Jedynie prawda jest ciekawa

60 dziennikarzy poniosło śmierć w 2014 r.

23.12.2014

W 2014 roku na świecie zginęło co najmniej 60 dziennikarzy podczas wykonywania pracy. 44 proc. z nich było celem świadomych zamachów - wynika z opublikowanego we wtorek w Nowym Jorku dorocznego raportu Komitetu Ochrony Dziennikarzy (CPJ).

W ubiegłym roku zginęło co najmniej 70 dziennikarzy, a ostatnie trzy lata były najkrwawszymi dla przedstawicieli mediów, od kiedy w 1992 r. organizacja pozarządowa CPJ zaczęła sporządzać tego rodzaju bilanse.

Najniebezpieczniejszym miejscem do relacjonowania wydarzeń była Syria, gdzie życie straciło co najmniej 17 dziennikarzy. Od 2011 r., kiedy konflikt wybuchł, życie w Syrii straciło co najmniej 79 dziennikarzy. To w Syrii doszło do bestialskiego zamordowania przez ścięcie głowy amerykańskich dziennikarzy-freelancerów Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa. Mordu dokonała dżihadystyczna organizacja zbrojna Państwo Islamskie, która w ciągu ostatnich miesięcy opanowała znaczne terytorium Syrii i Iraku i przeciwko której siły koalicji międzynarodowej pod wodzą USA prowadzą ataki z powietrza.

W konflikcie na wschodzie Ukrainy między ukraińskim wojskiem a prorosyjskimi separatystami zginęło pięciu dziennikarzy i dwóch innych pracowników mediów. Po raz pierwszy CPJ odnotowała zabójstwa na Ukrainie od 2001 r.

Podczas trwającego 50 dni konfliktu w Strefie Gazy między siłami izraelskimi a palestyńskimi śmierć poniosło co najmniej czterech dziennikarzy i trzech innych pracowników mediów.

W Iraku w mijającym roku zginęło co najmniej pięciu dziennikarzy , w tym trzech podczas relacjonowania walk irackich sił bezpieczeństwa z Państwem Islamskim na północnym zachodzie kraju. CPJ odnotowuje, że w 2014 r. po raz pierwszy od kilku lat doszło do zabójstw dziennikarzy w krajach takich jak Paragwaj, czy Birma. Organizacja wskazuje również w tym kontekście na Republikę Środkowoafrykańską, gdzie dochodzi w ostatnich miesiącach do bezprecedensowej przemocy między chrześcijanami a muzułmanami.

CPJ informuje ponadto, że wciąż bada sprawę zgonów co najmniej 18 dziennikarzy. Organizacja nie wlicza do swego bilansu dziennikarzy, którzy zmarli z powodu choroby, czy w wypadku samochodowym lub lotniczym, jeżeli nie było to wynikiem "zamierzonej wrogiej akcji".

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270orbanww 23.09.2017

  Węgierska prasa o wizycie Orbana w Polsce: to demonstracja antyimigracyjnego sojuszu

  Jako demonstrację sojuszu państw przeciwnych nieograniczonej imigracji oraz pokaz jedności przed szczytem UE w Tallinie określa w sobotę węgierska prasa wizytę premiera Viktora Orbana w Warszawie.

 2. 1270kornicki 23.09.2017

  Polski bohater i lider rankingu pilotów RAFu skromnie o swoich zasługach: Byłem jednym z wielu

  Franciszek Kornicki, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z drugiej wojny światowej jest zdecydowanym liderem głosowania internetowego, które ma wybrać jednego z bohaterów wystawy na stulecie brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

 3. stalin20170922 22.09.2017

  Popiersie zbrodniarza stanęło w Moskwie. Tylko jedna osoba zaprotestowała

  - Popiersie Józefa Stalina pojawiło się w piątek w Moskwie; jest ono częścią "alei wodzów", w której stoją popiersia rosyjskich carów i radzieckich przywódców komunistycznych. Przeciwko upamiętnieniu Stalina protestowała uczestniczka jednoosobowej pikiety.

 4. Imigranciwiki2 22.09.2017

  Coraz mniej ubiega się o azyl w UE

  Liczba imigrantów ubiegających się po raz pierwszy o azyl w UE zmniejszyła się w drugim kwartale br. o 11 proc. - podał w piątek Europejski Urząd Statystyczny. Największą grupę stanowią Syryjczycy i Nigeryjczycy, a najwięcej podań złożono w RFN i we Włoszech.

 5. Katalonia22092017 22.09.2017

  Katalończycy wyszli na ulice. Domagają się niepodległości

  Co najmniej kilkuset zwolenników niepodległości Katalonii demonstruje w piątek przed sądem w Hospitalet de Llobregat, na przedmieściach Barcelony, żądając uwolnienia członków władz regionalnych. Zatrzymano ich w związku z referendum w sprawie secesji regionu.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook