Jedynie prawda jest ciekawa

Ameryka: kolejny prezydent oskarżony o korupcję

14.07.2017

Tym razem oskarżony został były Prezydent Peru. Miał on otrzymywać pieniądze od rządzącego Wenezuelą Hugo Chaveza.

Były prezydent Peru Ollanta Humala i jego żona Nadine Heredia zostali w czwartek aresztowani na 18 miesięcy w oczekiwaniu na proces. Są oskarżeni o pranie brudnych pieniędzy i udział w przestępczym spisku.

Nakaz aresztowania byłej prezydenckiej pary wydał sędzia Richard Concepcion na wniosek prokuratora Germana Juareza. Sędzia uznał zasadność argumentacji prokuratora, iż Humala i Heredia mogą wyjechać z Peru aby ujść wymiarowi sprawiedliwości lub ingerować w przebieg trwającego już 3 lata śledztwa.

Juarez oskarża Humalę i jego żonę o nielegalne pozyskiwanie funduszy od nieżyjącego już prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza i od brazylijskich firm budowlanych Odebrecht SA i OAS SA. Pieniądze miały być przeznaczane na finansowanie kampanii wyborczych Humali i na potrzeby osobiste.

Humala bezskutecznie ubiegał się o prezydenturę w 2006 r. pod radykalnie lewicowymi hasłami, przypominającymi program Chaveza. W 2011 r. osiągnął swój cel i wygrał wybory przedstawiając bardziej umiarkowany lewicowy program w stylu byłego prezydenta Brazylii Inacio Luli da Silvy.

Juarez utrzymuje, że pieniądze otrzymane przez Humalę od firm brazylijskich (ponad 800 mln dol.) pochodziły z praktyk korupcyjnych a fundusze z Wenezueli zostały nielegalnie pobrane z budżetu tego państwa.

Wcześniej ten sam sędzia wydał nakaz aresztowania pod podobnymi zarzutami innego byłego prezydenta Peru Alejandro Toledo. Przebywa on w USA i walczy z próbami podejmowanymi przez władze peruwiańskie jego ekstradycji do kraju.

To już kolejna sprawa o korupcję w której oskarżonym jest osoba pełniąca wysoki urząd w państwie Ameryki Południowej. W środę były Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva został skazany na 9,5 roku więzienia za korupcję i pranie pieniędzy. Jego obrońca zapowiedział już apelację. 

KH/PAP

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook