Jedynie prawda jest ciekawa


55% Rosjan wciąż chce Putina

15.01.2015

Ponad połowa uprawnionych do głosowania Rosjan chce głosować na obecnego prezydenta.


55 proc. Rosjan gotowych jest głosować w wyborach prezydenckich w 2018 roku na obecnego szefa państwa Władimira Putina - wynika z sondażu niezależnego Centrum Lewady. 18 proc. gotowych jest poprzeć kandydata, który zaproponuje inną receptę na problemy Rosji.

Dalszych 10 proc. Rosjan na pytanie, kogo chcieliby widzieć na stanowisku prezydenta po wyborach w 2018 roku wybrało odpowiedź: "inną osobę, która kontynuowałaby kurs obecnego prezydenta".

Z sondażu wynika, że notowania Putina znacznie wzrosły w ciągu ostatniego półtora roku. Jeszcze w kwietniu 2013 roku tylko 23 proc. respondentów chciało, by Putin sprawował następną kadencję prezydencką, a 41 proc. wskazało przywódcę, który obrałby inny kurs polityczny. Największy wzrost popularności Putina socjolodzy odnotowali po referendum na Krymie ws. przyłączenia półwyspu do Rosji i w kwietniu 2014 roku już 49 proc. Rosjan wyraziło poparcie dla kolejnej kadencji Putina.

W najnowszym badaniu 54 proc. Rosjan oceniło, że nie ma obecnie w kraju polityka, który mógłby zastąpić Władimira Putina. To znacznie więcej niż w 2013 roku, kiedy uważało tak 31 proc. ankietowanych.

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w Rosji w najbliższą niedzielę, na obecnego szefa państwa głosowałoby 55 proc. respondentów i 88 proc. spośród tych, którzy są zdecydowani, na kogo głosować. Dalekie drugie miejsce zajął w sondażu Giennadij Ziuganow, na którego głosowałoby 6 proc.

Ekspert Centrum Lewady Denis Wołkow wyjaśnia znaczny wzrost notowań Putina tym, że zaprezentował się on jako sprawca przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej. Według socjologa konfrontacja z Zachodem i konflikt na Ukrainie sprzyjają władzy. Media rosyjskie, przede wszystkim kanały państwowe, mobilizują elektorat przedstawiając Rosję jako siłę pokojową, która stara się pomóc w konflikcie, ale przeszkadza jej w tym, "nie wiadomo dlaczego", Zachód.

Wołkow porównał obecną sytuację z 2008 rokiem, kiedy wybuchła wojna rosyjsko-gruzińska o Osetię Południową. Wówczas jednak mobilizacja trwała krócej - kilka tygodni. "Teraz konflikt trwa prawie rok. Ten nienormalny stan ciągłej mobilizacji jest podtrzymywany przez media, przede wszystkim telewizję państwową. Inne punkty widzenia po prostu są niedostępne. W rezultacie widzimy nadzwyczajną konsolidację i nienormalny stan notowań z zawyżonymi cyframi" - powiedział socjolog.

Według Wołkowa należy oczekiwać jednak spadku poparcia dla władz Rosji. Ekspert wskazał, że w listopadzie i grudniu 2014 r. obniżyły się wskaźniki mówiące o oczekiwaniach Rosjan dotyczących rozwoju sytuacji w kraju. Wołkow przypomniał, że po wydarzeniach z 2008 roku, w warunkach  stagnacji gospodarczej, notowania władz spadały stopniowo i najniższy poziom osiągnęły w grudniu 2011 roku. Wówczas niezadowolenie społeczne przerodziło się w masowe protesty przeciwko fałszerstwom na wyborach do Dumy.

"Jeśli sytuacja będzie rozwijać się tak jak po wojnie gruzińskiej, to notowania będą spadać wolno i osiągną poziom najniższy dopiero za 3-4 lata. Jeśli sytuacja będzie gorsza, to nastąpi to szybciej, jednak w 2008 roku nie było takiej mobilizacji w mediach" - powiedział Wołkow.

Według niego większość respondentów Centrum Lewady nie uważa na razie za problem polityki Kremla wobec Ukrainy. Jednak zaczynają oni odczuwać pogorszenie się sytuacji gospodarczej.

Konstantin Kałaczow, szefa think tanku Polityczna Grupa Ekspercka, tak komentuje obecną sytuację: "Motyw +nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę+ jest dobry na początku kryzysu. Jeśli jednak kryzys przedłuży się na lata, to wiara w obecną władzę się zachwieje. Póki co, sytuacja wygląda jak inercja. Putin dotąd udowadniał swoją skuteczność i z tym związane są nadzieje wobec niego. To, co będzie dalej, zależy od szybkości rozwoju, głębokości i czasu trwania kryzysu" - powiedział Kałaczow, cytowany przez portal Gazeta.ru i Centrum Lewady.

Sondaż przeprowadzono w dniach 19-22 grudnia wśród 1,6 tys. osób w 134 miejscowościach w 46 regionach kraju. Margines błędu statystycznego nie przekracza 3,4 proc.

tk/PAP

fot. kremlin.ru

Warto poczytać

 1. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 2. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 3. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 4. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 5. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 6. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook