Jedynie prawda jest ciekawa


25-lecie stosunków USA-Ukraina

03.01.2017

"Od czasu uznania niepodległości Ukrainy Stany Zjednoczone pozostają jej ważnym, strategicznym partnerem" - oświadczył we wtorek ukraiński prezydent Petro Poroszenko z okazji 25. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu państwami.

W ocenie szefa państwa to partnerstwo dotyczy zarówno relacji dwustronnych, jak i współpracy w ramach organizacji międzynarodowych. Poroszenko podkreślił, że Stany Zjednoczone kontynuują wspieranie ukraińskich wysiłków na rzecz budowy instytucji demokratycznych, społeczeństwa obywatelskiego, gospodarki rynkowej i wzmacniania bezpieczeństwa. 

Prezydent przypomniał, że w pierwszych latach niepodległości Ukraina zrezygnowała z trzeciego na świecie arsenału broni jądrowej, co sprawiło - jak zaznaczył - że odgrywa ona historyczną rolę we wzmacnianiu bezpieczeństwa globalnego. "Decyzje te nie były proste, ale Ukraina podjęła je, wierząc w zapewnienia i gwarancje bezpieczeństwa ze strony partnerów zagranicznych, w pierwszej kolejności USA" - oświadczył. 

Poroszenko podziękował Stanom Zjednoczonym za ich poparcie dla jedności terytorialnej Ukrainy w "trudnych czasach, gdy walczy ona z rosyjską agresją, broniąc kluczowych wartości wolności i demokracji, które stanowią fundament sukcesu i siły narodu amerykańskiego". Zapewnił też, że Ukraina nadal będzie rozwijać partnerstwo strategiczne z USA. 1 grudnia 1991 roku minęło 25 lat od referendum niepodległościowego, które potwierdziło wolę Ukraińców utworzenia suwerennego państwa. Za niezawisłością opowiedziało się 90,32 proc. mieszkańców Ukrainy - wówczas części ZSRR; wzięło w nim udział ponad 31,8 mln osób, czyli 84,18 proc. ludności kraju. Referendum ostatecznie zatwierdziło przyjęty 24 sierpnia 1991 roku przez Radę Najwyższą (parlament) w Kijowie Akt Niepodległości.

kk/PAP

[fot. EPA/PAP]

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 7. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 8. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook