Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Al-Kaida przyznaje się do zamachów

13.08.2012

Islamskie Państwo Iraku (ISI), iracki odłam Al-Kaidy, przyznało się do przeprowadzenia 28 zamachów od połowy czerwca do końca lipca, w tym 31 lipca na znajdujący się w Bagdadzie departament ds. walki z terroryzmem - poinformowała w poniedziałek AFP.

ISI poinformowało, że w tym ostatnim ataku zginęło 70 osób; irackie służby medyczne podawały, że tego dnia w kilku zamachach w Bagdadzie zginęło 21 osób.        

"Grupa prawowiernych sunnitów zorganizowała operację przeciwko jednemu z ośrodków safawidzkich (szyickich) w kraju, departamentowi ds. walki z terroryzmem w Karradzie", dzielnicy handlowej irackiej stolicy - oświadczyło ISI w komunikacie opublikowanym w niedzielę na stronach internetowych dżihadystów.        

AFP pisze, że sunniccy powstańcy często odwołują się do safawidzkiej przeszłość Iranu, by oskarżyć rząd w Bagdadzie, któremu zarzucają pozostawanie pod kontrolą Teheranu. Safawidzi, dynastia perska panująca w latach 1502-1736, wprowadziła islam szyicki jako religię państwową.        

ISI przyznało się także do 27 innych ataków, w tym 19 zabójstw funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, dokonanych między 17 a 20 czerwca przy użyciu broni z tłumikiem. AFP pisze, że inne źródła nie potwierdziły tych danych.     

Chociaż Al-Kaida w Iraku jest obecnie słabsza niż w przeszłości, władze w Bagdadzie utrzymują, że wciąż jest w stanie przeprowadzać bardzo krwawe zamachy. 

PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

AL-Kaida

,

Irak

,

zamachy

,

terroryzm

,

Bagdad

Warto poczytać

 1. GrybauskaitePolskaSI 14.09.2014

  Litwa i Polska. Pojednanie wobec rosyjskiego zagrożenia?

  „Powinniśmy być razem”-oświadczyła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podczas dożynek w rejonie solecznickim.Wskazała, że wszelkie istniejące problemy zdominowały ostatnie działania Rosji.

 2. NATOszpicaSI 14.09.2014

  "Szpica" NATO nie będzie w Szczecinie

  Szef sztabu Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód gen. bryg. Lutz Niemann przewiduje że stan liczebny szczecińskiego sztabu Korpusu zwiększy się o ok. 300-400 żołnierzy. Tyle, że nie będzie on strukturą powołanej decyzją ostatniego szczytu Sojuszu „szpicy”.

 3. dddgdgdg 14.09.2014

  Obama i Cameron potępiają kolejne zabójstwo dżihadystów

  Prezydent USA Barack Obama zdecydowanie potępił "barbarzyńskie zabójstwo" brytyjskiego zakładnika Davida Hainesa przez dżihadystów z Państwa Islamskiego. Premier David Cameron zapowiedział, że Wielka Brytania uczyni wszystko, aby dopaść i ukarać morderców.

 4. Sigmargabrielparteitagleipzig2013 14.09.2014

  Wicekanclerz Niemiec wierzy w pojednanie z Rosją

  Wicekanclerz Niemiec ma nadzieję, że mimo kryzysu ukraińskiego, dojdzie do pojednania z Rosją. "Europa potrzebuje Rosji, jesteśmy sąsiadami i dobre sąsiedztwo ma szczególne znaczenie" - powiedział Sigmar Gabriel wywiadzie dla tygodnika "Bild am Sonntag".

 5. net-epa04398442 13.09.2014

  15 tys. oranżystów przeszło ulicami Edynburga

  Ok. 15 tys. oranżystów - szkockich i północnoirlandzkich protestantów, zdecydowanie sprzeciwiających się rozpadowi Wielkiej Brytanii, przemaszerowało w sobotę ulicami szkockiej stolicy, Edynburga. Do referendum ws. niepodległości Szkocji zostało pięć dni.

 6. net-epa04397730 13.09.2014

  Terroryści znów atakują ukraińskie wojsko

  Ukraińskie siły rządowe znowu są atakowane przez prorosyjskich terrorystów na wschodzie kraju - poinformowało w sobotę dowództwo operacji antyterrorystycznej w Kijowie. Ostrzał trwa mimo ogłoszonego ponad tydzień temu zawieszenia broni w tym regionie.

 7. net-epa04397195 13.09.2014

  Iran po cichu zbroi się w atom?

  Geopolityczne procesy na świecie w ostatnich miesiącach prawdopodobnie oddalają perspektywę trwałego porozumienia z Iranem w sprawie jego programu atomowego, który – jak podejrzewają mocarstwa zachodnie - ma na celu zbrojenia nuklearne.

 8. net-epa04398243 13.09.2014

  Franciszek: Wojna to szaleństwo

  "Wojna niszczy wszystko, także więź między braćmi. Wojna jest szalona, jej planem rozwoju jest zniszczenie: chęć rozwijania się przez zniszczenie!" - powiedział papież Franciszek podczas mszy na cmentarzu gdzie pochowano 100 tysięcy żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej.

CS111MINIfot

Czas Stefczyka 111/2014

PDF (5,41 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook