Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ambasador RP: Ten film fałszuje obraz AK

12.04.2013

Ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf zaapelował do firmy Music Box Films, głównego dystrybutora niemieckiego filmu "Nasze matki, nasi ojcowie", o wycofanie się z jego emisji. Schnepf przypomina, że obraz fałszuje wizerunek Armii Krajowej.

List z 10 kwietnia jest adresowany do Eda Arentza, dyrektora firmy Music Box Films, która zamierza pokazać "Unsere Muetter, unsere Vaeter" w kinach największych amerykańskich miast, a następnie udostępnić go kanałom telewizyjnym i rozpowszechniać na DVD.

Ambasador podkreśla, że wyemitowany już w Niemczech film wywołał liczne krytyczne komentarze, których przyczyną było przedstawienie żołnierzy Armii Krajowej jako antysemitów i "ludzi, którymi kieruje chciwość".

Schnepf przypomina, że film wyprodukowany przez niemiecką telewizję ZDF pokazuje "wybiórczy, oparty na stereotypach, a ponad wszystko boleśnie krzywdzący" wizerunek żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli z niemieckim okupantem. Przesłanie obrazu „Nasze matki, nasi ojcowie” stoi w sprzeczności z faktami. Armia Krajowa nie była formacją ideologiczną, ponieważ – jak podkreśla dyplomata - walczyła o przywrócenie wolności wszystkim Polakom, niezależnie od ich przynależności etnicznej i wyznania. Ambasador przypomina, że szeregach AK byli m.in. odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności kurier polskiego podziemia Jan Karski czy rotmistrz Witold Pilecki.

„Przedstawiona w filmie wizja polskiego ruchu oporu z pewnością nie służy prawdzie. Wyeksponowanie antysemityzmu, a pominięcie innych informacji może prowadzić do negacji wkładu polskiego ruchu oporu w zwycięstwo aliantów nad Niemcami, (...) a w świadomości niezorientowanych widzów może prowadzić nawet do rozmycia odpowiedzialności za Holokaust” - czytamy w liście Schnepfa.

Dyplomata podkreśla powody dla których zdecydował się na wysłanie takiego listu.

„Jako ambasador Polski, jako historyk, ale także jako syn osób, które ratowały Żydów z warszawskiego getta, stanowczo protestuję przeciwko takiej wizji historii” - zaznaczył Schnepf.

Ambasador zaapelował do firmy Music Box o uwzględnienie wymienionych uwag w decyzji dotyczącej filmu oraz powstrzymanie się od jego emisji i dystrybucji. Pytanie, na ile protest polskiego dyplomaty może być wiążący dla przedsiębiorstwa, któremu zależy na zysku. W końcu w samych Niemczech obraz obejrzało ponad 20 mln widzów. To najlepsza zachęta dla Eda Arentza i jego współpracowników. 

am/PAP

[Kadr z filmu "Nasze matki, nasi ojcowie", fot. Materiały prasowe]


Warto poczytać

 1. pol321 24.05.2017

  W Berlinie zatrzymano niebezpiecznych islamistów

  Policja w Berlinie zatrzymała w środę dziewięciu członków gangu handlarzy narkotyków. Czterech z nich uznano za islamistów zagrażających bezpieczeństwu publicznemu

 2. 3c842652447f420a87eac70b335a0107-stef 24.05.2017

  Szonert-Binienda złożyła zawiadomienie do FBI

  Binienda uważa, że m.in. zhakowano jej konto, zaatakowano pocztę elektroniczną.

 3. mid-epa05985651-stf 24.05.2017

  Trump po spotkaniu z Franciszkiem: To wspaniały człowiek

  Pół godziny trwała rozmowa papieża Franciszka z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

 4. army-1550406stef 24.05.2017

  Ukraina i Syria to rejony strategiczne dla Rosji – mówi Siergiej Szojgu

  Szojgu zarzucił Stanom Zjednoczonym dążenie do przywództwa globalnego.

 5. filip9 24.05.2017

  Islamiści porwali kilkunastu katolików na Filipinach

  Uzbrojeni islamiści porwali kilkanaście osób z katolickiej katedry w Marawi na południu Filipin podczas walk z siłami rządowymi - poinformowały w środę władze.

 6. mid-epa05984055 24.05.2017

  Główne zagrożenia dla bezpieczeństwa USA

  Generał Vincent Stewart, szef amerykańskiego wywiadu wojskowego (DIA), przedstawił ocenę zagrożeń, przed jakimi stoją USA.

 7. mid-epa05983727 24.05.2017

  Najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego na Wyspach

  Brytyjska premier Theresa May poinformowała we wtorek wieczorem o podniesieniu poziomu zagrożenia terrorystycznego do najwyższego, piątego poziomu, który formalnie oznacza, że kolejny atak jest nie tylko bardzo prawdopodobny, ale może dojść do niego w każdej chwili.

 8. mid-epa05982796 24.05.2017

  Polacy wśród ofiar zamachu w Manchesterze

  Dwoje Polaków zginęło w poniedziałkowym ataku terrorystycznym w Manchesterze po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande - poinformowały PAP służby prasowe polskiego MSZ. Jak podkreślono, rodzina zmarłych została objęta niezbędną opieką konsularną.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook