Jedynie prawda jest ciekawa


Akunin: Rosjanie cierpią na syndrom imperialny

24.10.2014

Jeden z najpoczytniejszych pisarzy rosyjskich Boris Akunin uważa, że po upadku ZSRR wielu jego rodaków cierpi wciąż na syndrom imperialny. Autor bestsellerowych kryminałów gości na Festiwalu Conrada w Krakowie.

Podczas spotkania z czytelnikami w Centrum Kongresowym ICE opowiadał o literaturze, historii i polityce.

Prowadzący rozmowę dziennikarz, znawca Rosji Wacław Radziwinowicz, pytał gościa o jego poglądy i zaangażowanie polityczne. Akunin dał się w ostatnich latach poznać jako zdecydowany krytyk polityki "silnej ręki" prezydenta Władimira Putina. Według pisarza, obecnie polityką rosyjską steruje jeden człowiek i "wszystko zależy od jego stanu ducha i kompleksów". "To samobójczy typ postępowania. To się źle skończy dla Władimira Putina" - prognozuje Akunin. W czasie spotkania skrytykował także aneksję Krymu przez Rosję nazywając ją "rozbojem w biały dzień".

Odniósł się także do bardzo wysokiego poparcia wśród Rosjan, jakim - według sondaży - cieszy się obecny rosyjski prezydent i jego polityka wobec Ukrainy. W opinii Akunina problemem jest "syndrom imperialny" jego rodaków. "To jest jak ciężka choroba, uzależnienie od narkotyków" – uważa Akunin. Dodał, że tęsknota za imperium u wielu Rosjan "sprawia wrażenie choroby narodowej, wszyscy wyglądają na pijanych".

Zdaniem Akunina, trzeba jeszcze długo poczekać, żeby "zapotrzebowanie na demokrację" w Rosji wyraźnie wzrosło.

Gość Festiwalu Conrada zauważył jednocześnie, że Rosja jest dziś wewnętrznie rozdarta "jak dwugłowy orzeł widniejący w jej herbie: każda z jego głów patrzy w inną stronę". Według pisarza, obok Rosjan o imperialnych zapędach trzeba dostrzegać także tych, którzy pragną wolności.

Czytelnicy, którzy niemal do ostatniego miejsca wypełnili salę teatralną nowego krakowskiego Centrum Kongresowego, pytali Akunina głównie o jego twórczość literacką. Pisarz zapowiedział, że po ukończeniu cyklu kryminalnego o detektywie Eraście Fandorinie nie zamierza już pisać powieści detektywistycznych. Obecnie pracuje nad cyklem z literatury faktu - "Historia państwa rosyjskiego", która ma liczyć osiem tomów. Ten wielki projekt ma być opowieścią o dziejach Rosji, przedstawioną w formie atrakcyjnej dla każdego czytelnika.

Akunin zapewnił, że nigdy nie odczuwał "męki twórczej", a pisanie jest dla niego prawdziwą przyjemnością. "Kiedy miałem 40 lat, zrozumiałem, że muszę z mojego hobby uczynić zawód. Teraz zajmuję się tym, co mi się podoba" - zaznaczył.

Rosyjski pisarz ma nadzieję, że trwająca wizyta w Krakowie podsunie mu pewne pomysły i wątki, które wykorzysta w następnej powieści kryminalnej z cyklu przygód detektywa Fandorina. "Czy znajdzie się tam romans z jakąś krakowianką?" - spytała jedna ze słuchaczek. "Nie, na pewno nie. Raczej pogoń za starym łotrem, którego Fandorin dopadnie w Krakowie" - odparł pisarz.

Boris Akunin (ur. 1956) jest rosyjskim pisarzem pochodzenia gruzińskiego (prawdziwe nazwisko brzmi Grigorij Czchartiszwili). Początkowo zajmował się tłumaczeniami, jednak zawód ten znudził go, więc porzucił go na rzecz pisarstwa.

Akunin napisał kilka dużych cykli powieściowych, w tym osadzone w realiach dziewiętnastowiecznej Rosji "Przygody Erasta Fandorina", których tytułowym bohaterem jest moskiewski detektyw – rosyjski odpowiednik Jamesa Bonda i Sherlocka Holmesa razem wziętych. Tworzy pod wieloma innymi pseudonimami, m.in. jako Anna Borisowa. Akunin słynie z niebywałej płodności literackiej - w 15 lat napisał około 50 powieści. Jego książki są bestsellerami - według szacunków sprzedał około 30 milionów egzemplarzy w Rosji i poza jej granicami.

PAP, lz

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 2. 1270kotrikadze 22.03.2018

  Afera seksualna w rosyjskiej Dumie. Deputowany molestował dziennikarki. Media bojkotują obrady

  Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.

 3. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 4. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 5. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 6. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 7. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 8. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook