Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Al-Kaida przyznaje się do zamachów

13.08.2012

Islamskie Państwo Iraku (ISI), iracki odłam Al-Kaidy, przyznało się do przeprowadzenia 28 zamachów od połowy czerwca do końca lipca, w tym 31 lipca na znajdujący się w Bagdadzie departament ds. walki z terroryzmem - poinformowała w poniedziałek AFP.

ISI poinformowało, że w tym ostatnim ataku zginęło 70 osób; irackie służby medyczne podawały, że tego dnia w kilku zamachach w Bagdadzie zginęło 21 osób.        

"Grupa prawowiernych sunnitów zorganizowała operację przeciwko jednemu z ośrodków safawidzkich (szyickich) w kraju, departamentowi ds. walki z terroryzmem w Karradzie", dzielnicy handlowej irackiej stolicy - oświadczyło ISI w komunikacie opublikowanym w niedzielę na stronach internetowych dżihadystów.        

AFP pisze, że sunniccy powstańcy często odwołują się do safawidzkiej przeszłość Iranu, by oskarżyć rząd w Bagdadzie, któremu zarzucają pozostawanie pod kontrolą Teheranu. Safawidzi, dynastia perska panująca w latach 1502-1736, wprowadziła islam szyicki jako religię państwową.        

ISI przyznało się także do 27 innych ataków, w tym 19 zabójstw funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, dokonanych między 17 a 20 czerwca przy użyciu broni z tłumikiem. AFP pisze, że inne źródła nie potwierdziły tych danych.     

Chociaż Al-Kaida w Iraku jest obecnie słabsza niż w przeszłości, władze w Bagdadzie utrzymują, że wciąż jest w stanie przeprowadzać bardzo krwawe zamachy. 

PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

AL-Kaida

,

Irak

,

zamachy

,

terroryzm

,

Bagdad

Warto poczytać

 1. 04.01.2013

  Tysiące protestujących na ulicach Bagdadu

  Tysiące ludzi, w większości z mniejszości sunnickiej, demonstrowało w kilku miastach Iraku. Popierający protesty radykalny przywódca szyicki Muktada al-Sadr odwiedził w geście solidarności z chrześcijanami odwiedził kościół katolicki.

 2. 16.12.2013

  Smoleńsk od Kijowa blisko, ukraińska władza "aluzju poniała"

  Próba odbyła się jeszcze w Gruzji. Strzelano do polskiego prezydenta, a w Polsce rozległ się rechot...znaczy można...

 3. kiejkutywPol2401 24.01.2014

  Romaszewski: nie można powielać plotek

  „Sprawa więzień CIA funkcjonuje jako pewnego rodzaju straszak, jako narzędzie napaści”.

 4. 10.04.2012

  Breivik jest poczytalny

  Sprawca lipcowej masakry w Norwegii, w której zginęło 77 osób, nie jest niepoczytalny i jest w stanie odpowiadać przed sądem za swe czyny - ogłosili we wtorek w Oslo psychiatrzy, którym sąd zlecił ponowne zbadanie Andersa Behringa Breivika.

 5. 19.03.2013

  Irak: 56 zabitych w zamachach

  W wyniku serii zamachów do których doszło w szyickiej dzielnicy Bagdadu, 56 osób zostało zabitych. Jest również wielu rannych. Do tragicznych wydarzeń doszło w przeddzień 10. rocznicy amerykańskiej inwazji na Irak.

 6. 17.08.2013

  Egipt: Bractwo Muzułmańskie do rozwiązania

  Radykalni islamiści ponieśli dotkliwą stratę. Brat przywódcy Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego został aresztowany.

 7. 15.07.2012

  Niegościnna kolebka terroryzmu

  W Afryce Osama bin Laden wpadł na pomysł utworzenia "Terrorystycznej Międzynarodówki", Arabowie z Afryki stali się jej pierwszymi żołnierzami i to w Afryce dokonali pierwszych ataków przeciw Zachodowi. Tymczasem w Afryce Al-Kaida nigdy się nie rozpanoszyła.

 8. 22.01.2013

  Śmierć wciąż szaleje w Iraku

  Co najmniej 17 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych we wtorek w trzech eksplozjach bomb w Bagdadzie i okolicach, w tym w ataku zamachowca samobójcy w pobliżu bazy wojskowej - poinformowała iracka policja i pracownicy szpitali.

Facebook