Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykanie dogadują się z talibami

16.02.2012

Rządy USA i Afganistanu rozpoczęły tajne trójstronne rozmowy z talibami - powiedział prezydent Hamid Karzaj. Ujawnił, że to istotny przełom w wysiłkach na rzecz zakończenia 10-letniej wojny. Karzaj, którego rząd protestował, że został pominięty w ostatnich rozmowach między Waszyngtonem a talibskimi rebeliantami, wyraził ufność, iż większość talibów zdecydowanie jest zainteresowanych porozumieniem pokojowym.

- Były kontakty między amerykańskim rządem i talibami, afgańskim rządem i talibami oraz pewne kontakty, które mieliśmy wszyscy razem, włącznie z talibami - powiedział Karzaj w wywiadzie udzielonym w środę w pałacu Arg, swej siedzibie w Kabulu.

Nie chciał podać miejsca, gdzie odbywają się te rozmowy, ani innych szczegółów w obawie, że mogłoby to zaszkodzić procesowi pokojowemu.

"WSJ" zauważa, że nie mógł uzyskać komentarza rzecznika talibów.

Gazeta przypomina, że rozmowy, do których doszło w ostatnich miesiącach między wysłannikami talibskimi a przedstawicielami władz USA, skupiły się na otwarciu przedstawicielstwa talibów w Katarze oraz na środkach budowy zaufania, takich jak ewentualny transfer do Kataru talibskich więźniów przetrzymywanych w Guantanamo na Kubie.

Wysoki przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział, że USA zapewniły Karzaja, iż "wszyscy są zainteresowani możliwością otworcia drogi do rozmów wewnątrzafgańskich" - pisze "WSJ". Kontakty te zaczęły się zacieśniać przed rokiem, kiedy amerykańscy i niemieccy dyplomaci potajemnie spotkali się z doradcą przywódcy talibów mułły Omara - dodał.

Jak poinformował Karzaj w wywiadzie, Waszyngton regularnie relacjonował władzom w Kabulu przebieg tych rozmów. Jednak do tej pory talibscy rebelianci deklarowali publicznie, że nie będą negocjować z "marionetkowym reżimem" Karzaja - pisze "WSJ". Afgański prezydent stanowczo odrzucił te doniesienia. Powiedział gazecie, że jego rząd "rozmawiał z talibami, z wysokimi przedstawicielami Talibanu".

Amerykański dziennik zauważa, że afgańskie władze przed kilkoma tygodniami wyraziły niezadowolenie z roli Kataru we wstępnych rozmowach z talibami, obawiając się marginalizacji Kabulu.

Karzaj zauważył, że Amerykanie zaakceptowali opinie i warunki jego rządu, włącznie z żądaniem reprezentacji w negocjacjach.

Prezydent Afganistanu powiedział również, że zwróci się o pomoc do Islamabadu w kwestii procesu pokojowego podczas czwartkowego szczytu trójstronnego w stolicy Pakistanu. W szczycie udział wezmą prezydenci Afganistanu, Iranu i Pakistanu. "Współpraca z Pakistanem sprawi, że cała ta sprawa będzie łatwiejsza zarówno dla nas, jak i dla talibów oraz USA" - ocenił.

PAP
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. pentagon22012018 22.01.2018

  Pentagon potwierdza: Rosjanie budują największą bombę w historii!

  Przygotowany przez Pentagon raport o stanie arsenału atomowego, który niedawno wyciekł do mediów, potwierdza, że taka broń istnieje.

 2. Radio1 22.01.2018

  Rasizm w pigułce. BBC znów szuka nie-białych pracowników

  Stacjam szuka osób w wieku 16-25 lat chcących odbyć roczny staż w programie Newsbeat, przedstawianym przez BBC jako flagowy program informacyjny

 3. Cottbustt 22.01.2018

  Gorąca atmosfera tuż obok polskiej granicy! Niemieckie miasto ma dość uchodźców

  W Chociebużu (Cottbus) we wschodnich Niemczech po sobotniej kilkusetosobowej demonstracji przeciw obecności uchodźców doszło do utarczek między obywatelami Niemiec a cudzoziemcami. Interweniowała policja - donoszą w poniedziałek lokalne media

 4. Marszdlazyciaparyz 22.01.2018

  Francuzi po raz kolejny przeszli w obronie życia. Antifa zaatakowała uczestników gazem!

  Niedzielny marsz dla życia w Paryżu został zakłócony między innymi przez Femen i Antifę. Obecnie we Francji przeprowadza się około 200 tysięcy zabiegów aborcji rocznie

 5. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 6. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

 7. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

 8. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook