Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

2 biliony na ratowanie strefy euro

24.09.2012

Według niemieckiego tygodnika Der Spiegel Europejski Mechanizm Stabilizacyjny ma zostać wyposażony w mechanizmy, które umożliwią mu wykup państwowych obligacji z pieniędzy publicznych. Taki fundusz wykupny mógłby liczyć nawet 2 biliony euro.

Jeżeli Europejski Mechanizm Stabilizacyjny zostałby wyposażony w stosowne mechanizmy, mógłby wtedy być w stanie udzielać pożyczek nawet do kwoty 2 bilionów euro, bez potrzeby angażowania środków poszczególnych państw strefy euro. Jednak idea wzbudza wiele kontrowersji pośród państw eurostrefy. Najbardziej sprzeciwia się tej koncepcji Finlandia.

Minister Finansów Republiki Federalnej Niemiec - Wolfgang Schäuble jest raczej przychylny idei przekazania Europejskiemu Mechanizmowi Stabilizacyjnemu takich prerogatyw i podobno rozmawiał już na ten temat z Kanclerz Angelą Merkel. Jak dotąd nikt w Komisji Europejskiej nie skomentował doniesień tygodnika, jednak w kuluarach Parlamentu Europejskiego i wśród niemieckich dyplomatów można usłyszeć, iż zarówno Minister Wolfgang Schäuble jak i Kanclerz Angela Merkel już od jakiegoś czasu chcą podnieść pozycję komisarza ds. gospodarczych i walutowych Olliego Rehna, który jest przecież Finem, tak, aby to on decydował o procedurach postępowania wobec tych państw, które nie będą respektowały dyscypliny budżetowej a także będzie w stanie zgłaszać... poprawki do budżetów poszczególnych państw. Na razie jednak zarówno nowe uprawnienia dla komisarza jak i kwoty bailoutu są przedmiotem negocjacji w Brukseli.

Już 8 października odbędzie się następne spotkanie Ministrów Finansów UE. Ta data ma być także początkiem funkcjonowania Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

Arkady Saulski z Brukseli    

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

 2. mid-epa05723766 18.01.2017

  Polacy na stanowiskach wiceszefów PE

  Europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

 3. Konrad-szymanski-045t54da8ff8m800xcafa9858 18.01.2017

  Szymański: Polacy nie powinni być zakładnikami Brexitu

  Sprawa miliona Polaków, którzy już są w Wielkiej Brytanii, powinna być "poza stołem negocjacyjnym" i nie powinni być zakładnikami procesu politycznego- powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May dotyczącego Brexitu.

 4. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 5. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 6. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 7. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 8. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook