Jedynie prawda jest ciekawa


Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

25.06.2018
abo22052018
Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

Amerykańskie prawo jasno i wyraźnie zabrania finansowania aborcji z budżetu państwowego. Planned Parenthood obchodzi jednak te przepisy pobierając dotację na inną, nie związaną z aborcją działalność, jak np. prowadzenie badań mammograficznych dla kobiet. Jednym ze sposobów na otrzymywanie pieniędzy podatnika było także prowadzenie zajęć z edukacji seksualnej w ramach wprowadzonego przez prezydenta Obamę Programu Zapobiegania Ciążom Wśród Nastolatków (TPP), który rocznie kosztował Amerykanów niemal 115 milionów dolarów, z których znaczna część trafiała właśnie do Planned Parenthood. 

TPP od dawna budził złość amerykańskich konserwatystów, którzy uważali, że prowadzone w jego ramach zajęcia są pornograficzne, normalizują niemoralne zachowania i zachęcają młodzież do przedwczesnego rozpoczęcia współżycia seksualnego. Także rodzice w wielu amerykańskich miastach protestowali przeciwko temu, czego ich dzieci uczą się w szkołach. Przeciwników aborcji złościło natomiast to, że duża część funduszy na TPP trafiała do aborcjonistów. 

W końcu na początku tego roku Departament Zdrowia i Spraw Społecznych (HHS) postanowił skończyć z TPP, chociaż rozdawanie grantów miało potrwać do 2020. Oficjalnym powodem było to, że TPP po prostu nie działa – z 37 zbadanych przez HSS grantów 73% nie miało żadnego wpływu na zachowania seksualne nastolatków albo miało wpływ wręcz negatywny. Równocześnie zauważono, że rekordowo niska liczba ciąży wśród nastolatków może się łączyć nie z edukacją w ramach TPP, a z faktem, że coraz mniej uczniów szkół średnich rozpoczyna aktywność seksualną. Jeżeli weźmie się pod uwagę, że równocześnie coraz więcej amerykańskich nastolatków choruje na choroby weneryczne, to może to świadczyć, że większą skutecznością cieszą się programy promujące wstrzemięźliwość seksualną niż promująca bezpieczny seks TPP. Dlatego też HHS zasugerował Kongresowi, że TPP nie powinna być dalej finansowana. W kwietniu spróbowali na własną rękę ograniczyć granty, ale wyrok sędziego pokrzyżował te plany.  

Przedstawiciele TPP którzy złożyli wnioski twierdzą, że administracja Trumpa chce zniszczyć TPP aby wprowadzić do szkół programy promujące wyłącznie wstrzemięźliwość – co może nie być szczególnie odległe od prawdy – oraz to, że takie programy w przeciwieństwie do TPP nie są skuteczne, co może okazać się już dużo trudniejsze do udowodnienia. 

Dla amerykańskiej prawicy ta sprawa jest jednak dużo ważniejsza niż walka z demoralizacją, której dzieci ich zdaniem doświadczają na zajęciach prowadzonych w ramach TPP. Wiele osób uważa bowiem, że delegalizacja aborcji będzie bardzo trudna, ale do czasu kiedy się to uda należy walczyć o to, żeby jak najmniej publicznych pieniędzy trafiało do aborcjonistów. Dlatego też wątpliwe, żeby administracja Trumpa, wśród członków której znajduje się wielu zatwardziałych obrońców życia, z wiceprezydentem Pencem na czele, miała odpuścić ten temat po pierwszych pozwach. 

Wiktor Młynarz.

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook