Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Gądecki spotkał się z papieżem

18.05.2017

Sekularyzacja, kryzys demograficzny, bezrobocie i migracja były tematami czwartkowej rozmowy papieża Franciszka z Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). W audiencji w Watykanie uczestniczył wiceprzewodniczący Rady arcybiskup Stanisław Gądecki.

Spotkanie z papieżem odbyło się na zakończenie trzydniowych obrad prezydium Rady, powołanej w 1971 roku. W jej skład wchodzi 33 przewodniczących episkopatów i hierarchowie będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach.

"Europa zgubiła drogę", a Kościoły na Starym Kontynencie "chcą podać jej rękę i uczynić to bez uprzedzenia i potępiania, ale z miłością"- oświadczył abp Gądecki na konferencji prasowej w Radiu Watykańskim.

Metropolita poznański zauważył, że wszystkie kontynenty są mniej lub bardziej na swój sposób  połączone z Europą , a zatem "jej losy wpływają na nie". Przytoczył słowa Benedykta XVI, który mówił, że jeśli Europa się nawróci, nawrócą się też inne kontynenty. Podkreślił, że europejscy biskupi pragną "rozbudzić duszę Europy".

Przewodniczący Rady kardynał Angelo Bagnasco powiedział, podsumowując obrady: "Wierzymy głęboko w kontynent i go doceniamy, to nasz dom i razem ze wszystkimi Kościołami chcemy służyć mu z zamiłowaniem". 

Kardynał Bagnasco, który jest przewodniczącym włoskiego episkopatu, poinformował dziennikarzy, że podczas spotkania z papieżem poruszono kwestię sekularyzacji Europy, która - jak dodał - wymaga "odnowionej ewangelizacji". 

Wśród tematów rozmowy wymienił też spadek narodzin na Starym Kontynencie, nazywany "zimą demograficzną".

Ponadto włoski purpurat poinformował, że w czasie audiencji mówiono o bezrobociu, zwłaszcza wśród młodzieży, a także o migracji.

"Papież wyraził wdzięczność wszystkim Kościołom, które odpowiadają na ten kryzys planetarny" - relacjonował kardynał Bagnasco. Dodał, że podczas rozmowy potępiono "plagę handlu ludźmi".

Odnosząc się do kryzysu migracyjnego i podejścia do niego, włoski kardynał stwierdził: "Różnice nie występują na poziomie Kościołów, ale państw. Murów nie tworzą Kościoły, lecz państwa".

"Biskupi wszystkich krajów europejskich są biskupami Kościoła katolickiego, a zatem odnoszą się do Ewangelii, do zasad tradycji doktryny katolickiej i nauczania Ojca Świętego, które jest jasne dla wszystkich" - mówił kardynał Bagnasco.

Dodał, że z papieżem hierarchowie rozmawiali o przyjmowaniu migrantów i integracji.

"Przyjmowanie i integracja, to jest droga, kryterium postępowania wspólnoty chrześcijańskiej" - wskazał.

"Te dwa słowa muszą zostać przełożone, wcielone w życie w konkretnych sytuacjach, które są ewidentnie zróżnicowane w różnych krajach kontynentu" - oświadczył przewodniczący CCEE.

Stwierdził też, że "populizmy są wrogiem narodów". Następnie oświadczył: "Naród to wartość fundamentalna, gdyż jest to tożsamość ludu, historii. Populizmy dzielą, negują, myślą tylko o sobie samych, a nie o dobru narodu".

Kard. Bagnasco ocenił, że populizmy są "niebezpieczne", bo "łudzą ludzi" tym, że mają "łatwe i natychmiastowe rozwiązania". "To wszystko to bańka kłamstwa, wielkiej iluzji" - dodał. Jednocześnie wyraził opinię, że populizm należy traktować "znacznie poważniej" niż to się robi, bo wyraża "złe samopoczucie ludzi", które czasem "przyjmuje kolor wściekłości i niechęci". Jego zdaniem świat polityki nie może ignorować tego zjawiska.

Rano w przypadającą w czwartek 97. rocznicę urodzin Jana Pawła II arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczył mszy przy jego grobie w bazylice watykańskiej.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fot. [YouTube]

as/PAP

Warto poczytać

 1. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 2. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 3. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 4. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 5. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 6. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 7. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 8. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook