Jedynie prawda jest ciekawa


Abdul Hasib, Przywódca IS w Afganistanie nie żyje

08.05.2017

Przywódca Państwa Islamskiego (IS) w Afganistanie, zginął 27 kwietnia w wyniku operacji afgańskich sił specjalnych

Przywódca Państwa Islamskiego (IS) w Afganistanie,  zginął 27 kwietnia w wyniku operacji afgańskich sił specjalnych we wschodniej prowincji Nangarhar - oznajmił w niedzielę prezydent Afganistanu, Aszraf Ghani.

Informacje potwierdziło w niedzielę dowództwo USA w Kabulu.

Hasib stanął w ubiegłym roku na czele afgańskiego IS, gdy jego poprzednik Hafiz Saeed Khan, zginął wskutek ataku drona.

Uważany był za dowódcę, na którego rozkaz dżihadyści afgańscy przeprowadzili szereg dobrze zorganizowanych, skutecznych akcji zbrojnych, w tym atak grupy terrorystów przebranych za personel medyczny na główny szpital wojskowy w Kabulu, zabijając 30 osób i raniąc kilkadziesiąt.

W ubiegłym miesiącu rzecznik Pentagonu oznajmił, że Hasib został prawdopodobnie zabity w trakcie operacji amerykańskich sił specjalnych w Nagarharze.

Miejscowi bojownicy IS, występujący niekiedy pod nazwą Państwa Islamskiego Chorasan (od nazwy historycznej krainy obejmującej m.in. obszary w Afganistanie) działają od 2015 roku i prowadzą wojnę zarówno z talibami, jak z oddziałami armii afgańskiej oraz amerykańskiej, zachowując znaczną niezależność operacyjną.

Afgańskie i amerykańskie siły specjalne przy wsparciu dronów bojowych i lotnictwa przeprowadziły w tym roku szereg operacji przeciwko Państwu Islamskiemu Chorasan, eliminując - głównie na terenie Nangarharu przy granicy z Pakistanem - dziesiątki przeciwników.

Dla USA eliminacja zbrojnych zgrupowań przeciwnika stała się jednym z głównych priorytetów w Afganistanie i w zeszłym miesiącu Amerykanie użyli po raz pierwszy w boju swej najpotężniejszej bomby nieatomowej w celu zniszczenia sieci tuneli i jaskiń stanowiących w Nagarharze kryjówki bojowników IS. Zabili 94 bojowników, w tym czterech ich dowódców.

Pg/PAP 

[foto: Pixabay]

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 7. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 8. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook