Jedynie prawda jest ciekawa


Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

20.01.2018
trump20012018
Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa. Na chwilę obecną nie wiadomo co dokładnie się w niej znajduje, ale politycy chcą, aby została jak najszybciej odtajniona aby Amerykanie mogli poznać prawdę.

Notatka o której mowa wpadła w ręce Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów w związku z prowadzonym przez nich śledztwem o rzekomej współpracy Trumpa z Rosjanami. Na chwilę obecną wiadomo tylko tyle, że jest powiązana z FISA – ustawą, która definiuje prawa i obowiązki wywiadu jeśli chodzi o inwigilację obcokrajowców. Brak jednak bliższych szczegółów.

Służby w służbie polityków

Nie byłaby to pierwsza podobna afera z udziałem tej ustawy. Poprzednia miała miejsce w związku z tzw. unmaskingiem. Jeżeli służby podczas inwigilacji obcokrajowców przypadkiem nagrają jakiegoś Amerykanina, to jego tożsamość zostaje ukryta przed dalszym opracowaniem materiałów. Jeżeli jednak członkowie służb lub politycy mający dostęp do tych dokumentów zażądają ujawnienia ich tożsamości, to specjalny sąd może wydać na to zgodę. We wrześniu zeszłego roku okazało się, że Susan Rice, doradczyni Obamy do spraw bezpieczeństwa narodowego, nadużywała tego przywileju jeżeli służbom udało się nagrać współpracowników Trumpa.

Tamta sprawa zakończyła się jedynie małym skandalem, o którym szybko zapomniano. Cokolwiek zawiera ta notatka jest dużo gorsze. Zdaniem wielu kongresmenów czeka nas afera, która przyćmi Watergate. Inni uważają, że nie skończy się jedynie na dymisjach i część byłych i obecnych pracowników FBI i Departamentu Sprawiedliwości nie uniknie więzienia. Kongresman Scott Perry powiedział telewizji Fox News, że notatka dowodzi, że FBI działało bardziej jak KGB.

Zdaniem wielu ekspertów notatka może też dotyczyć Fusion GPS – firmy odpowiedzialną za tzw. Moskiewską Teczkę, czyli kontrowersyjny zbiór dokumentów dotyczących kontaktów Trumpa z rosyjskim wywiadem. Z niedawno odtajnionego zeznania Glenna Simpsona, współzałożyciela Fusion GPS wynika, że FBI prawdopodobnie pokrywało część kosztów powstania tego dokumentu – co samo w sobie jest skandalem, biorąc pod uwagę, że jego powstanie zlecili niechętni Trumpowi politycy. Być może notatka pokazuje, że związki Fusion GPS z FBI szły dużo dalej niż się na razie wydaje.

Trzeba czekać

Oczywiście wszystkie takie spekulacje są pozbawione głębszego sensu. Wiadomo tylko, że treść tej notatki była tak szokująca, że republikańscy członkowie komisji ds. wywiadu zadecydowali jednogłośnie za ujawnieniem jej innym członkom Izby. Wszyscy Demokraci w komisji byli przeciwni takiemu rozwiązaniu. Po tym, gdy wczoraj jej tekst trafił do kongresmenów, wielu prominentnych polityków Republikanów nalega na komisję ds. wywiadu aby ta odtajniła jej tekst i podała go do publicznej wiadomości. Szczególnie zdecydowanie wypowiadają się członkowie potężnej Komisji ds. Sądownictwa, która nadzoruje FBI i Departament Sprawiedliwości w Izbie. Zgodnie z prawem komisja ma prawo odtajnić ściśle tajny dokument jeżeli uzna, że odtajnienie tekstu będzie pożytkiem dla społeczeństwa. Jeżeli członkowie komisji podejmą taką decyzję, a Donald Trump jej nie zawetuje, to być może już wkrótce będzie wiadomo co tak wzburzyło polityków.

Niemal równocześnie z ujawnieniem faktu istnienia tej notatki zawrzało w sieci. Zwolennicy prawicy zaczęli używać hasztagu #realesethememo (ujawnić notatkę). Hasztag ten cieszył się taką popularnością, że w ciągu kilku godzin wskoczył na trzecie miejsce listy trendów w USA i czwarte na świecie.

A jakby Republikańscy kongresmeni zmienili zdanie, to portal Wikileaks ogłosił na swoim twitterze, że oferuje ogromną nagrodę – nawet równoważnik miliona dolarów w bitcoinach – każdemu, kto zna jej tekst i zechce się nim podzielić lub pomoże w jej zdobyciu.

Ujawnienie treści notatki, która tak wzburzyła kongresmenów, zdaje się być tylko kwestią czasu, chociaż lewica zapewne zrobi wszystko, aby do tego nie doszło. I jeśli twierdzenia o nowym Watergate się potwierdzą, to amerykańską scenę polityczną może wkrótce czekać ogromny szok.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 7. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 8. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook