Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Gądecki spotkał się z papieżem

18.05.2017

Sekularyzacja, kryzys demograficzny, bezrobocie i migracja były tematami czwartkowej rozmowy papieża Franciszka z Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). W audiencji w Watykanie uczestniczył wiceprzewodniczący Rady arcybiskup Stanisław Gądecki.

Spotkanie z papieżem odbyło się na zakończenie trzydniowych obrad prezydium Rady, powołanej w 1971 roku. W jej skład wchodzi 33 przewodniczących episkopatów i hierarchowie będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach.

"Europa zgubiła drogę", a Kościoły na Starym Kontynencie "chcą podać jej rękę i uczynić to bez uprzedzenia i potępiania, ale z miłością"- oświadczył abp Gądecki na konferencji prasowej w Radiu Watykańskim.

Metropolita poznański zauważył, że wszystkie kontynenty są mniej lub bardziej na swój sposób  połączone z Europą , a zatem "jej losy wpływają na nie". Przytoczył słowa Benedykta XVI, który mówił, że jeśli Europa się nawróci, nawrócą się też inne kontynenty. Podkreślił, że europejscy biskupi pragną "rozbudzić duszę Europy".

Przewodniczący Rady kardynał Angelo Bagnasco powiedział, podsumowując obrady: "Wierzymy głęboko w kontynent i go doceniamy, to nasz dom i razem ze wszystkimi Kościołami chcemy służyć mu z zamiłowaniem". 

Kardynał Bagnasco, który jest przewodniczącym włoskiego episkopatu, poinformował dziennikarzy, że podczas spotkania z papieżem poruszono kwestię sekularyzacji Europy, która - jak dodał - wymaga "odnowionej ewangelizacji". 

Wśród tematów rozmowy wymienił też spadek narodzin na Starym Kontynencie, nazywany "zimą demograficzną".

Ponadto włoski purpurat poinformował, że w czasie audiencji mówiono o bezrobociu, zwłaszcza wśród młodzieży, a także o migracji.

"Papież wyraził wdzięczność wszystkim Kościołom, które odpowiadają na ten kryzys planetarny" - relacjonował kardynał Bagnasco. Dodał, że podczas rozmowy potępiono "plagę handlu ludźmi".

Odnosząc się do kryzysu migracyjnego i podejścia do niego, włoski kardynał stwierdził: "Różnice nie występują na poziomie Kościołów, ale państw. Murów nie tworzą Kościoły, lecz państwa".

"Biskupi wszystkich krajów europejskich są biskupami Kościoła katolickiego, a zatem odnoszą się do Ewangelii, do zasad tradycji doktryny katolickiej i nauczania Ojca Świętego, które jest jasne dla wszystkich" - mówił kardynał Bagnasco.

Dodał, że z papieżem hierarchowie rozmawiali o przyjmowaniu migrantów i integracji.

"Przyjmowanie i integracja, to jest droga, kryterium postępowania wspólnoty chrześcijańskiej" - wskazał.

"Te dwa słowa muszą zostać przełożone, wcielone w życie w konkretnych sytuacjach, które są ewidentnie zróżnicowane w różnych krajach kontynentu" - oświadczył przewodniczący CCEE.

Stwierdził też, że "populizmy są wrogiem narodów". Następnie oświadczył: "Naród to wartość fundamentalna, gdyż jest to tożsamość ludu, historii. Populizmy dzielą, negują, myślą tylko o sobie samych, a nie o dobru narodu".

Kard. Bagnasco ocenił, że populizmy są "niebezpieczne", bo "łudzą ludzi" tym, że mają "łatwe i natychmiastowe rozwiązania". "To wszystko to bańka kłamstwa, wielkiej iluzji" - dodał. Jednocześnie wyraził opinię, że populizm należy traktować "znacznie poważniej" niż to się robi, bo wyraża "złe samopoczucie ludzi", które czasem "przyjmuje kolor wściekłości i niechęci". Jego zdaniem świat polityki nie może ignorować tego zjawiska.

Rano w przypadającą w czwartek 97. rocznicę urodzin Jana Pawła II arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczył mszy przy jego grobie w bazylice watykańskiej.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fot. [YouTube]

as/PAP

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 6. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook