Jedynie prawda jest ciekawa


66 osób zginęło w katastrofie samolotu pasażerskiego

18.02.2018
1270iransamolot
66 osób zginęło w katastrofie samolotu pasażerskiego

66 osób zginęło w katastrofie pasażerskiego samolotu turbośmigłowego ATR 72 irańskich linii Aseman Airlines, który rozbił się w niedzielę rano w górzystym rejonie k. miasta Semirom, na południowym zachodzie kraju - poinformował rzecznik linii Mohammad Tabatabai.

"Po sprawdzeniu strefy, w której rozbił się samolot, zostaliśmy poinformowani, że wszystkie osoby będące na jego pokładzie poniosły śmierć" - powiedział rzecznik. Samolotem leciało 60 pasażerów, w tym jedno dziecko, i 6 członków załogi.

Do katastrofy samolotu, który wyruszył z Teheranu do leżącego na południowym zachodzie kraju Jasudżu, doszło w okolicach miasta Semirom, w prowincji Isfahan. Jak powiedział Tabatai, samolot rozbił się na górze Dena, w górach Zagros, ok. 500 km na południe od Teheranu i jedynie 25 km od celu podróży.

Ze względu na gęstą mgłę ekipy ratownicze mają trudności z dotarciem na miejsce. Wysłano tam śmigłowce, ponieważ karetki pogotowia nie mogą dojechać do tego górzystego rejonu. Na miejsce udają się również pracownicy irańskiego Czerwonego Krzyża.

Władze zapowiedziały śledztwo, które ma wyjaśnić przyczyny katastrofy. Rzecznik irańskich służb ratowniczych, cytowany przez agencję prasową ISNA, powiedział, że maszyna zniknęła z radarów po ok. 20 minutach od startu. Na razie nie podano więcej szczegółów.

Rozbity samolot należał do mającej siedzibę w Teheranie linii Aseman, która obsługuje połączenia krajowe w Iranie oraz loty międzynarodowe. Nie lata jednak bezpośrednio do UE, jako że objęta jest zakazem lotów do Wspólnoty. Według AP te linie lotnicze specjalizują się w lotach do trudno dostępnych rejonów kraju.

AP zauważa ponadto, że komercyjna flota Iranu przez lata starzała się ze względu na międzynarodowe sankcje, jakimi objęty był Iran, a w ostatnich latach często dochodziło tam do wypadków samolotów. W sierpniu 2014 r. w katastrofie samolotu w okolicy Teheranu zginęło 40 osób, a w 2011 roku na północy kraju - 77 osób.

Po podpisaniu 2015 r. porozumienia nuklearnego, które ogranicza program atomowy Teheranu w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji gospodarczych, Iran podpisał umowy z Airbusem i Boeingiem na zakup w sumie prawie 200 samolotów pasażerskich. 

(PAP), fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Warto poczytać

 1. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 2. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 3. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 4. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 5. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 6. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 7. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 8. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook