Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ambitny plan rozwoju Wlk. Brytanii

27.06.2013

Rząd brytyjski ogłosił program wydatków na rozwój sektorów energetyki i transportu, mający pobudzić gospodarkę. W latach 2015-20 na ten cel przeznaczone zostanie 100 mld funtów - poinformował w Izbie Gmin wiceminister finansów Danny Alexander.

Ten plan dowodzi, że "rząd przedkłada długofalowy interes gospodarki nad krótkookresowe względy polityczne" - podkreślił.

Program zakłada też modernizację sieci dróg, budowę 165 tys. tanich mieszkań, wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej, udostępnienie superszybkich łączy internetowych na terenach wiejskich, nakłady na badania medyczne m. in. nad chorobą Alzheimera i rozwój nowych źródeł energii, w tym gazu łupkowego.

Firmy zaangażowane w eksploatację złóż gazu łupkowego korzystać będą z ulg podatkowych. Wnioski o licencje mają być rozpatrywane w przyspieszonym trybie.

W sprawie ulg podatkowych ministerstwo finansów przystąpi do konsultacji z sektorem, a wytyczne ws. planowania przestrzennego dla firm zaangażowanych w eksploatację złóż gazu ogłosi w ciągu trzech tygodni.

Lokalne społeczności, na terenie których będzie wydobywany gaz łupkowy, otrzymają co najmniej 100 tys. funtów od każdego szybu w formie różnych świadczeń i 1 proc. przychodów.

Na potrzeby budownictwa mieszkaniowego przeznaczone zostaną m. in. państwowe nieużytki. Rząd udzieli gwarancji firmom zaangażowanym w budowę elektrowni nuklearnych.

Zaplanowano elektryfikację ponad 1,2 tys. km trakcji kolejowej. Na budowę superszybkiej kolei łączącej Londyn z siedmioma dużymi miastami środkowej Anglii (tzw. HS2) przeznaczone zostaną 42 mld funtów (ok. 10 mld więcej niż przewidywał oryginalny kosztorys).

Rząd sfinansuje też analizę wykonalności (feasibility study) nowej kolejki łączącej Londyn północny z południowym, tzw. Crossrail 2. Zadaniem burmistrza Londynu będzie przyciągnięcie do tego projektu kapitału prywatnego, który wziąłby na siebie 50 proc. kosztów.

"To ambitny program rozwoju infrastruktury, największy od pokolenia, i kraj może być z niego dumny" - podkreślił Alexander.

Najbliższe wybory powszechne odbędą się w maju 2015 r., więc nie ma pewności, czy przyszły rząd będzie tym planem związany. W tej sytuacji niektórzy wątpią, czy program rozpocznie się w 2015 r., ponieważ firmy będą może wolały zaczekać na utworzenie nowego rządu i ogłoszenie przez niego priorytetów.

Inni nie są przekonani, że sumy przedstawione przez Alexandra są wiarygodne. Wskazują, że koszt inwestycji w pociąg HS2 okazał się o ok. 1/3 wyższy niż zakładały to pierwotne plany. Jeszcze inny zarzut dotyczy tego, że na krótką metę program nie pobudzi gospodarki.

"Czas pokaże, czy mamy do czynienia z wymiernym przyrostem inwestycji infrastrukturalnych i nakładów kapitałowych, czy też będą to wcześniejsze zapowiedzi w nowym opakowaniu" - cytuje Sky TV Nicka Priora z firmy Deloitte.

W środę minister finansów George Osborne poinformował w Izbie Gmin o cięciach wydatków rządowych w roku obrachunkowym 2015-16 na łączną sumę 11,5 mld funtów. Najbardziej dotknięte tymi cięciami grupy społeczne to pracownicy sektora publicznego oraz osoby otrzymujące zasiłki i zapomogi.

PAP, lz  

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. mid-epa05874018 28.03.2017

  Trump o rosyjskich powiązaniach Clintonów

  Prezydent USA wzywa do zbadania sprawy małżeństwa Clintonów i ich powiązań z Kremlem.

 2. trz111 28.03.2017

  Platforma chce Trzaskowskiego w EPP

  Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że PO chce, by stanowisko wiceprzewodniczącego EPP przypadło Trzaskowskiemu.

 3. tarcz445 28.03.2017

  Rosja: Tarcza USA może być użyta przeciwko nam

  -Rozmieszczanie systemu obrony przeciwrakietowej konsekwentnie niszczy utrwalony system bezpieczeństwa międzynarodowego- powiedział gen. Wiktor Poznichir.

 4. austriarefugees 28.03.2017

  Austria przeciwna kolejnej relokacji uchodźców

  "Uważamy, że (w naszym przypadku) konieczne jest wyjątkowe traktowanie, bo Austria wypełniła już swoje zobowiązania" - podkreślił kanclerz Christian Kern.

 5. the-flag-of-the-1557899960720 28.03.2017

  Na Węgrzech wchodzi w życie nowe prawo azylowe

  Na Węgrzech weszła we wtorek w życie krytykowana przez ONZ i organizacje obrony praw człowieka ustawa, zgodnie z którą osoby ubiegające się o azyl będą musiały w razie stanu kryzysowego czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy.

 6. bielsat-aeldgsa 28.03.2017

  Protest głodowy dziennikarza Biełsatu

  Alaksandr Barazienka, skazany w poniedziałek na 15 dni aresztu w związku z protestem w Dniu Wolności, ogłosił głodówkę - poinformowało we wtorek niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

 7. mid-epa05874016 28.03.2017

  Rosyjski bank potwierdza kontakty z zięciem Trumpa

  Jared Kushner brał udział w spotkaniach, na których bank prezentował swą nową strategię rozwoju.

 8. dudusxx 27.03.2017

  Prezydent w Słowenii: Chcielibyśmy europejskiej jedności

  Słowenia jest niezwykle ważnym elementem gospodarczego projektu, jakim jest współpraca państw położonych wokół Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego, czyli grupa pastw Trójmorza- stwierdził prezydent Duda.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook