Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Al-Kaida przyznaje się do zamachów

13.08.2012

Islamskie Państwo Iraku (ISI), iracki odłam Al-Kaidy, przyznało się do przeprowadzenia 28 zamachów od połowy czerwca do końca lipca, w tym 31 lipca na znajdujący się w Bagdadzie departament ds. walki z terroryzmem - poinformowała w poniedziałek AFP.

ISI poinformowało, że w tym ostatnim ataku zginęło 70 osób; irackie służby medyczne podawały, że tego dnia w kilku zamachach w Bagdadzie zginęło 21 osób.        

"Grupa prawowiernych sunnitów zorganizowała operację przeciwko jednemu z ośrodków safawidzkich (szyickich) w kraju, departamentowi ds. walki z terroryzmem w Karradzie", dzielnicy handlowej irackiej stolicy - oświadczyło ISI w komunikacie opublikowanym w niedzielę na stronach internetowych dżihadystów.        

AFP pisze, że sunniccy powstańcy często odwołują się do safawidzkiej przeszłość Iranu, by oskarżyć rząd w Bagdadzie, któremu zarzucają pozostawanie pod kontrolą Teheranu. Safawidzi, dynastia perska panująca w latach 1502-1736, wprowadziła islam szyicki jako religię państwową.        

ISI przyznało się także do 27 innych ataków, w tym 19 zabójstw funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, dokonanych między 17 a 20 czerwca przy użyciu broni z tłumikiem. AFP pisze, że inne źródła nie potwierdziły tych danych.     

Chociaż Al-Kaida w Iraku jest obecnie słabsza niż w przeszłości, władze w Bagdadzie utrzymują, że wciąż jest w stanie przeprowadzać bardzo krwawe zamachy. 

PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

AL-Kaida

,

Irak

,

zamachy

,

terroryzm

,

Bagdad

Warto poczytać

 1. blatterSI 08.10.2015

  Sepp Blatter i Michel Platini zawieszeni

  Platini podejrzany jest o przyjęcie 2 mln franków szwajcarskich łapówki od Blattera. Przez 90 dni Blatter nie ma prawa reprezentowania FIFA w jakikolwiek sposób.

 2. londynimigranciSI 08.10.2015

  Londyn za szybką deportacją imigrantów ekonomicznych

  „Musimy rozprawić się z tymi, którzy nadużywają naszego systemu azylowego”.

 3. konsulatdzis2 08.10.2015

  Eksplozja przed polskim konsulatem we Lwowie

  Nikt nie ucierpiał i nie ma strat narodowych po eksplozji przed polskim konsulatem we Lwowie. Wiele wskazuje na to, że to chuligański wybryk.

 4. merkelganiSI 08.10.2015

  Merkel gani kraje Europy Wschodniej

  "Kraje UE, które nie chcą przyjmować muzułmanów stanowią zagrożenie dla Europy" - oświadczyła kanclerz Niemiec na zamkniętym spotkaniu europejskich chadeków.

 5. papsyriapap 07.10.2015

  USA nie będą współpracować z Rosją

  Stany Zjednoczone nie będą współpracować wojskowo z Rosją w Syrii, gdyż strategia Moskwy jest "tragicznie błędna" - oświadczył minister obrony USA Ash Carter. To jego najmocniejsza dotychczas wypowiedź na ten temat .

 6. mid-epa04967216 07.10.2015

  Putin i Szojgu w TV na temat Syrii

  Show w rosyjskiej telewizji. Putin i minister obrony Rosji – Szojgu ogłosili na oczach rodaków jedność poglądów w kwestii zaangażowania w Syrii.

 7. mid-epa04966710 07.10.2015

  Francja walczy o nastolatków

  We Francji rusza kampania medialna mająca odwieść nastolatków od przyłączania się do Państwa Islamskiego.

 8. demo 07.10.2015

  Belgowie demonstrują przeciw oszczędnościom

  80 tysięcy Belgów wyszło na ulice Brukseli, by protestować przeciw decyzjom rządu.

Facebook