Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Al-Kaida przyznaje się do zamachów

13.08.2012

Islamskie Państwo Iraku (ISI), iracki odłam Al-Kaidy, przyznało się do przeprowadzenia 28 zamachów od połowy czerwca do końca lipca, w tym 31 lipca na znajdujący się w Bagdadzie departament ds. walki z terroryzmem - poinformowała w poniedziałek AFP.

ISI poinformowało, że w tym ostatnim ataku zginęło 70 osób; irackie służby medyczne podawały, że tego dnia w kilku zamachach w Bagdadzie zginęło 21 osób.        

"Grupa prawowiernych sunnitów zorganizowała operację przeciwko jednemu z ośrodków safawidzkich (szyickich) w kraju, departamentowi ds. walki z terroryzmem w Karradzie", dzielnicy handlowej irackiej stolicy - oświadczyło ISI w komunikacie opublikowanym w niedzielę na stronach internetowych dżihadystów.        

AFP pisze, że sunniccy powstańcy często odwołują się do safawidzkiej przeszłość Iranu, by oskarżyć rząd w Bagdadzie, któremu zarzucają pozostawanie pod kontrolą Teheranu. Safawidzi, dynastia perska panująca w latach 1502-1736, wprowadziła islam szyicki jako religię państwową.        

ISI przyznało się także do 27 innych ataków, w tym 19 zabójstw funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, dokonanych między 17 a 20 czerwca przy użyciu broni z tłumikiem. AFP pisze, że inne źródła nie potwierdziły tych danych.     

Chociaż Al-Kaida w Iraku jest obecnie słabsza niż w przeszłości, władze w Bagdadzie utrzymują, że wciąż jest w stanie przeprowadzać bardzo krwawe zamachy. 

PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

AL-Kaida

,

Irak

,

zamachy

,

terroryzm

,

Bagdad

Warto poczytać

 1. MARSZNIEMCOWsi 01.03.2015

  Marsze dla Niemcowa

  Antykremlowska opozycja czci pamięć Borysa Niemcowa. Co najmniej 20 tys. osób uczestniczyło w Moskwie w marszu żałobnym, poświęconym zamordowanemu politykowi.

 2. franciszekSI 01.03.2015

  Franciszek upomina się o chrześcijan z Syrii

  Papież Franciszek zaapelował zakończenie prześladowań chrześcijan w Iraku i Syrii. Podkreślił, że padają oni ofiarami niedopuszczalnej brutalności.

 3. SImonitoringSI 01.03.2015

  Opublikowano nagranie z zabójstwa Niemcowa

  Jedna telewizji regionalnych Moskwy, opublikowała nagranie z kamery ulicznego monitoringu, która zarejestrowała zabójstwo Borysa Niemcowa. Wynika z niego, że zabójca strzelał do opozycyjnego polityka będąc na moście, a nie z przejeżdżającego samochodu.

 4. panzerhaubitzelitwaSI 28.02.2015

  Niemcy dozbroją Litwę

  Litwa zabiega o wzmocnienie swojej armii w związku z zagrożeniem ze strony Rosji. Niemcy mają jej dostarczyć haubice.

 5. rosja 28.02.2015

  Głowy państw o zamordowaniu Niemcowa

  Merkel, Obama i Hollande potępili zabójstwo rosyjskiego opozycjonisty.

 6. janukowycz-stef2 28.02.2015

  Człowiek Janukowycza popełnił samobójstwo

  Mychajło Czeczetwo wyskoczył z okna swojego mieszkania.

 7. benedyktdwalatapoSI 28.02.2015

  Benedykt XVI żyje w izolacji

  Kończący w kwietniu 88 lat Benedykt XVI mieszka w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich. Swą rezydencję, Mater Ecclesiae opuszcza tylko wtedy, kiedy prosi go o to Franciszek, nie przyjmuje innych zaproszeń.

 8. nemtsov 28.02.2015

  W Rosji zabito kolejnego opozycjonistę

  Nieznani sprawcy zastrzelili Borysa Niemcowa, byłego wicepremiera i krytyka Putina. Prezydent Rosji oczywiście potępił zabójstwo.

Facebook