Jedynie prawda jest ciekawa


Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

20.01.2018
trump20012018
Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa. Na chwilę obecną nie wiadomo co dokładnie się w niej znajduje, ale politycy chcą, aby została jak najszybciej odtajniona aby Amerykanie mogli poznać prawdę.

Notatka o której mowa wpadła w ręce Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów w związku z prowadzonym przez nich śledztwem o rzekomej współpracy Trumpa z Rosjanami. Na chwilę obecną wiadomo tylko tyle, że jest powiązana z FISA – ustawą, która definiuje prawa i obowiązki wywiadu jeśli chodzi o inwigilację obcokrajowców. Brak jednak bliższych szczegółów.

Służby w służbie polityków

Nie byłaby to pierwsza podobna afera z udziałem tej ustawy. Poprzednia miała miejsce w związku z tzw. unmaskingiem. Jeżeli służby podczas inwigilacji obcokrajowców przypadkiem nagrają jakiegoś Amerykanina, to jego tożsamość zostaje ukryta przed dalszym opracowaniem materiałów. Jeżeli jednak członkowie służb lub politycy mający dostęp do tych dokumentów zażądają ujawnienia ich tożsamości, to specjalny sąd może wydać na to zgodę. We wrześniu zeszłego roku okazało się, że Susan Rice, doradczyni Obamy do spraw bezpieczeństwa narodowego, nadużywała tego przywileju jeżeli służbom udało się nagrać współpracowników Trumpa.

Tamta sprawa zakończyła się jedynie małym skandalem, o którym szybko zapomniano. Cokolwiek zawiera ta notatka jest dużo gorsze. Zdaniem wielu kongresmenów czeka nas afera, która przyćmi Watergate. Inni uważają, że nie skończy się jedynie na dymisjach i część byłych i obecnych pracowników FBI i Departamentu Sprawiedliwości nie uniknie więzienia. Kongresman Scott Perry powiedział telewizji Fox News, że notatka dowodzi, że FBI działało bardziej jak KGB.

Zdaniem wielu ekspertów notatka może też dotyczyć Fusion GPS – firmy odpowiedzialną za tzw. Moskiewską Teczkę, czyli kontrowersyjny zbiór dokumentów dotyczących kontaktów Trumpa z rosyjskim wywiadem. Z niedawno odtajnionego zeznania Glenna Simpsona, współzałożyciela Fusion GPS wynika, że FBI prawdopodobnie pokrywało część kosztów powstania tego dokumentu – co samo w sobie jest skandalem, biorąc pod uwagę, że jego powstanie zlecili niechętni Trumpowi politycy. Być może notatka pokazuje, że związki Fusion GPS z FBI szły dużo dalej niż się na razie wydaje.

Trzeba czekać

Oczywiście wszystkie takie spekulacje są pozbawione głębszego sensu. Wiadomo tylko, że treść tej notatki była tak szokująca, że republikańscy członkowie komisji ds. wywiadu zadecydowali jednogłośnie za ujawnieniem jej innym członkom Izby. Wszyscy Demokraci w komisji byli przeciwni takiemu rozwiązaniu. Po tym, gdy wczoraj jej tekst trafił do kongresmenów, wielu prominentnych polityków Republikanów nalega na komisję ds. wywiadu aby ta odtajniła jej tekst i podała go do publicznej wiadomości. Szczególnie zdecydowanie wypowiadają się członkowie potężnej Komisji ds. Sądownictwa, która nadzoruje FBI i Departament Sprawiedliwości w Izbie. Zgodnie z prawem komisja ma prawo odtajnić ściśle tajny dokument jeżeli uzna, że odtajnienie tekstu będzie pożytkiem dla społeczeństwa. Jeżeli członkowie komisji podejmą taką decyzję, a Donald Trump jej nie zawetuje, to być może już wkrótce będzie wiadomo co tak wzburzyło polityków.

Niemal równocześnie z ujawnieniem faktu istnienia tej notatki zawrzało w sieci. Zwolennicy prawicy zaczęli używać hasztagu #realesethememo (ujawnić notatkę). Hasztag ten cieszył się taką popularnością, że w ciągu kilku godzin wskoczył na trzecie miejsce listy trendów w USA i czwarte na świecie.

A jakby Republikańscy kongresmeni zmienili zdanie, to portal Wikileaks ogłosił na swoim twitterze, że oferuje ogromną nagrodę – nawet równoważnik miliona dolarów w bitcoinach – każdemu, kto zna jej tekst i zechce się nim podzielić lub pomoże w jej zdobyciu.

Ujawnienie treści notatki, która tak wzburzyła kongresmenów, zdaje się być tylko kwestią czasu, chociaż lewica zapewne zrobi wszystko, aby do tego nie doszło. I jeśli twierdzenia o nowym Watergate się potwierdzą, to amerykańską scenę polityczną może wkrótce czekać ogromny szok.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook