Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Al-Kaida przyznaje się do zamachów

13.08.2012

Islamskie Państwo Iraku (ISI), iracki odłam Al-Kaidy, przyznało się do przeprowadzenia 28 zamachów od połowy czerwca do końca lipca, w tym 31 lipca na znajdujący się w Bagdadzie departament ds. walki z terroryzmem - poinformowała w poniedziałek AFP.

ISI poinformowało, że w tym ostatnim ataku zginęło 70 osób; irackie służby medyczne podawały, że tego dnia w kilku zamachach w Bagdadzie zginęło 21 osób.        

"Grupa prawowiernych sunnitów zorganizowała operację przeciwko jednemu z ośrodków safawidzkich (szyickich) w kraju, departamentowi ds. walki z terroryzmem w Karradzie", dzielnicy handlowej irackiej stolicy - oświadczyło ISI w komunikacie opublikowanym w niedzielę na stronach internetowych dżihadystów.        

AFP pisze, że sunniccy powstańcy często odwołują się do safawidzkiej przeszłość Iranu, by oskarżyć rząd w Bagdadzie, któremu zarzucają pozostawanie pod kontrolą Teheranu. Safawidzi, dynastia perska panująca w latach 1502-1736, wprowadziła islam szyicki jako religię państwową.        

ISI przyznało się także do 27 innych ataków, w tym 19 zabójstw funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, dokonanych między 17 a 20 czerwca przy użyciu broni z tłumikiem. AFP pisze, że inne źródła nie potwierdziły tych danych.     

Chociaż Al-Kaida w Iraku jest obecnie słabsza niż w przeszłości, władze w Bagdadzie utrzymują, że wciąż jest w stanie przeprowadzać bardzo krwawe zamachy. 

PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

AL-Kaida

,

Irak

,

zamachy

,

terroryzm

,

Bagdad

Warto poczytać

 1. net-epa04504303 26.11.2014

  USA: 40 zatrzymanych po zamieszkach w Ferguson

  Ponad 40 osób aresztowała amerykańska policja drugiej nocy niepokojów w mieście Ferguson w stanie Missouri. Wybuchają one po poniedziałkowej decyzji przysięgłych o niepostawieniu w stan oskarżenia policjanta, który w sierpniu zastrzelił czarnego nastolatka.

 2. natoSI123 26.11.2014

  Szef NATO: Niepokojąca militaryzacja Krymu

  Sojusz Północnoatlantycki jest zaniepokojony militaryzacją Krymu - oświadczył w środę kończąc jednodniową wizytę w Kijowie naczelny dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove.

 3. putin-merkel-kremlin-ru 26.11.2014

  Merkel: Rosja narusza integralność Ukrainy

  Kanclerz Niemiec twierdzi, że Rosja kwestionuje ład międzynarodowy i niezbędne jest stosowanie wobec niej sankcji ekonomicznych.

 4. net-epa04504072 26.11.2014

  Obama: Imigranci czynią Stany Zjednoczone wyjątkowymi

  To imigranci, ludzie o różnym narodowym i etnicznym pochodzeniu czynią Stany Zjednoczone wyjątkowe - mówił prezydent USA Barack Obama we wtorek w polonijnym Copernicus Center w Chicago, broniąc ogłoszonego w ubiegłym tygodniu dekretu imigracyjnego.

 5. net-epa04503238 25.11.2014

  Rosjanie grożą Francji ws. okrętów

  Nie minęła doba odkąd Francja zdecydowała się, wstrzymać przekazanie Rosjanom okrętów typu Mistral, a Krem już zdążył zagrozić władzom w Paryżu z tego powodu.

 6. net-epa04503063 25.11.2014

  Francja odwołuje dostarczenie Rosjanom okrętów

  Pałac Elizejski poinformował, że prezydent Francji Francois Hollande jest zdania, że obecna sytuacja na wschodzie Ukrainy nie pozwala na dostarczenie Rosji pierwszego zamówionego przez nią okrętu desantowego typu Mistral.

 7. net-epa04502997 25.11.2014

  Papież Franciszek z wizytą w Parlamencie Europejskim

  Papież Franciszek przybył we wtorek do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Głowę Kościoła katolickiego przywitał przewodniczący PE Martin Schulz.

 8. rosjadonbasSI 25.11.2014

  Kreml wycofał część wojsk z Donbasu

  Dywersanci próbują obecnie utworzyć własne struktury siłowe i ogłosili już o powołaniu w Doniecku pułku wojsk wewnętrznych tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL).

Facebook