Jedynie prawda jest ciekawa


25-lecie stosunków USA-Ukraina

03.01.2017

"Od czasu uznania niepodległości Ukrainy Stany Zjednoczone pozostają jej ważnym, strategicznym partnerem" - oświadczył we wtorek ukraiński prezydent Petro Poroszenko z okazji 25. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu państwami.

W ocenie szefa państwa to partnerstwo dotyczy zarówno relacji dwustronnych, jak i współpracy w ramach organizacji międzynarodowych. Poroszenko podkreślił, że Stany Zjednoczone kontynuują wspieranie ukraińskich wysiłków na rzecz budowy instytucji demokratycznych, społeczeństwa obywatelskiego, gospodarki rynkowej i wzmacniania bezpieczeństwa. 

Prezydent przypomniał, że w pierwszych latach niepodległości Ukraina zrezygnowała z trzeciego na świecie arsenału broni jądrowej, co sprawiło - jak zaznaczył - że odgrywa ona historyczną rolę we wzmacnianiu bezpieczeństwa globalnego. "Decyzje te nie były proste, ale Ukraina podjęła je, wierząc w zapewnienia i gwarancje bezpieczeństwa ze strony partnerów zagranicznych, w pierwszej kolejności USA" - oświadczył. 

Poroszenko podziękował Stanom Zjednoczonym za ich poparcie dla jedności terytorialnej Ukrainy w "trudnych czasach, gdy walczy ona z rosyjską agresją, broniąc kluczowych wartości wolności i demokracji, które stanowią fundament sukcesu i siły narodu amerykańskiego". Zapewnił też, że Ukraina nadal będzie rozwijać partnerstwo strategiczne z USA. 1 grudnia 1991 roku minęło 25 lat od referendum niepodległościowego, które potwierdziło wolę Ukraińców utworzenia suwerennego państwa. Za niezawisłością opowiedziało się 90,32 proc. mieszkańców Ukrainy - wówczas części ZSRR; wzięło w nim udział ponad 31,8 mln osób, czyli 84,18 proc. ludności kraju. Referendum ostatecznie zatwierdziło przyjęty 24 sierpnia 1991 roku przez Radę Najwyższą (parlament) w Kijowie Akt Niepodległości.

kk/PAP

[fot. EPA/PAP]

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook