Jedynie prawda jest ciekawa


55 tys. imigrantów dobrowolnie opuściło Niemcy

28.12.2016

Około 55 tys. migrantów, którzy przyjechali do Niemiec, w 2016 roku dobrowolnie opuściło ten kraj i wróciło do swoich ojczyzn - informuje w środę dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na szacunkowe dane Federalnego Urzędu Migracji i Uchodźców (BAMF).

Przymusowo wydalono z Niemiec w tym czasie znacznie mniej, bo ok. 25 tys. osób. Dobrowolny powrót jest rozwiązaniem korzystniejszym zarówno dla migranta, jak i dla państwa niemieckiego - zauważa "SZ". "(Powroty) odbywają się w bardziej humanitarny sposób, gdyż ludzie nie są w nocy zabierani przez policję, lecz podejmują świadomą decyzję i mogą przygotować się do wyjazdu. 

Ponadto takie osoby nie są karane kilkuletnim zakazem ponownego wjazdu. Z kolei dla władz oznacza to oszczędności. Kto wyjedzie do swojego kraju, lecz później wróci do Niemiec, musi z zasady oddać pieniądze, które dostał od państwa niemieckiego na powrót" - podkreśla gazeta.

Większość migrantów, którzy w tym roku dobrowolnie wrócili do swoich krajów, to mieszkańcy państw zachodnich Bałkanów, którzy nie mają szans na pozwolenie na długotrwały pobyt w Niemczech i w ten sposób uprzedzili swoją przymusową deportację. 

Najliczniejsza grupa to Albańczycy, których 15 tys. wyjechało z Niemiec. Na kolejnych miejscach są mieszkańcy Serbii, Kosowa i Iraku - po 5 tys. osób. Znacząco wzrosła liczba osób wracających przede wszystkim do Afganistanu, Iranu i Iraku; do Afganistanu wróciło ponad 3,2 tys. ludzi, czyli 10-krotnie więcej niż rok wcześniej.

Migranci decydujący się na dobrowolny powrót mają zapewnioną od państwa niemieckiego pomoc finansową, obejmującą koszty podróży, wydatki w podróży i środki na rozpoczęcie nowego życia w ojczyźnie, których wysokość zależy od kraju pochodzenia i wieku dzieci należących do wracającej rodziny. 

"SZ" podaje, że rząd Niemiec zamierza zwiększyć wsparcie finansowe dla takich osób. W lutym ministerstwo spraw wewnętrznych uruchomi program, w ramach którego migranci będą otrzymywali dodatkowy "pakiet na start" tym wyższy, im wcześniej zdecydują się na powrót. I tak pięcioosobowa rodzina, który zdecyduje się na powrót, nie czekając na negatywny wynik procedury azylowej, może liczyć na 4,2 tys. euro dodatkowej pomocy.

Ponadto niemieckie ministerstwo ds. współpracy gospodarczej i rozwoju zamierza w pierwszym kwartale 2017 roku uruchomić program "Migracja i rozwój" dla dobrowolnie wyjeżdżających migrantów. W ramach tego programu migrantom będą oferowane konsultacje i pomoc w reintegracji w ich kraju. Początkowo program ma być kierowany do przebywających w Niemczech osób z Maroka, Tunezji, Nigerii, a także Kosowa, Serbii i Albanii. Program ten ma stanowić uzupełnienie projektów rozwojowych, na których finansowanie rząd w Berlinie przeznaczył 150 mln euro przez najbliższe trzy lata.

Oprócz tego oferowane są dodatkowe programy wsparcia, np. dla osób, które po powrocie chcą w swoim kraju otworzyć sklep i przedstawią dobry biznesplan. 

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270samolotmalezja 25.05.2018

  Szef NATO wzywa Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie malezyjskiego samolotu

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w piątek Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku i do współpracy w celu ustalenia winnych

 2. 1270buraczek 25.05.2018

  Dwaj byli agenci wywiadu oskarżeni o szpiegostwo na rzecz obcego państwa

  Dwóch byłych agentów francuskiego wywiadu czeka proces o zdradę w związku z zarzutami, że przekazali tajemnice państwowe władzom obcego kraju - oświadczyło w czwartek wieczorem ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji

 3. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 4. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 5. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 6. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 7. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 8. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook