Jedynie prawda jest ciekawa


Akcja Polaków silna na Litwie

06.10.2011

Tomas Czyvas, dziennikarz portalu Balsas.lt, prognozuje sukces AWPL na wzór sukcesu, jaki na Łotwie odniosła prorosyjska partia Centrum Zgody. Podczas niedawnych przedterminowych wyborów parlamentarnych partia ta zdobyła 28,37 proc. głosów i wygrała wybory. Wybory parlamentarne na Litwie odbędą się za rok.

Działania AWPL świadczą o tym, że ta siła polityczna nie zamierza ograniczać się jedynie do Wileńszczyzny, a jej członkami są nie tylko Polacy. Na liście AWPL rosyjskich nazwisk jest tyle samo, co nazwisk polskich, a ambasada Rosji w Wilnie w sposób szczególnie serdeczny sprawuje patronat nad imprezami tej partii, a także wspiera jej inicjatywy - napisano w komentarzu.

Tomas Czyvas przypomina, że na Litwie partie polityczne o podłożu narodowym, które skupiają Rosjan, są rozdrobnione i słabe. W jego ocenie brak silnego głosu politycznego wśród Rosjan wypełnia Waldemar Tomaszewski, lider AWPL. "Co więcej, polityk ten zaczął apelować do Litwinów, którzy czują się pokrzywdzeni. Tymczasem większość rządząca jedynie bezczynnie przygląda się temu procesorowi wymykającemu się spod kontroli" - pisze publicysta.

Przypomina, że w kraju narasta rozczarowanie tradycyjnymi partiami, "a akcje PR-owskie Tomaszewskiego rosną". "W organizowanych przez niego wiecach uczestniczy więcej osób niż w przedsięwzięciach tradycyjnych partii bądź ruchów społecznych" - odnotowuje publicysta i podkreśla, że wizerunek silnego człowieka przyciąga osoby skłonne do narzekania.

"Pośpiech partii rządzących w nauczaniu Polaków, jak poprawnie mówić i pisać po litewsku, a nawet śnić po litewsku (...) wzmacnia jedynie wizerunek Tomaszewskiego jako osoby silnej" - uważa Tomas Czyvas.

Czyvas nie wyklucza, że AWPL kierowana przez Tomaszewskiego, który potrafi bronić swych praw, a więc w ogólnym przekonaniu potrafi też bronić praw innych, może stawać się coraz bardziej atrakcyjna dla elektoratu skłonnego do protestów.

Waldemar Tomaszewki, który jest też litewskim europosłem, w rozmowie z PAP podkreślił, że AWPL nie jest partią narodową, lecz regionalną.

Odnotował, że "na listach wyborczych AWPL przeważają Polacy, ale są też przedstawiciele innych narodowość, a Litwinów jest więcej niż Rosjan".

- Podczas ostatnich wyborów samorządowych w lutym br. Litwini stanowili 10 proc. naszych list - powiedział Tomaszewski.

Przypomniał, że Akcja Wyborcza od 17 lat, przez sześć ostatnich kadencji, w samorządach Wileńszczyzny jest partią rządzącą bądź współrządzącą.

- Ludzie nam ufają, bo pracujemy rzetelnie, nigdy nie byliśmy uwikłani w żadne skandale korupcyjne. W ciągu ostatnich 7-8 lat tylko w rejonie wileńskim otwarto cztery nowe przedszkola, dwa szpitale, trzy placówki o charakterze socjalnym. Samorząd rejonu wileńskiego nie jest zadłużony. Nie wiem, który z samorządów litewskich może pochwalić się takimi osiągnięciami - powiedział Tomaszewski.

Zaznaczył, że organizowane wiece, które skupiają tysiące osób nie są akcjami PR-owskimi, lecz demokratyczną formą obrony.

Porównanie AWPL do łotewskiej prorosyjskiej partii Centrum Zgody i stwierdzenie, że ambasada Rosji wspiera działania partii, Tomaszewski określa zamierzonym, ale nie znanym celem dziennikarza.

- Zarzucano nam już wcześniej współpracę z ambasadą Polski w Wilnie, współpracę samorządu rejonu solecznickiego z sąsiednimi samorządami białoruskimi w Woronowie i Lidzie, Oszmianie - powiedział Waldemar Tomaszewski, podkreślając, że z sąsiadami się współpracuje.

PAP
[fot. awpl.lt]

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook