Jedynie prawda jest ciekawa


Akcja "Przywracanie imion" - oddano hołd ofiarom stalinowskiego terroru

29.10.2017
1270memorial
Akcja "Przywracanie imion" - oddano hołd ofiarom stalinowskiego terroru

Rosjanie gromadzących się w niedzielę nieopodal dawnej siedziby NKWD na Placu Łubiańskim w Moskwie oddają jak co roku hołd ofiarom stalinowskiego terroru, uczestnicząc w akcji odczytywania ich nazwisk.

Akcję "Przywracania imion" - odczytywania danych osobowych osób rozstrzelanych w latach stalinowskiego terroru organizuje od 2007 roku stowarzyszenie Memoriał w przeddzień obchodzonego w Rosji Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych.

Dyrektor Memoriału Jelena Żemkowa, przypominając, że dzień ten został ustanowiony na 30 października przez rosyjską ustawę o rehabilitacji ofiar represji, podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, iż organizowane w niedzielę obchody na Łubiance mają nadać im "ludzki wymiar".

Trwające od rana odczytywanie nazwisk odbywa się przy upamiętniającym ofiary stalinowskich zbrodni Kamieniu Sołowieckim tuż obok gmachu FSB - spadkobierczyni KGB i NKWD. Przywieziono go z Wysp Sołowieckich - archipelagu na Morzu Białym, na którym w połowie lat 20. XX wieku powstał pierwszy w ZSRR łagier dla więźniów politycznych.

Uczestnicy uroczystości podchodzą do mikrofonu, aby odczytać z kartki dane przynajmniej jednej z ofiar: imię, nazwisko, wiek, zawód i datę rozstrzelania.

Akcję na Łubiance otwiera tradycyjnie rzecznik praw człowieka w Rosji, w tym roku uczyniła to Tatiana Moskalkowa.

Jak oceniają organizatorzy, w "przywracaniu imion" od godz. 10 rano do godz. 22 weźmie tym razem udział ok. 2 tys. osób, które odczytają 2-2,5 tys. nazwisk.

Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych obchodzony jest od 1991 roku. W ZSRR dzień 30 października opozycja demokratyczna obchodziła jako Dzień Więźnia Politycznego. W 1974 roku datę tę wybrali sami więźniowie polityczni. Aż do rozpadu ZSRR organizowali w tym dniu strajki głodowe i inne akcje protestacyjne.

Stowarzyszenie Memoriał to jedna z najstarszych rosyjskich organizacji, zajmuje się obroną praw człowieka i dokumentacją zbrodni stalinowskich, w tym również represji wobec obywateli Polski.

(PAP)

fot. october29.ru

Warto poczytać

 1. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 2. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 3. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 4. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 5. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 6. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook