanu, Iranu i Pakistanu. "Współpraca z Pakistanem sprawi, że cała ta sprawa będzie łatwiejsza zarówno dla nas, jak i dla talibów oraz USA" - ocenił.

PAP
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook