Jedynie prawda jest ciekawa


7. rocznica śmierci Jana Pawła II

02.04.2012

7. rocznica śmierci Jana Pawła II w poniedziałek nie będzie oficjalnie obchodzona w Watykanie. Od beatyfikacji dedykowanym mu dniem jest 22 października, kiedy przypada wspomnienie liturgiczne polskiego papieża. O 21.00 rozpoczęło się w Warszawie czuwanie modlitewne.

W poniedziałek przy grobie Jana Pawła II w Kaplicy świętego Sebastiana w bazylice watykańskiej modlić się będą jego przyjaciele i współpracownicy, wierni. Hołd papieżowi odda też wielu Polaków, przybyłych do Rzymu na uroczystości Wielkiego Tygodnia. Kilka grup pielgrzymów przyjechało specjalnie, by być w Watykanie w rocznicę śmierci papieża.

Tuż przed 2 kwietnia zapowiedziano, że 1 maja, czyli w pierwszą rocznicę beatyfikacji, odprawiona zostanie po polsku msza w bazylice świętego Piotra.

11 miesięcy po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym, zarówno wśród watykanistów, jak i wiernych, powraca dyskusja na temat przyszłej kanonizacji. Oczekiwanie na nią rozpoczęło się natychmiast po beatyfikacji, której towarzyszyły również głosy, że papież powinien zostać od razu świętym, zgodnie z pragnieniem wiernych, powszechnie wyrażanym po jego śmierci.

Watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone przed prawie rokiem wyraził opinię, że kanonizacji należy spodziewać się za kilka lat.

Największe nadzieje na to, że będzie to właśnie tylko kilka lat daje przykład powszechnie czczonego głównie we Włoszech świętego Ojca Pio z Pietrelciny (1887-1968). Został on ogłoszony błogosławionym w 1999 roku, a kanonizowany już w 2002 roku.

Oczekiwanie na uroczystość kanonizacyjną w Kościele upływa przede wszystkim pod znakiem czuwania nad rozwojem kultu papieża oraz zbierania sygnałów o niewytłumaczalnych z medycznego punktu widzenia uzdrowieniach przypisywanych jego wstawiennictwu. Uznanie takiego cudu jest potrzebne do kanonizacji, a procedury je poprzedzające i etapy do pokonania - długie i złożone.

O przysyłanie sygnałów o możliwych uzdrowieniach zaapelował do wiernych na całym świecie wkrótce po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ksiądz Sławomir Oder. Przyznaje on, że nie ma tygodnia, by nie zgłaszano do Biura Postulacji w Rzymie przypadku uzdrowienia, które przypisywane jest przez osobę uzdrowioną i jej rodzinę modlitwie do papieża Polaka. Wszystkie takie przypadki są skrupulatnie opisywane i katalogowane.

Zgodnie z przepisami kościelnymi w przypadku, w którym wraz z wiarą idzie w parze również potwierdzenie ekspertów o niewytłumaczalnym z punktu widzenia medycyny charakterze wyzdrowienia, sygnał taki zostaje poddany badaniu kanonicznemu pod kątem cudu. Prace te prowadzone są na podstawie dokumentacji lekarskiej.

Spośród dokumentacji, która zostanie nadesłana, postulator musi wybrać przypadek medyczny, który poddany zostanie dalszym badaniom i ocenom w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie, gdzie analizować go będą po kolei komisje: lekarzy, teologów i kardynałów. Ostateczną decyzję o uznaniu cudu na wniosek kardynałów i o zgodzie na kanonizację podejmuje papież.

W związku z 7.rocznicą śmierci Jana Pawła II ksiądz Oder powiedział PAP, że kilka sygnałów o możliwych przypadkach cudu, potrzebnych do kanonizacji papieża wywołało zainteresowanie jego biura i dlatego podjął starania, by zebrać odpowiednią dokumentację na ten temat.

Podsumowując czas od beatyfikacji stwierdził: "Mijający rok był pełen inicjatyw związanych z obchodami dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II. Odprawiano msze dziękczynne, odbyło się wiele spotkań, konferencji, spotkań modlitewnych i sympozjów poświęconych przybliżeniu i pogłębieniu przesłania życia i nauczania Błogosławionego".

Ksiądz Oder dodał, że powstały pierwsze kościoły i kaplice dedykowane błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Zauważył, że w rożnych częściach świata tworzone są grupy modlitewne związane z postacią polskiego papieża.

"Szczególnym fenomenem jest pielgrzymowanie relikwii. Dotarły one na wszystkie kontynenty" - powiedział postulator procesu.

W Meksyku, który był celem pierwszej zagranicznej pielgrzymki polskiego papieża w 1979 roku, w ciągu czterech miesięcy relikwie zawieziono do 90 miast i miejscowości, także tych położonych w najniebezpieczniejszych częściach kraju, gdzie toczą się wojny gangów narkotykowych. Szacuje się,  że w uroczystościach religijnych z okazji peregrynacji relikwii udział wzięło 27 milionów osób.

