Jedynie prawda jest ciekawa


2017 rokiem decyzji ws. Polski w RB ONZ

01.01.2017

2017 rok to rok decyzji ws. niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, implementacji postanowień szczytu NATO, budowy relacji z nową amerykańską administracją - mówi PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Prezydent Andrzej Duda z pierwszą wizytą uda się do Izraela i Palestyny.

Szczerski zaznacza, że aby uzyskać status niestałego członka w RB ONZ nie wystarczą dobre relacje z "dużymi partnerami", ale należy je budować z krajami na całym świecie. 

"Będziemy aktywni jako Polska w różnych formułach w Nowym Jorku w siedzibie ONZ po to, żeby polską kandydaturę wypromować, żeby to miejsce uzyskać" - zapowiedział. 

Podkreślił, że status niestałego członka w RB ONZ byłby powrotem Polski do grona krajów, które na co dzień pracują nad głównymi problemami bezpieczeństwa światowego. Polska ubiega się o niestałe członkostwo w latach 2018-2019. Aby kandydatura danego państwa do niestałego członkostwa w RB ONZ została przyjęta, poparcie dla niej musi wyrazić dwie trzecie państw członkowskich ONZ. W RB ONZ jako niestały członek Europę Środkową reprezentuje jeden kraj. Szczerski podkreśla, że 2017 r. to także rok implementacji decyzji warszawskiego szczytu NATO "i w sensie wojskowym, i w sensie politycznym, czyli współpracy z partnerami NATO". Zapowiedział, że prezydent Andrzej Duda w przyszłym roku odwiedzi m.in. Finlandię. 

"Planujemy także wizytę w Gruzji jako w kraju partnerskim. Mamy intensywny dialog z Ukrainą. To zewnętrzni partnerzy NATO w poszukiwaniu bezpieczeństwa także tego, które nas najbardziej interesuje, czyli w polityce wschodniej" - powiedział Szczerski. 

"To także implementacja tych decyzji, które dotyczą dialogu z Rosją z pozycji wschodniej flanki, która jest flanką wzmocnioną. Ten dialog może być dużo bardziej efektywny" - zaznacza prezydencki minister. Zwrócił uwagę, że 2017 r. będzie pierwszym rokiem nowej administracji amerykańskiej. 

"To ważne zadanie, by ułożyć sobie relacje polsko-amerykańskie w nowych warunkach" - powiedział. 

"Mamy nadzieję, że chociażby przy okazji planowanego szczytu NATO, który będzie związany z otwarciem nowej siedziby NATO, będzie okazja do spotkania i rozmowy z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych, bo jego obecność na tym szczycie jest bardzo prawdopodobna" - dodał Szczerski. 

Zapowiedział, że w sensie dyplomatycznym prezydent rozpocznie rok od wizyty w Izraelu i Palestynie, żeby podkreślić aktywność i obecność polityczną na Bliskim Wschodzie. Szczerski podkreślił, że w aktywność prezydenta w 2017 r. wpisana jest także współpraca regionalna m.in. planowany w Polsce szczyt państw Trójmorza (Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego).

Pierwszy szczyt państw Trójmorza odbył się w 2016 r. w Chorwacji.

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook