Jedynie prawda jest ciekawa

Ambitny plan rozwoju Wlk. Brytanii

27.06.2013

Rząd brytyjski ogłosił program wydatków na rozwój sektorów energetyki i transportu, mający pobudzić gospodarkę. W latach 2015-20 na ten cel przeznaczone zostanie 100 mld funtów - poinformował w Izbie Gmin wiceminister finansów Danny Alexander.

Ten plan dowodzi, że "rząd przedkłada długofalowy interes gospodarki nad krótkookresowe względy polityczne" - podkreślił.

Program zakłada też modernizację sieci dróg, budowę 165 tys. tanich mieszkań, wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej, udostępnienie superszybkich łączy internetowych na terenach wiejskich, nakłady na badania medyczne m. in. nad chorobą Alzheimera i rozwój nowych źródeł energii, w tym gazu łupkowego.

Firmy zaangażowane w eksploatację złóż gazu łupkowego korzystać będą z ulg podatkowych. Wnioski o licencje mają być rozpatrywane w przyspieszonym trybie.

W sprawie ulg podatkowych ministerstwo finansów przystąpi do konsultacji z sektorem, a wytyczne ws. planowania przestrzennego dla firm zaangażowanych w eksploatację złóż gazu ogłosi w ciągu trzech tygodni.

Lokalne społeczności, na terenie których będzie wydobywany gaz łupkowy, otrzymają co najmniej 100 tys. funtów od każdego szybu w formie różnych świadczeń i 1 proc. przychodów.

Na potrzeby budownictwa mieszkaniowego przeznaczone zostaną m. in. państwowe nieużytki. Rząd udzieli gwarancji firmom zaangażowanym w budowę elektrowni nuklearnych.

Zaplanowano elektryfikację ponad 1,2 tys. km trakcji kolejowej. Na budowę superszybkiej kolei łączącej Londyn z siedmioma dużymi miastami środkowej Anglii (tzw. HS2) przeznaczone zostaną 42 mld funtów (ok. 10 mld więcej niż przewidywał oryginalny kosztorys).

Rząd sfinansuje też analizę wykonalności (feasibility study) nowej kolejki łączącej Londyn północny z południowym, tzw. Crossrail 2. Zadaniem burmistrza Londynu będzie przyciągnięcie do tego projektu kapitału prywatnego, który wziąłby na siebie 50 proc. kosztów.

"To ambitny program rozwoju infrastruktury, największy od pokolenia, i kraj może być z niego dumny" - podkreślił Alexander.

Najbliższe wybory powszechne odbędą się w maju 2015 r., więc nie ma pewności, czy przyszły rząd będzie tym planem związany. W tej sytuacji niektórzy wątpią, czy program rozpocznie się w 2015 r., ponieważ firmy będą może wolały zaczekać na utworzenie nowego rządu i ogłoszenie przez niego priorytetów.

Inni nie są przekonani, że sumy przedstawione przez Alexandra są wiarygodne. Wskazują, że koszt inwestycji w pociąg HS2 okazał się o ok. 1/3 wyższy niż zakładały to pierwotne plany. Jeszcze inny zarzut dotyczy tego, że na krótką metę program nie pobudzi gospodarki.

"Czas pokaże, czy mamy do czynienia z wymiernym przyrostem inwestycji infrastrukturalnych i nakładów kapitałowych, czy też będą to wcześniejsze zapowiedzi w nowym opakowaniu" - cytuje Sky TV Nicka Priora z firmy Deloitte.

W środę minister finansów George Osborne poinformował w Izbie Gmin o cięciach wydatków rządowych w roku obrachunkowym 2015-16 na łączną sumę 11,5 mld funtów. Najbardziej dotknięte tymi cięciami grupy społeczne to pracownicy sektora publicznego oraz osoby otrzymujące zasiłki i zapomogi.

PAP, lz  

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. barc200092017 20.09.2017

  Hiszpański rząd przejął bezterminowo kontrolę nad budżetem Katalonii

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla telewizji Deutsche Welle ostro skrytykowała w środę wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zaznaczyła, że Niemcy odrzucają militarne rozwiązanie konfliktu z Koreą Północną.

 2. football127020092017 20.09.2017

  Anglicy zwolnili trenera reprezentacji, choć ten miał świetne wyniki. Zgubiło go poczucie humoru

  - Mark Sampson od 2013 roku prowadził piłkarską reprezentację Angli kobiet. Jego podopieczne grały bardzo dobrze, ale został zwolniony za niewłaściwe zachowanie w poprzedniej pracy.

 3. Merkel05092017 20.09.2017

  Merkel ostro krytykuje przemówienie Trumpa w ONZ

  - Kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla telewizji Deutsche Welle ostro skrytykowała w środę wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 4. StanislawPietrow 20.09.2017

  Zmarł człowiek, który "uratował świat"

  Rodzina rosyjskiego oficera Stanisława Pietrowa - nazywanego człowiekiem, który uratował świat przed wojną nuklearną - potwierdziła informację o jego śmierci. W 1983 roku Pietrow słusznie ocenił, iż sygnał o ataku rakietowym USA na ZSRR jest błędny.

 5. Katalonia 20.09.2017

  Hiszpańskie media: Katalonia bez szans na referendum

  Władze Katalonii zostały, zdaniem hiszpańskich mediów, pozbawione możliwości organizacji referendum niepodległościowego w tym regionie. Trudności mają wynikać z zatrzymania 14 urzędników odpowiedzialnych za plebiscyt i przejęcia ważnych materiałów wyborczych.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook