Jedynie prawda jest ciekawa


2 biliony na ratowanie strefy euro

24.09.2012

Według niemieckiego tygodnika Der Spiegel Europejski Mechanizm Stabilizacyjny ma zostać wyposażony w mechanizmy, które umożliwią mu wykup państwowych obligacji z pieniędzy publicznych. Taki fundusz wykupny mógłby liczyć nawet 2 biliony euro.

Jeżeli Europejski Mechanizm Stabilizacyjny zostałby wyposażony w stosowne mechanizmy, mógłby wtedy być w stanie udzielać pożyczek nawet do kwoty 2 bilionów euro, bez potrzeby angażowania środków poszczególnych państw strefy euro. Jednak idea wzbudza wiele kontrowersji pośród państw eurostrefy. Najbardziej sprzeciwia się tej koncepcji Finlandia.

Minister Finansów Republiki Federalnej Niemiec - Wolfgang Schäuble jest raczej przychylny idei przekazania Europejskiemu Mechanizmowi Stabilizacyjnemu takich prerogatyw i podobno rozmawiał już na ten temat z Kanclerz Angelą Merkel. Jak dotąd nikt w Komisji Europejskiej nie skomentował doniesień tygodnika, jednak w kuluarach Parlamentu Europejskiego i wśród niemieckich dyplomatów można usłyszeć, iż zarówno Minister Wolfgang Schäuble jak i Kanclerz Angela Merkel już od jakiegoś czasu chcą podnieść pozycję komisarza ds. gospodarczych i walutowych Olliego Rehna, który jest przecież Finem, tak, aby to on decydował o procedurach postępowania wobec tych państw, które nie będą respektowały dyscypliny budżetowej a także będzie w stanie zgłaszać... poprawki do budżetów poszczególnych państw. Na razie jednak zarówno nowe uprawnienia dla komisarza jak i kwoty bailoutu są przedmiotem negocjacji w Brukseli.

Już 8 października odbędzie się następne spotkanie Ministrów Finansów UE. Ta data ma być także początkiem funkcjonowania Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

Arkady Saulski z Brukseli    

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook