Jedynie prawda jest ciekawa


Abdul Hasib, Przywódca IS w Afganistanie nie żyje

08.05.2017

Przywódca Państwa Islamskiego (IS) w Afganistanie, zginął 27 kwietnia w wyniku operacji afgańskich sił specjalnych

Przywódca Państwa Islamskiego (IS) w Afganistanie,  zginął 27 kwietnia w wyniku operacji afgańskich sił specjalnych we wschodniej prowincji Nangarhar - oznajmił w niedzielę prezydent Afganistanu, Aszraf Ghani.

Informacje potwierdziło w niedzielę dowództwo USA w Kabulu.

Hasib stanął w ubiegłym roku na czele afgańskiego IS, gdy jego poprzednik Hafiz Saeed Khan, zginął wskutek ataku drona.

Uważany był za dowódcę, na którego rozkaz dżihadyści afgańscy przeprowadzili szereg dobrze zorganizowanych, skutecznych akcji zbrojnych, w tym atak grupy terrorystów przebranych za personel medyczny na główny szpital wojskowy w Kabulu, zabijając 30 osób i raniąc kilkadziesiąt.

W ubiegłym miesiącu rzecznik Pentagonu oznajmił, że Hasib został prawdopodobnie zabity w trakcie operacji amerykańskich sił specjalnych w Nagarharze.

Miejscowi bojownicy IS, występujący niekiedy pod nazwą Państwa Islamskiego Chorasan (od nazwy historycznej krainy obejmującej m.in. obszary w Afganistanie) działają od 2015 roku i prowadzą wojnę zarówno z talibami, jak z oddziałami armii afgańskiej oraz amerykańskiej, zachowując znaczną niezależność operacyjną.

Afgańskie i amerykańskie siły specjalne przy wsparciu dronów bojowych i lotnictwa przeprowadziły w tym roku szereg operacji przeciwko Państwu Islamskiemu Chorasan, eliminując - głównie na terenie Nangarharu przy granicy z Pakistanem - dziesiątki przeciwników.

Dla USA eliminacja zbrojnych zgrupowań przeciwnika stała się jednym z głównych priorytetów w Afganistanie i w zeszłym miesiącu Amerykanie użyli po raz pierwszy w boju swej najpotężniejszej bomby nieatomowej w celu zniszczenia sieci tuneli i jaskiń stanowiących w Nagarharze kryjówki bojowników IS. Zabili 94 bojowników, w tym czterech ich dowódców.

Pg/PAP 

[foto: Pixabay]

Warto poczytać

 1. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 2. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 3. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 4. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 5. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 6. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 7. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 8. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook