Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

20 Palestyńczyków zastrzelonych przez Izrael

20.07.2014

Co najmniej 20 Palestyńczyków zginęło w niedzielę podczas izraelskiego ostrzału terytorium Strefy Gazy, gdzie trwa ofensywa wymierzona w radykalne ugrupowanie Hamas. Zdaniem lokalnych służb medycznych tysiące osób musiało się ratować, opuszczając domy.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że ostrzał miejscowości Szedżaja był najkrwawszym atakiem wojsk Izraela od momentu rozpoczęcia ofensywy przeciwko oddziałom Hamasu, czyli od 8 lipca. Przedstawiciele sił zbrojnych tłumaczą, że ich działania są usprawiedliwione, ponieważ wcześniej ostrzegali mieszkańców, że okolice miasta będą celem ataku.

"Dwa dni temu mieszkańcy Szedżaji otrzymali nagraną wiadomość, w której apelowaliśmy do nich o opuszczenie tego terytorium w celu ochrony życia" - powiedział agencji Reutera jeden z rzeczników armii.

Przedstawiciele lokalnego szpitala w Strefie Gazy poinformowali, że w wyniku ostrzału rannych są dziesiątki osób, w tym dzieci.

Świadkowie relacjonują, że za ostrzał terytorium Strefy Gazy odpowiadają izraelskie czołgi.

Tymczasem Hamas zwraca się do Palestyńczyków, aby ci pozostali w swych domach i nie reagowali na izraelskie wezwania do ewakuacji. Bojownicy radykalnego ugrupowania ostrzelali też w niedzielę pociskami rakietowymi terytorium państwa żydowskiego, jednak na razie nie ma informacji o ofiarach i zniszczeniach spowodowanych tym atakiem.

Przed niedzielnym ostrzałem Strefy Gazy w wyniku działań zbrojnych zginęło co najmniej 353 Palestyńczyków, w tym wielu cywilów. Po izraelskiej stronie zginęło pięciu żołnierzy i dwóch cywilów.

Głównym celem ofensywy lądowej, która rozpoczęła się w czwartek wieczorem po 10 dniach operacji lotniczych, jak podkreślają izraelskie media, jest zniszczenie tuneli podziemnych wierconych przez bojowników islamskich i wykorzystywanych do ukrywania wyrzutni rakietowych, a także do przedostawania się na terytorium Izraela.

We wtorek Hamas odrzucił egipską propozycję rozejmu, którą przyjął Izrael. Wśród swoich warunków palestyńskie ugrupowanie wymienia m.in. całkowite zniesienie blokady Strefy Gazy, otwarcie przejścia granicznego z Egiptem w Rafah oraz uwolnienie więźniów.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Palestyna

,

Izrael

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook