Jedynie prawda jest ciekawa

Abp Mokrzycki: to wielkie zaskoczenie

11.02.2013

Rezygnacja papieża Benedykta XVI była dla mnie wielkim zaskoczeniem, lecz następca św. Piotra odchodzi ze stanowiska wiedząc, że traci siły - powiedział w poniedziałek arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki, były sekretarz Jana Pawła II i Benedykta XVI.

"Dla nas wszystkich jest to zaskoczenie, zwłaszcza dla mnie, jako jego byłego sekretarza. Ojciec Święty podjął tę decyzję z wielką odpowiedzialnością, ale myślę, że w sytuacji, kiedy siły nie pozwalają mu na spełnianie codziennych i niecodziennych zadań tak, jak by tego pragnął czy sobie wyobrażał, podjął decyzję o zakończeniu swojej posługi na stanowisku biskupa Rzymu" - stwierdził.

W ocenie arcybiskupa lwowskiego decydując się na opuszczenie Stolicy Piotrowej, Benedykt XVI nadal będzie służył Kościołowi.

"Ojciec Święty wiedział zawsze, że oczekiwania wobec następcy św. Piotra są bardzo duże, i nigdy nie uchylał się od służby, ale też uważał, że sprawowanie każdego urzędu wymaga oddania mu proporcjonalnych do jego wagi sił. Żałujemy, że w tej ocenie różnimy się od Ojca Świętego, bo niezwykła wartość jego wypowiedzi w sprawach Kościoła, jak również publikowanych dokumentów, jest do nie przecenienia" - podkreślił.

"Ale właśnie Ojciec Święty widząc, że traci siły, w sposób szczególny siły fizyczne, nie może być wszędzie tam, gdzie wierni i Kościół go oczekują. Podjął taką decyzję, lecz myślę, że swoją mądrością, doświadczeniem i modlitwą będzie dalej służył Kościołowi" - zaznaczył abp Mokrzycki.

Pytany, kto może zostać następcą Benedykta XVI, arcybiskup lwowski odpowiedział: "Ja myślę, że tutaj musimy się posłużyć poezją Jana Pawła II, który powiedział: ''On wskaże''. Trudno mi jest wypowiadać się w tej kwestii, bo było to dla mnie wielkim zaskoczeniem i jakoś nigdy o tym nie myślałem".

Z Kijowa Jarosław Junko

 

PAP, lz 

[fot: EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook