Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Al-Kaida przyznaje się do zamachów

13.08.2012

Islamskie Państwo Iraku (ISI), iracki odłam Al-Kaidy, przyznało się do przeprowadzenia 28 zamachów od połowy czerwca do końca lipca, w tym 31 lipca na znajdujący się w Bagdadzie departament ds. walki z terroryzmem - poinformowała w poniedziałek AFP.

ISI poinformowało, że w tym ostatnim ataku zginęło 70 osób; irackie służby medyczne podawały, że tego dnia w kilku zamachach w Bagdadzie zginęło 21 osób.        

"Grupa prawowiernych sunnitów zorganizowała operację przeciwko jednemu z ośrodków safawidzkich (szyickich) w kraju, departamentowi ds. walki z terroryzmem w Karradzie", dzielnicy handlowej irackiej stolicy - oświadczyło ISI w komunikacie opublikowanym w niedzielę na stronach internetowych dżihadystów.        

AFP pisze, że sunniccy powstańcy często odwołują się do safawidzkiej przeszłość Iranu, by oskarżyć rząd w Bagdadzie, któremu zarzucają pozostawanie pod kontrolą Teheranu. Safawidzi, dynastia perska panująca w latach 1502-1736, wprowadziła islam szyicki jako religię państwową.        

ISI przyznało się także do 27 innych ataków, w tym 19 zabójstw funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, dokonanych między 17 a 20 czerwca przy użyciu broni z tłumikiem. AFP pisze, że inne źródła nie potwierdziły tych danych.     

Chociaż Al-Kaida w Iraku jest obecnie słabsza niż w przeszłości, władze w Bagdadzie utrzymują, że wciąż jest w stanie przeprowadzać bardzo krwawe zamachy. 

PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

AL-Kaida

,

Irak

,

zamachy

,

terroryzm

,

Bagdad

Warto poczytać

 1. chiiinachristmasSI 25.12.2014

  Chiny: Konfucjanizm zamiast Bożego Narodzenia

  Jedna z chińskich uczelni zakazała studentom świętowania Bożego Narodzenia, bo stanowi ono „zagrożenie dla młodych umysłów" oraz jest „kwintesencją zachodniego kiczu”.

 2. IRANSI 25.12.2014

  Pokaz siły w Iranie

  Irańskie siły zbrojne rozpoczęły wielkie manewry wojskowe w południowo-wschodniej części kraju w pobliżu strategicznej cieśniny Ormuz.

 3. parlukrainskiSI 25.12.2014

  "Adekwatna" reakcja Rosji na rozszerzenie NATO

  Rosja ostrzega: "Ewentualne rozszerzenie NATO na wschód zmusiłoby Rosję do podjęcia w odpowiedzi "adekwatnych kroków" - oświadczył rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz.

 4. papiezoredzieSI 25.12.2014

  Orędzie papieża: „Niech Jezus skruszy twardość serc”

  Ojciec Święty przypomniał, że w czasie tego Bożego Narodzenia „płynie wiele łez wraz ze łzami Jezusa”.

 5. charkowbomba2SI 25.12.2014

  Niespokojna Wigilia w Charkowie

  W sklepie z meblami w centrum Charkowa, należącym do pro-ukraińskiego aktywisty, w nocy z wczoraj na dziś eksplodowała bomba. Nie wiadomo, kto ją podłożył, ale według policji miała wywołać w mieście "atmosferę strachu".

 6. kingofspainSI 25.12.2014

  Hiszpania: W orędziu króla o walce z korupcją

  Infantka Cristina de Borbon, siostra Filipa VI, ma stanąć przed sądem oskarżona o oszustwa podatkowe. Po raz pierwszy ktoś z hiszpańskiej rodziny królewskiej zasiądzie na ławie oskarżonych.

 7. ukraina-protest 24.12.2014

  Ukraina może mieć problem z wejściem do NATO

  Sojusz nie przyjmuje członków, którzy prowadzą sporty terytorialne.

 8. betlejem11 24.12.2014

  70 tys. pielgrzymów przybędzie do Ziemi Świętej

  W Betlejem (Autonomia Palestyńska) jest już wielu miejscowych chrześcijan, a także przyjezdnych z Izraela.

Facebook