Jedynie prawda jest ciekawa


Akcja Polaków silna na Litwie

06.10.2011

Tomas Czyvas, dziennikarz portalu Balsas.lt, prognozuje sukces AWPL na wzór sukcesu, jaki na Łotwie odniosła prorosyjska partia Centrum Zgody. Podczas niedawnych przedterminowych wyborów parlamentarnych partia ta zdobyła 28,37 proc. głosów i wygrała wybory. Wybory parlamentarne na Litwie odbędą się za rok.

Działania AWPL świadczą o tym, że ta siła polityczna nie zamierza ograniczać się jedynie do Wileńszczyzny, a jej członkami są nie tylko Polacy. Na liście AWPL rosyjskich nazwisk jest tyle samo, co nazwisk polskich, a ambasada Rosji w Wilnie w sposób szczególnie serdeczny sprawuje patronat nad imprezami tej partii, a także wspiera jej inicjatywy - napisano w komentarzu.

Tomas Czyvas przypomina, że na Litwie partie polityczne o podłożu narodowym, które skupiają Rosjan, są rozdrobnione i słabe. W jego ocenie brak silnego głosu politycznego wśród Rosjan wypełnia Waldemar Tomaszewski, lider AWPL. "Co więcej, polityk ten zaczął apelować do Litwinów, którzy czują się pokrzywdzeni. Tymczasem większość rządząca jedynie bezczynnie przygląda się temu procesorowi wymykającemu się spod kontroli" - pisze publicysta.

Przypomina, że w kraju narasta rozczarowanie tradycyjnymi partiami, "a akcje PR-owskie Tomaszewskiego rosną". "W organizowanych przez niego wiecach uczestniczy więcej osób niż w przedsięwzięciach tradycyjnych partii bądź ruchów społecznych" - odnotowuje publicysta i podkreśla, że wizerunek silnego człowieka przyciąga osoby skłonne do narzekania.

"Pośpiech partii rządzących w nauczaniu Polaków, jak poprawnie mówić i pisać po litewsku, a nawet śnić po litewsku (...) wzmacnia jedynie wizerunek Tomaszewskiego jako osoby silnej" - uważa Tomas Czyvas.

Czyvas nie wyklucza, że AWPL kierowana przez Tomaszewskiego, który potrafi bronić swych praw, a więc w ogólnym przekonaniu potrafi też bronić praw innych, może stawać się coraz bardziej atrakcyjna dla elektoratu skłonnego do protestów.

Waldemar Tomaszewki, który jest też litewskim europosłem, w rozmowie z PAP podkreślił, że AWPL nie jest partią narodową, lecz regionalną.

Odnotował, że "na listach wyborczych AWPL przeważają Polacy, ale są też przedstawiciele innych narodowość, a Litwinów jest więcej niż Rosjan".

- Podczas ostatnich wyborów samorządowych w lutym br. Litwini stanowili 10 proc. naszych list - powiedział Tomaszewski.

Przypomniał, że Akcja Wyborcza od 17 lat, przez sześć ostatnich kadencji, w samorządach Wileńszczyzny jest partią rządzącą bądź współrządzącą.

- Ludzie nam ufają, bo pracujemy rzetelnie, nigdy nie byliśmy uwikłani w żadne skandale korupcyjne. W ciągu ostatnich 7-8 lat tylko w rejonie wileńskim otwarto cztery nowe przedszkola, dwa szpitale, trzy placówki o charakterze socjalnym. Samorząd rejonu wileńskiego nie jest zadłużony. Nie wiem, który z samorządów litewskich może pochwalić się takimi osiągnięciami - powiedział Tomaszewski.

Zaznaczył, że organizowane wiece, które skupiają tysiące osób nie są akcjami PR-owskimi, lecz demokratyczną formą obrony.

Porównanie AWPL do łotewskiej prorosyjskiej partii Centrum Zgody i stwierdzenie, że ambasada Rosji wspiera działania partii, Tomaszewski określa zamierzonym, ale nie znanym celem dziennikarza.

- Zarzucano nam już wcześniej współpracę z ambasadą Polski w Wilnie, współpracę samorządu rejonu solecznickiego z sąsiednimi samorządami białoruskimi w Woronowie i Lidzie, Oszmianie - powiedział Waldemar Tomaszewski, podkreślając, że z sąsiadami się współpracuje.

PAP
[fot. awpl.lt]

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook