Jedynie prawda jest ciekawa

Ambasador Ukrainy wierzy w skuteczność sankcji

18.03.2014

Ambasador Ukrainy w Polsce jest przekonany, że agresja Putina na Ukrainę nie zakończy agresywnych działań Kremla. Markijan Malskyj przekonuje, że prezydent Rosji ma „daleko idący plan strategiczny i geopolityczny”.

Malskyj dodawał na antenie TVP, że to, co dzieje się na Ukrainie wpisuje się w plan Putina. „Krym to jest tylko pierwszy jego element. Tak naprawdę to chodzi o całą Ukrainę i całą strefę byłego Związku Radzieckiego” – powiedział ambasador Ukrainy.

Zdaniem ambasadora prezydent miał znacznie wcześniej przygotowany plan działań.

Dyplomata jest zdania, że sankcje będą skuteczne pod warunkiem, że staną się jednym z elementów całego zestawu środków nacisku – dyplomatycznych, finansowych, politycznych i wizowych.

„Muszą one być uzgodnione między UE, Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i instytucjami międzynarodowymi” – mówił ambasador Ukrainy. Dodał, że ma nadzieję, że wizyta amerykańskiego wiceprezydenta Joe’ego Bidena w Polsce przyniesie Ukrainie korzyści.

Przekonywał, że jedyny plan dla Ukrainy to plan pokojowego rozwiązania kryzysu. „Wyjście z sytuacji inną drogą oznacza groźbę wybuchu III wojny światowej” – mówił ambasador.

Malskyj podkreślał także rolę Polski w rozwiązaniu sytuacji na Ukrainie. „W historii naszych stosunków nie mieliśmy takiego potężnego wsparcia i to na różnych poziomach – prezydenckim, rządowym, instytucji pozarządowych i chciałbym podkreślić wsparcie polskich samorządów” – powiedział Markijan Malskyj.

TK
[Fot. Tvp.info]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook