Jedynie prawda jest ciekawa


60 dziennikarzy poniosło śmierć w 2014 r.

23.12.2014

W 2014 roku na świecie zginęło co najmniej 60 dziennikarzy podczas wykonywania pracy. 44 proc. z nich było celem świadomych zamachów - wynika z opublikowanego we wtorek w Nowym Jorku dorocznego raportu Komitetu Ochrony Dziennikarzy (CPJ).

W ubiegłym roku zginęło co najmniej 70 dziennikarzy, a ostatnie trzy lata były najkrwawszymi dla przedstawicieli mediów, od kiedy w 1992 r. organizacja pozarządowa CPJ zaczęła sporządzać tego rodzaju bilanse.

Najniebezpieczniejszym miejscem do relacjonowania wydarzeń była Syria, gdzie życie straciło co najmniej 17 dziennikarzy. Od 2011 r., kiedy konflikt wybuchł, życie w Syrii straciło co najmniej 79 dziennikarzy. To w Syrii doszło do bestialskiego zamordowania przez ścięcie głowy amerykańskich dziennikarzy-freelancerów Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa. Mordu dokonała dżihadystyczna organizacja zbrojna Państwo Islamskie, która w ciągu ostatnich miesięcy opanowała znaczne terytorium Syrii i Iraku i przeciwko której siły koalicji międzynarodowej pod wodzą USA prowadzą ataki z powietrza.

W konflikcie na wschodzie Ukrainy między ukraińskim wojskiem a prorosyjskimi separatystami zginęło pięciu dziennikarzy i dwóch innych pracowników mediów. Po raz pierwszy CPJ odnotowała zabójstwa na Ukrainie od 2001 r.

Podczas trwającego 50 dni konfliktu w Strefie Gazy między siłami izraelskimi a palestyńskimi śmierć poniosło co najmniej czterech dziennikarzy i trzech innych pracowników mediów.

W Iraku w mijającym roku zginęło co najmniej pięciu dziennikarzy , w tym trzech podczas relacjonowania walk irackich sił bezpieczeństwa z Państwem Islamskim na północnym zachodzie kraju. CPJ odnotowuje, że w 2014 r. po raz pierwszy od kilku lat doszło do zabójstw dziennikarzy w krajach takich jak Paragwaj, czy Birma. Organizacja wskazuje również w tym kontekście na Republikę Środkowoafrykańską, gdzie dochodzi w ostatnich miesiącach do bezprecedensowej przemocy między chrześcijanami a muzułmanami.

CPJ informuje ponadto, że wciąż bada sprawę zgonów co najmniej 18 dziennikarzy. Organizacja nie wlicza do swego bilansu dziennikarzy, którzy zmarli z powodu choroby, czy w wypadku samochodowym lub lotniczym, jeżeli nie było to wynikiem "zamierzonej wrogiej akcji".

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 2. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 3. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 4. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 5. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 6. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 7. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 8. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook