Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Amber Gold po hiszpańsku

13.02.2014

Hiszpańska policja aresztowała 164 osoby w ramach zakrojonej na szeroką skalę operacji w całym kraju przeciwko siatce trudniącej się praniem pieniędzy i oszustwami podatkowymi w pośrednictwie handlu metalami szlachetnymi.

W czasie operacji prowadzonej wspólnie przez policję i służby podatkowe skonfiskowano 6,5 tony złota i srebra, a także niemal 1,7 mln euro w gotówce. Śledczy aresztowali w sumie 164 osoby w 12 prowincjach Hiszpanii; przejęli ponadto 52 samochody i motocykle oraz dwie łodzie. Zamrożono konta i majątek o łącznej wartości co najmniej 16 mln euro.

Trudniącą się tym procederem siatkę tworzyło 180 firm, korzystających z koniunktury w handlu metalami szlachetnymi; wydawały one fałszywe faktury na kwotę sięgającą miliarda euro rocznie - podało w komunikacie MSW Hiszpanii.

W operacji policyjnej udział wzięło prawie 600 śledczych, którzy przeszukali 88 obiektów, w tym sklepy i domy. Fałszywe faktury umożliwiały wypranie sum "pochodzących z handlu złotem, oszustw na wielką skalę, oszustw związanych z rynkiem nieruchomości, a nawet handlu narkotykami" - poinformowano. Oszuści za pośrednictwem fikcyjnych firm m.in. wprowadzali na rynek kradzioną biżuterię.

Handel metalami szlachetnymi rozwinął się w Hiszpanii w następstwie kryzysu zapoczątkowanego w 2008 roku; w ciągu minionych lat powstało wiele punktów skupu i sprzedaży.

Śledztwo rozpoczęło się w 2012 roku w Walencji, na wschodzie Hiszpanii; następnie zostało rozszerzone na wiele innych części kraju. 

Slaw/ PAP

[FOTO: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

Hiszpania

,

afera

,

policja

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook