Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Agent FBS 15 lat inwigilował estońskie służby

15.12.2014

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) przedstawiła w programie telewizyjnym historię jednego ze swoich agentów, który przez 15 lat infiltrował estoński służby. Wyemitowany w niedzielę wieczorem dokument był zatytułowany "Nasz człowiek w Tallinie".

W filmie, który pokazała telewizja NTV, Uno Puusepp opowiada o swojej pracy w departamencie podsłuchów estońskiej służby bezpieczeństwa KaPo w latach 1996-2011. Mężczyzna miał przekazywać Moskwie informacje i udaremniać próby szpiegowania przeciwko Rosji przez obcokrajowców w Estonii.

Estończyk zaproponował swoje usługi FSB, następczyni KGB - opowiedział w programie były agent w Estonii Nikołaj Jermakow, który pomógł Puuseppowi nawiązać kontakt z rosyjskimi służbami.

Dzięki temu informatorowi Moskwa regularnie otrzymywała raporty na temat związków KaPo z CIA oraz tajnymi służbami Wielkiej Brytanii, Kanady, Finlandii i innych krajów bałtyckich. Uno Puusepp doprowadził także do zdemaskowania obcych agentów działających w Rosji.

Puusepp, który od trzech lat przebywa w Rosji, z zadowoleniem mówił również o niedopuszczeniu do instalacji przez Waszyngton kosztownego systemu podsłuchów w ambasadzie rosyjskiej w Tallinie.

Szef estońskiego MSW Hanno Pevkur wyraził przekonanie, że rewelacje rosyjskiej FSB powinny być przyjmowane krytycznie i "przypuszczalnie nie jest to nic więcej niż rosyjska operacja informacyjna".

Służby KaPo ogłosiły, że wszczynają śledztwo w związku z ujawnieniem tych informacji.

PAP, lz

[fot: sxc/hu]

Słowa kluczowe:

FSB

,

agentura

Warto poczytać

Facebook