Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Afganistan: zamach na negocjatora

13.05.2012

Członek Wysokiej Rady Pokoju w Afganistanie i doradca prezydenta Hamida Karzaja Arsala Rahmani został w niedzielę postrzelony w Kabulu i zmarł w szpitalu - poinformowały władze tego kraju.

Rahmani, były minister w rządzie talibów, był negocjatorem Rady - organu odpowiedzialnego za kontakty afgańskich władz z talibami.

"W chwilę po tym, gdy opuścił dom, został trafiony kulami z auta przejeżdżającego obok jego pojazdu. W wyniku odniesionych ran zmarł w szpitalu" - poinformował jego wnuk Mohammad Waris.

Według służb bezpieczeństwa Rahmani "ostatnio nawiązał kontakty z wysokimi rangą przedstawicielami talibów". W latach 1996-2001 był ministrem wywiadu w rządzie talibów.

Ciosem dla rozmów pokojowych obecnych władz z talibami była śmierć we wrześniu ubiegłego roku w zamachu byłego prezydenta Afganistanu Burhanuddina Rabbaniego, sprawującego funkcję szefa Wysokiej Rady Pokoju. Zginął on z rąk zamachowca-samobójcy, który podawał się za wysłannika talibów.

Wysoka Rada Pokoju to specjalny organ odpowiedzialny za kontakty z talibami i innymi rebeliantami oraz za znalezienie rozwiązań mających na celu zakończenie wojny w Afganistanie. Licząca 70 członków rada powstała w 2010 roku. Obecnie na jej czele stoi syn Rabbaniego, Salahuddin.

PAP
[fot. Wikipedia.org]

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook