Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Al-Kaida przyznaje się do zamachów

13.08.2012

Islamskie Państwo Iraku (ISI), iracki odłam Al-Kaidy, przyznało się do przeprowadzenia 28 zamachów od połowy czerwca do końca lipca, w tym 31 lipca na znajdujący się w Bagdadzie departament ds. walki z terroryzmem - poinformowała w poniedziałek AFP.

ISI poinformowało, że w tym ostatnim ataku zginęło 70 osób; irackie służby medyczne podawały, że tego dnia w kilku zamachach w Bagdadzie zginęło 21 osób.        

"Grupa prawowiernych sunnitów zorganizowała operację przeciwko jednemu z ośrodków safawidzkich (szyickich) w kraju, departamentowi ds. walki z terroryzmem w Karradzie", dzielnicy handlowej irackiej stolicy - oświadczyło ISI w komunikacie opublikowanym w niedzielę na stronach internetowych dżihadystów.        

AFP pisze, że sunniccy powstańcy często odwołują się do safawidzkiej przeszłość Iranu, by oskarżyć rząd w Bagdadzie, któremu zarzucają pozostawanie pod kontrolą Teheranu. Safawidzi, dynastia perska panująca w latach 1502-1736, wprowadziła islam szyicki jako religię państwową.        

ISI przyznało się także do 27 innych ataków, w tym 19 zabójstw funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, dokonanych między 17 a 20 czerwca przy użyciu broni z tłumikiem. AFP pisze, że inne źródła nie potwierdziły tych danych.     

Chociaż Al-Kaida w Iraku jest obecnie słabsza niż w przeszłości, władze w Bagdadzie utrzymują, że wciąż jest w stanie przeprowadzać bardzo krwawe zamachy. 

PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

AL-Kaida

,

Irak

,

zamachy

,

terroryzm

,

Bagdad

Warto poczytać

 1. personSI 02.10.2014

  Zmiana szefa Secret Service

  Szefowa Secret Service Julia Pierson podała się do dymisji. W ostatnich dniach była ostro krytykowana za serię kompromitujących potknięć w ochronie prezydenta USA i Białego Domu. Tymczasowym szefem Secret Service został weteran tej służby Joseph Clancy.

 2. net-epa04425001 01.10.2014

  Kolejna wpadka służb chroniących Obamę

  Secret Service, służba odpowiedzialna za bezpieczeństwo prezydenta USA, zaliczyła kolejną wpadkę. Podczas wizyty Baracka Obamy w Atlancie do windy wsiadł z nim uzbrojony mężczyzna, w przeszłości trzykrotnie karany za napaść - pisze "Washington Post".

 3. net-epa04423922 01.10.2014

  Australia zaostrza walkę z terroryzmem

  Parlament Australii uchwalił pierwszy pakiet zmian w prawie, które ułatwiają władzom tego kraju walkę z terroryzmem. Przeciwko reformie protestują środowiska dziennikarskie tłumacząc, że ograniczy ona wolność prasy.

 4. 800px-JensStoltenberg 01.10.2014

  Przed nowym szefem NATO ciężkie zadanie

  Poukładanie relacji z Rosją, zwiększenie możliwości obronnych NATO oraz walka ze sceptycyzmem w samym Sojuszu - to zdaniem Judy Dempsey z prestiżowego Carnegie Europe główne i niełatwe wyzwania stojące przed nowym sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem.

 5. czechradarSI 30.09.2014

  Czesi rezygnują z budowy wspólnego radaru z Polską

  Czesi odstąpili od wspólnego projektu skonstruowania radaru w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Postanowili rozpisać własny przetarg, w którym uczestniczyłyby jedynie czeskie firmy.

 6. merksi 30.09.2014

  Unia nie łagodzi sankcji

  Na spotkaniu ambasadorów Komisja Europejska zarekomendowała utrzymanie obecnych restrykcji wobec Rosji, co poparły wszystkie państwa członkowskie.

 7. czolgsi 30.09.2014

  Rosja oszukuje świat

  Po stronie rosyjskiej nie ma chęci rozwiązania konfliktu i wypełnienia mińskich ustaleń. Działania Rosji nie odpowiadają jej słowom – oświadczył Arsenij Jaceniuk

 8. chisi 30.09.2014

  Co Pekin zrobi w Hongkongu?!

  Gdyby Chiny zaryzykowały i pozwoliły Hongkongowi na demokrację, mogły uniknąć wybuchu protestów w tej byłej brytyjskiej kolonii - ocenia "Financial Times".

Facebook