Relikwie dotarły również także między innymi do Kolumbii, Nigerii, Chin i Rosji.

W przeddzień rocznicy śmierci papieża, w niedzielny wieczór włoska telewizja publiczna RAI wyemituje dedykowany mu film dokumentalny "Gigant", zrealizowany w technice 3D. Reżyser Italo Moscati skoncentrował się na mszy beatyfikacyjnej, jaką odprawił Benedykt XVI.

Góralska watra

Góralska watra, która upamiętni rocznicę śmierci Jana Pawła II, zapłonie w poniedziałek późnym wieczorem na górze Matyska w Beskidach, a przed stojącym tam Krzyżem Milenijnym odprawiona zostanie msza święta. Wierni będą dziękowali za beatyfikację Karola Wojtyły.

Cztery lata temu ogień z ówczesnego grobu poprzedniego papieża, nazwany "Ogniem Lolka" (Fiaccola di Lolek), przywieźli w Beskidy biegacze z Włoch. Warta będzie od niego odpalona o 21.37, godzinie śmierci papieża.

W Wadowicach

W Wadowicach, rodzinnymi mieście Karola Wojtyły, zrezygnowano oficjalnych obchodów rocznicowych. Jan Paweł II jest błogosławionym i wspominany liturgicznie będzie w dniu wyznaczonym przez papieża Benedykta XVI, czyli 22 października. To dzień inauguracji pontyfikatu papieża-Polaka. Pomimo tego w wadowickiej bazylice Ofiarowania NMP wierni spotkają się wieczorem na mszy świętej. Pod stojącym obok świątyni pomnikiem papieża palą się znicze. Grupa wadowiczan o godzinie 21.37 zbierze się także przed jego domem rodzinnym Karola Wojtyły.

W Leśnej


Rocznicę odejścia Jana Pawła upamiętni także uroczystość w Leśnej na Żywiecczyźnie. Po mszy świętej obok papieskiego pomnika zainstalowana zostanie relikwia II stopnia Karola Wojtyły. "Jest to fragment białego pasa z sutanny Jana Pawła II. Miejsce złożenia relikwii jest nieprzypadkowe. Chcieliśmy, aby każdy mógł ją zobaczyć, wręcz dotknąć. Dlatego zainstalowaliśmy ją na specjalnym cokole przy pomniku" - powiedział proboszcz leśniańskiej parafii Michała Archanioła Piotr Sadkiewicz.

W Kalwarii Zebrzydowskiej

Uroczystości pamiątkowe odbędą się w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, które było dla Karola Wojtyły wyjątkowo ważne od najmłodszych lat po kres życia. Wieczór modlitewny zainauguruje nabożeństwo Gorzkich Żali. O godziny 21.37, w której zmarł Jan Paweł II, wierni będą przy pomniku papieża

Czuwanie modlitewne

O godz. 21 rozpoczęło się czuwanie modlitewne na pl. Piłsudskiego w Warszawie z okazji siódmej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Na placu zgromadziło się około tysiąca osób.

Oprócz modlitwy i śpiewu, podczas spotkania odtwarzane były słowa Jana Pawła II z archiwalnych nagrań, aktor odczytał fragmenty papieskich dokumentów. Na telebimie wyświetlano archiwalne materiały, w których o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II opowiadali jego przyjaciele i znajomi. Wystąpił chór i tancerze. Wiernym zaprezentowano relikwię papieża - kawałek szaty z Jego krwią.

Kulminacyjnym punktem uroczystości był utwór "Cisza" odegrany przez wojskowego trębacza o godz. 21.37, czyli w godzinie śmierci papieża.

Na pl. Piłsudskiego, inaczej niż w ubiegłych latach, nie były sprzedawane znicze, lecz białe i żółte tulipany - symbol świętości. Zbiórka ma zasilić fundację "Żyć z Chorobą Parkinsona".

Obchody siódmej rocznicy śmierci Jana Pawła II na pl. Piłsudskiego, na którym w 1979 r. Ojciec Święty odprawił mszę św. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, zainaugurowała w poniedziałek rano gra miejska "Labirynt. Wybieraj dobrze", skierowana do gimnazjalistów.wspólnie wspominać chwile sprzed siedmiu lat.

*  *  *
Na godz. 21.50 TVP1 zaplanowała, w cyklu "Czas na dokument", emisję filmu zatytułowanego "Jan Paweł II. Szukałem Was". Jest to dokument o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II. Film ukazuje Jego wyjątkowe miejsce w historii Kościoła i całego świata. Pokazuje jak Papież stał się największym autorytetem moralnym i przywódcą duchowym świata. W filmie zobaczą Państwo archiwalne zdjęcia, komentarze i wspomnienia.

PAP
[fot.PAP/Mazur]

Warto poczytać

 1. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 2. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 3. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 4. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 5. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 6. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 7. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 8. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook