Jedynie prawda jest ciekawa


Akcja dobroczynna na rzecz Białorusinów walczących na Ukrainie

24.01.2016

Akcja dobroczynna na rzecz Białorusinów walczących w Donbasie po stronie Ukrainy została rozpoczęta w niedzielę z inicjatywy przywódcy opozycyjnej organizacji białoruskiej Młody Front Źmiciera Daszkiewicza. Licytowano m.in. prace niezależnych artystów.


W siedzibie opozycyjnej Partii BNF w Mińsku na dobroczynnej aukcji "Pomóż białoruskiemu żołnierzowi" można było kupić prace niezależnych artystów, w tym Michaiła Aniempadystaua, przynieść samemu coś do zlicytowania albo przekazać pieniądze na rzecz Białorusinów, którzy walczą w Donbasie po stronie państwa ukraińskiego. Odbył się też koncert barda Andreja Mielnikaua.

"Pomysł zorganizowania takiej akcji zrodził się we mnie, gdy kilka razy pojechałem na Ukrainę i zobaczyłem, w jakich warunkach znajdują się nasi przyjaciele i rodacy, którzy postanowili poświęcić się obronie niepodległości Ukrainy i Białorusi" - powiedział PAP Daszkiewicz.

Jak powiedział, ochotnicy, którzy walczą o niepodległość Ukrainy, nie dostają od państwa ukraińskiego zupełnie nic. Na froncie mają zagwarantowane wyżywienie i odzież, ale w razie rotacji, gdy chcą pojechać do Kijowa albo innego miasta, "są pozostawieni sami sobie" - oświadczył Daszkiewicz.

Według niego trudno powiedzieć, ilu Białorusinów walczy obecnie na Ukrainie, ale białoruscy ochotnicy mówią o kilkuset osobach.

"Jestem przekonany, że oni jeszcze wypełnią swoją misję również w narodzie białoruskim, bo konfrontacja, która trwa obecnie między Rosją i cywilizowanym światem, nie ominie Białorusi bokiem i prędzej czy później obejmie nasz kraj w tej czy innej postaci. Doświadczenie i siły tych chłopców będą wtedy potrzebne" - zaznaczył Daszkiewicz.

Wyraził też przekonanie, że białoruscy ochotnicy nie pomagają ani prezydentowi, ani premierowi Ukrainy - bo "politycy dziś są, a jutro ich nie ma" - tylko narodowi ukraińskiemu. "Uważam, że to naród nam najbliższy. Zawsze stały przed nami takie same wyzwania na Zachodzie i mieliśmy takie same problemy ze Wschodem" - zaznaczył.

Pieniądze będzie można przekazywać w ramach akcji na rzecz białoruskich ochotników w Donbasie także w najbliższych dniach.

Wydział białoruskiego MSW do walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją podał w poniedziałek, że według jego danych w działaniach bojowych na Ukrainie po obu stronach konfliktu uczestniczyło bądź wciąż uczestniczy około 130 obywateli Białorusi. Wcześniej MSW poinformowało, że zgromadziło już materiały dotyczące 24 obywateli Białorusi uczestniczących w walkach na Ukrainie. W grudniu minister spraw wewnętrznych Ihar Szuniewicz powiadomił, że jego resort skierował do Komitetu Śledczego 12 spraw przeciwko takim osobom.

Wiadomo, że po stronie ukraińskiej walczyli w Donbasie m.in. dwaj byli więźniowie polityczni Wasil Parfiankou i współprzewodniczący Młodego Frontu Eduard Łobau.

Wiadomo też o kilku Białorusinach zabitych w konflikcie na Ukrainie. W kwietniu 2015 roku tygodnik "Nasza Niwa" poinformował o śmierci pierwszego Białorusina, który walczył po stronie sił prorosyjskich na wschodzie Ukrainy. W sierpniu powiadomił zaś o śmierci Białorusina walczącego w ochotniczym korpusie ukraińskiego Prawego Sektora.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zdecydowanie wystąpił przeciwko obecności w kraju osób, które walczyły na Ukrainie po dowolnej stronie konfliktu. Oświadczył, że wiadomo mu, iż "niektórzy tak zwani dzielni ludzie, uczestnicy walk w Donbasie, już pozują w Mińsku z bronią". "Żadnego pozowania, żadnych bojowników w kraju być nie powinno" - podkreślił polecając siłom bezpieczeństwa, by "natychmiast zrobiły z tym porządek".

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 2. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 3. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 4. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 5. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 6. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 7. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 8. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook