Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Aborygeni uznani przez parlament

13.02.2013

Australijski parlament jednogłośnie przyjął ustawę uznającą Aborygenów i wyspiarzy z Cieśniny Torresa za rdzennych mieszkańców kraju - poinformował portal BBC News.

Grupa rdzennych Australijczyków, przyglądająca się obradom, z radością przyjęła wynik głosowania.  Uchwalenie ustawy uważane jest za tymczasowe rozwiązanie do czasu przeprowadzenia referendum, dzięki któremu wzmianka o rdzennych mieszkańcach Australii znajdzie się w konstytucji. Plebiscyt początkowo planowano na ten rok, ale został przełożony przez rząd ze względu na konieczność zmobilizowania poparcia społecznego.

"Wierzę, że Australijczycy rozumieją słuszność przyjętej ustawy. Historia i kultura rdzennych mieszkańców jest powodem do dumy dla nas wszystkich" - oświadczyła premier Australii Julia Gillard. Lider opozycji Tony Abbott powiedział, że wzmianka o rdzennych mieszkańcach już dawno powinna stać się częścią konstytucji. "Musimy odpokutować za zaniedbania i twardość serc naszych przodków, żeby patrzeć w przyszłość jako zjednoczony naród" - dodał Abbott.

Ustawę uchwalono pięć lat po historycznych przeprosinach wobec Aborygenów, które 13 lutego 2008 roku złożył ówczesny premier Kevin Rudd. Oficjalnie przeprosił on rdzennych mieszkańców Australii za krzywdy, których doznali w przeszłości z rąk białej, napływowej ludności i jej władz. Przeprosiny te skierowane były przede wszystkim do dziesiątek tysięcy Aborygenów, których jako dzieci zabierano siłą z ich rodzin w ramach polityki przymusowej asymilacji.

ansa/PAP

Słowa kluczowe:

Australia

,

parlament

,

konstytucja

,

Donald Tusk

Warto poczytać

 1. mid-epa05723766 18.01.2017

  Polacy na stanowiskach wiceszefów PE

  Europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

 2. Konrad-szymanski-045t54da8ff8m800xcafa9858 18.01.2017

  Szymański: Polacy nie powinni być zakładnikami Brexitu

  Sprawa miliona Polaków, którzy już są w Wielkiej Brytanii, powinna być "poza stołem negocjacyjnym" i nie powinni być zakładnikami procesu politycznego- powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May dotyczącego Brexitu.

 3. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 4. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 5. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 6. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 7. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook