Jedynie prawda jest ciekawa

Akcja dobroczynna na rzecz Białorusinów walczących na Ukrainie

24.01.2016

Akcja dobroczynna na rzecz Białorusinów walczących w Donbasie po stronie Ukrainy została rozpoczęta w niedzielę z inicjatywy przywódcy opozycyjnej organizacji białoruskiej Młody Front Źmiciera Daszkiewicza. Licytowano m.in. prace niezależnych artystów.


W siedzibie opozycyjnej Partii BNF w Mińsku na dobroczynnej aukcji "Pomóż białoruskiemu żołnierzowi" można było kupić prace niezależnych artystów, w tym Michaiła Aniempadystaua, przynieść samemu coś do zlicytowania albo przekazać pieniądze na rzecz Białorusinów, którzy walczą w Donbasie po stronie państwa ukraińskiego. Odbył się też koncert barda Andreja Mielnikaua.

"Pomysł zorganizowania takiej akcji zrodził się we mnie, gdy kilka razy pojechałem na Ukrainę i zobaczyłem, w jakich warunkach znajdują się nasi przyjaciele i rodacy, którzy postanowili poświęcić się obronie niepodległości Ukrainy i Białorusi" - powiedział PAP Daszkiewicz.

Jak powiedział, ochotnicy, którzy walczą o niepodległość Ukrainy, nie dostają od państwa ukraińskiego zupełnie nic. Na froncie mają zagwarantowane wyżywienie i odzież, ale w razie rotacji, gdy chcą pojechać do Kijowa albo innego miasta, "są pozostawieni sami sobie" - oświadczył Daszkiewicz.

Według niego trudno powiedzieć, ilu Białorusinów walczy obecnie na Ukrainie, ale białoruscy ochotnicy mówią o kilkuset osobach.

"Jestem przekonany, że oni jeszcze wypełnią swoją misję również w narodzie białoruskim, bo konfrontacja, która trwa obecnie między Rosją i cywilizowanym światem, nie ominie Białorusi bokiem i prędzej czy później obejmie nasz kraj w tej czy innej postaci. Doświadczenie i siły tych chłopców będą wtedy potrzebne" - zaznaczył Daszkiewicz.

Wyraził też przekonanie, że białoruscy ochotnicy nie pomagają ani prezydentowi, ani premierowi Ukrainy - bo "politycy dziś są, a jutro ich nie ma" - tylko narodowi ukraińskiemu. "Uważam, że to naród nam najbliższy. Zawsze stały przed nami takie same wyzwania na Zachodzie i mieliśmy takie same problemy ze Wschodem" - zaznaczył.

Pieniądze będzie można przekazywać w ramach akcji na rzecz białoruskich ochotników w Donbasie także w najbliższych dniach.

Wydział białoruskiego MSW do walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją podał w poniedziałek, że według jego danych w działaniach bojowych na Ukrainie po obu stronach konfliktu uczestniczyło bądź wciąż uczestniczy około 130 obywateli Białorusi. Wcześniej MSW poinformowało, że zgromadziło już materiały dotyczące 24 obywateli Białorusi uczestniczących w walkach na Ukrainie. W grudniu minister spraw wewnętrznych Ihar Szuniewicz powiadomił, że jego resort skierował do Komitetu Śledczego 12 spraw przeciwko takim osobom.

Wiadomo, że po stronie ukraińskiej walczyli w Donbasie m.in. dwaj byli więźniowie polityczni Wasil Parfiankou i współprzewodniczący Młodego Frontu Eduard Łobau.

Wiadomo też o kilku Białorusinach zabitych w konflikcie na Ukrainie. W kwietniu 2015 roku tygodnik "Nasza Niwa" poinformował o śmierci pierwszego Białorusina, który walczył po stronie sił prorosyjskich na wschodzie Ukrainy. W sierpniu powiadomił zaś o śmierci Białorusina walczącego w ochotniczym korpusie ukraińskiego Prawego Sektora.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zdecydowanie wystąpił przeciwko obecności w kraju osób, które walczyły na Ukrainie po dowolnej stronie konfliktu. Oświadczył, że wiadomo mu, iż "niektórzy tak zwani dzielni ludzie, uczestnicy walk w Donbasie, już pozują w Mińsku z bronią". "Żadnego pozowania, żadnych bojowników w kraju być nie powinno" - podkreślił polecając siłom bezpieczeństwa, by "natychmiast zrobiły z tym porządek".

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 2. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 3. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 4. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 5. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 6. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 7. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 8. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook