Jedynie prawda jest ciekawa


7. rocznica śmierci Jana Pawła II

02.04.2012

7. rocznica śmierci Jana Pawła II w poniedziałek nie będzie oficjalnie obchodzona w Watykanie. Od beatyfikacji dedykowanym mu dniem jest 22 października, kiedy przypada wspomnienie liturgiczne polskiego papieża. O 21.00 rozpoczęło się w Warszawie czuwanie modlitewne.

W poniedziałek przy grobie Jana Pawła II w Kaplicy świętego Sebastiana w bazylice watykańskiej modlić się będą jego przyjaciele i współpracownicy, wierni. Hołd papieżowi odda też wielu Polaków, przybyłych do Rzymu na uroczystości Wielkiego Tygodnia. Kilka grup pielgrzymów przyjechało specjalnie, by być w Watykanie w rocznicę śmierci papieża.

Tuż przed 2 kwietnia zapowiedziano, że 1 maja, czyli w pierwszą rocznicę beatyfikacji, odprawiona zostanie po polsku msza w bazylice świętego Piotra.

11 miesięcy po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym, zarówno wśród watykanistów, jak i wiernych, powraca dyskusja na temat przyszłej kanonizacji. Oczekiwanie na nią rozpoczęło się natychmiast po beatyfikacji, której towarzyszyły również głosy, że papież powinien zostać od razu świętym, zgodnie z pragnieniem wiernych, powszechnie wyrażanym po jego śmierci.

Watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone przed prawie rokiem wyraził opinię, że kanonizacji należy spodziewać się za kilka lat.

Największe nadzieje na to, że będzie to właśnie tylko kilka lat daje przykład powszechnie czczonego głównie we Włoszech świętego Ojca Pio z Pietrelciny (1887-1968). Został on ogłoszony błogosławionym w 1999 roku, a kanonizowany już w 2002 roku.

Oczekiwanie na uroczystość kanonizacyjną w Kościele upływa przede wszystkim pod znakiem czuwania nad rozwojem kultu papieża oraz zbierania sygnałów o niewytłumaczalnych z medycznego punktu widzenia uzdrowieniach przypisywanych jego wstawiennictwu. Uznanie takiego cudu jest potrzebne do kanonizacji, a procedury je poprzedzające i etapy do pokonania - długie i złożone.

O przysyłanie sygnałów o możliwych uzdrowieniach zaapelował do wiernych na całym świecie wkrótce po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ksiądz Sławomir Oder. Przyznaje on, że nie ma tygodnia, by nie zgłaszano do Biura Postulacji w Rzymie przypadku uzdrowienia, które przypisywane jest przez osobę uzdrowioną i jej rodzinę modlitwie do papieża Polaka. Wszystkie takie przypadki są skrupulatnie opisywane i katalogowane.

Zgodnie z przepisami kościelnymi w przypadku, w którym wraz z wiarą idzie w parze również potwierdzenie ekspertów o niewytłumaczalnym z punktu widzenia medycyny charakterze wyzdrowienia, sygnał taki zostaje poddany badaniu kanonicznemu pod kątem cudu. Prace te prowadzone są na podstawie dokumentacji lekarskiej.

Spośród dokumentacji, która zostanie nadesłana, postulator musi wybrać przypadek medyczny, który poddany zostanie dalszym badaniom i ocenom w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie, gdzie analizować go będą po kolei komisje: lekarzy, teologów i kardynałów. Ostateczną decyzję o uznaniu cudu na wniosek kardynałów i o zgodzie na kanonizację podejmuje papież.

W związku z 7.rocznicą śmierci Jana Pawła II ksiądz Oder powiedział PAP, że kilka sygnałów o możliwych przypadkach cudu, potrzebnych do kanonizacji papieża wywołało zainteresowanie jego biura i dlatego podjął starania, by zebrać odpowiednią dokumentację na ten temat.

Podsumowując czas od beatyfikacji stwierdził: "Mijający rok był pełen inicjatyw związanych z obchodami dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II. Odprawiano msze dziękczynne, odbyło się wiele spotkań, konferencji, spotkań modlitewnych i sympozjów poświęconych przybliżeniu i pogłębieniu przesłania życia i nauczania Błogosławionego".

Ksiądz Oder dodał, że powstały pierwsze kościoły i kaplice dedykowane błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Zauważył, że w rożnych częściach świata tworzone są grupy modlitewne związane z postacią polskiego papieża.

"Szczególnym fenomenem jest pielgrzymowanie relikwii. Dotarły one na wszystkie kontynenty" - powiedział postulator procesu.

W Meksyku, który był celem pierwszej zagranicznej pielgrzymki polskiego papieża w 1979 roku, w ciągu czterech miesięcy relikwie zawieziono do 90 miast i miejscowości, także tych położonych w najniebezpieczniejszych częściach kraju, gdzie toczą się wojny gangów narkotykowych. Szacuje się,  że w uroczystościach religijnych z okazji peregrynacji relikwii udział wzięło 27 milionów osób.

Relikwie dotarły również także między innymi do Kolumbii, Nigerii, Chin i Rosji.

W przeddzień rocznicy śmierci papieża, w niedzielny wieczór włoska telewizja publiczna RAI wyemituje dedykowany mu film dokumentalny "Gigant", zrealizowany w technice 3D. Reżyser Italo Moscati skoncentrował się na mszy beatyfikacyjnej, jaką odprawił Benedykt XVI.

Góralska watra

Góralska watra, która upamiętni rocznicę śmierci Jana Pawła II, zapłonie w poniedziałek późnym wieczorem na górze Matyska w Beskidach, a przed stojącym tam Krzyżem Milenijnym odprawiona zostanie msza święta. Wierni będą dziękowali za beatyfikację Karola Wojtyły.

Cztery lata temu ogień z ówczesnego grobu poprzedniego papieża, nazwany "Ogniem Lolka" (Fiaccola di Lolek), przywieźli w Beskidy biegacze z Włoch. Warta będzie od niego odpalona o 21.37, godzinie śmierci papieża.

W Wadowicach

W Wadowicach, rodzinnymi mieście Karola Wojtyły, zrezygnowano oficjalnych obchodów rocznicowych. Jan Paweł II jest błogosławionym i wspominany liturgicznie będzie w dniu wyznaczonym przez papieża Benedykta XVI, czyli 22 października. To dzień inauguracji pontyfikatu papieża-Polaka. Pomimo tego w wadowickiej bazylice Ofiarowania NMP wierni spotkają się wieczorem na mszy świętej. Pod stojącym obok świątyni pomnikiem papieża palą się znicze. Grupa wadowiczan o godzinie 21.37 zbierze się także przed jego domem rodzinnym Karola Wojtyły.

W Leśnej


Rocznicę odejścia Jana Pawła upamiętni także uroczystość w Leśnej na Żywiecczyźnie. Po mszy świętej obok papieskiego pomnika zainstalowana zostanie relikwia II stopnia Karola Wojtyły. "Jest to fragment białego pasa z sutanny Jana Pawła II. Miejsce złożenia relikwii jest nieprzypadkowe. Chcieliśmy, aby każdy mógł ją zobaczyć, wręcz dotknąć. Dlatego zainstalowaliśmy ją na specjalnym cokole przy pomniku" - powiedział proboszcz leśniańskiej parafii Michała Archanioła Piotr Sadkiewicz.

W Kalwarii Zebrzydowskiej

Uroczystości pamiątkowe odbędą się w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, które było dla Karola Wojtyły wyjątkowo ważne od najmłodszych lat po kres życia. Wieczór modlitewny zainauguruje nabożeństwo Gorzkich Żali. O godziny 21.37, w której zmarł Jan Paweł II, wierni będą przy pomniku papieża

Czuwanie modlitewne

O godz. 21 rozpoczęło się czuwanie modlitewne na pl. Piłsudskiego w Warszawie z okazji siódmej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Na placu zgromadziło się około tysiąca osób.

Oprócz modlitwy i śpiewu, podczas spotkania odtwarzane były słowa Jana Pawła II z archiwalnych nagrań, aktor odczytał fragmenty papieskich dokumentów. Na telebimie wyświetlano archiwalne materiały, w których o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II opowiadali jego przyjaciele i znajomi. Wystąpił chór i tancerze. Wiernym zaprezentowano relikwię papieża - kawałek szaty z Jego krwią.

Kulminacyjnym punktem uroczystości był utwór "Cisza" odegrany przez wojskowego trębacza o godz. 21.37, czyli w godzinie śmierci papieża.

Na pl. Piłsudskiego, inaczej niż w ubiegłych latach, nie były sprzedawane znicze, lecz białe i żółte tulipany - symbol świętości. Zbiórka ma zasilić fundację "Żyć z Chorobą Parkinsona".

Obchody siódmej rocznicy śmierci Jana Pawła II na pl. Piłsudskiego, na którym w 1979 r. Ojciec Święty odprawił mszę św. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, zainaugurowała w poniedziałek rano gra miejska "Labirynt. Wybieraj dobrze", skierowana do gimnazjalistów.wspólnie wspominać chwile sprzed siedmiu lat.

*  *  *
Na godz. 21.50 TVP1 zaplanowała, w cyklu "Czas na dokument", emisję filmu zatytułowanego "Jan Paweł II. Szukałem Was". Jest to dokument o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II. Film ukazuje Jego wyjątkowe miejsce w historii Kościoła i całego świata. Pokazuje jak Papież stał się największym autorytetem moralnym i przywódcą duchowym świata. W filmie zobaczą Państwo archiwalne zdjęcia, komentarze i wspomnienia.

PAP
[fot.PAP/Mazur]

Warto poczytać

 1. 1270iransamolot 18.02.2018

  66 osób zginęło w katastrofie samolotu pasażerskiego

  66 osób zginęło w katastrofie pasażerskiego samolotu turbośmigłowego ATR 72 irańskich linii Aseman Airlines, który rozbił się w niedzielę rano w górzystym rejonie k. miasta Semirom

 2. 1270paparimskij 18.02.2018

  Papież: Wielki Post czasem duchowych zmagań i walki ze złem

  Papież Franciszek powiedział w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, że jest to czas duchowych zmagań i walki ze złem

 3. Uchodzcywegrywiki 17.02.2018

  Węgry wciąż walczą z nielegalną imigracją. Orban coraz bliżej sukcesu

  Rząd Węgier zdecydował o przedłużeniu do 6 września 2018 roku stanu kryzysowego spowodowanego masową imigracją - poinformowano w piątkowym "Monitorze Węgierskim"

 4. Ukraina1 17.02.2018

  To "nagroda" za wsparcie Majdanu? Ukraina nie chce znieść zakazu ekshumacji polskich żołnierzy!

  Kancelaria Prezydenta wyraża głębokie rozczarowanie wynikiem rozmów wicepremierów Polski i Ukrainy Piotra Glińskiego i Pawło Rozenki. Brak decyzji strony ukraińskiej dot. zniesienia zakazu polskich ekshumacji na terytorium Ukrainy oznacza poważny regres zaufania - powiedział Krzysztof Szczerski

 5. 1270misssile 16.02.2018

  Szef NATO ostrzega: wszystkie kraje Sojuszu w zasięgu rakiet Korei Płn.

  Korea Północna kontynuuje prace nad swoim programem zbrojeń rakietowych i atomowych, a wszystkie kraje członkowskie NATO znajdują się w zasięgu jej pocisków balistycznych - oświadczył w piątek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

 6. 1270morberl 16.02.2018

  Morawiecki złożył kwiaty pod Pomnikiem Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie

  Na zakończenie piątkowej wizyty w Berlinie premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod Pomnikiem Pomordowanych Żydów Europy. Został on poświęcony pamięci sześciu milionów Żydów, którzy padli ofiarą ludobójczej polityki władz hitlerowskiej Trzeciej Rzeszy.

 7. Syriawojnawiki 16.02.2018

  Nowe fakty w sprawie rosyjskich najemników w Syrii

  W walce w prowincji Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii, podczas której w wyniku nalotu sił pod wodzą USA zginęli Rosjanie, brało udział kilka oddziałów szturmowych tzw. grupy Wagnera - podaje dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło

 8. ISISwiki 16.02.2018

  Szokujące wieści z Niemiec. 17-latek planował zamach bombowy

  17-letni Irakijczyk został aresztowany w Niemczech po tym, jak kontaktował się z wysokiej rangi członkami dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) - podaje w piątek dziennik "Bild"

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook