Jedynie prawda jest ciekawa

2 biliony na ratowanie strefy euro

24.09.2012

Według niemieckiego tygodnika Der Spiegel Europejski Mechanizm Stabilizacyjny ma zostać wyposażony w mechanizmy, które umożliwią mu wykup państwowych obligacji z pieniędzy publicznych. Taki fundusz wykupny mógłby liczyć nawet 2 biliony euro.

Jeżeli Europejski Mechanizm Stabilizacyjny zostałby wyposażony w stosowne mechanizmy, mógłby wtedy być w stanie udzielać pożyczek nawet do kwoty 2 bilionów euro, bez potrzeby angażowania środków poszczególnych państw strefy euro. Jednak idea wzbudza wiele kontrowersji pośród państw eurostrefy. Najbardziej sprzeciwia się tej koncepcji Finlandia.

Minister Finansów Republiki Federalnej Niemiec - Wolfgang Schäuble jest raczej przychylny idei przekazania Europejskiemu Mechanizmowi Stabilizacyjnemu takich prerogatyw i podobno rozmawiał już na ten temat z Kanclerz Angelą Merkel. Jak dotąd nikt w Komisji Europejskiej nie skomentował doniesień tygodnika, jednak w kuluarach Parlamentu Europejskiego i wśród niemieckich dyplomatów można usłyszeć, iż zarówno Minister Wolfgang Schäuble jak i Kanclerz Angela Merkel już od jakiegoś czasu chcą podnieść pozycję komisarza ds. gospodarczych i walutowych Olliego Rehna, który jest przecież Finem, tak, aby to on decydował o procedurach postępowania wobec tych państw, które nie będą respektowały dyscypliny budżetowej a także będzie w stanie zgłaszać... poprawki do budżetów poszczególnych państw. Na razie jednak zarówno nowe uprawnienia dla komisarza jak i kwoty bailoutu są przedmiotem negocjacji w Brukseli.

Już 8 października odbędzie się następne spotkanie Ministrów Finansów UE. Ta data ma być także początkiem funkcjonowania Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

Arkady Saulski z Brukseli    

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270georgiawaszcz 19.10.2017

  Waszczykowski w Gruzji o Partnerstwie Wschodnim i stosunkach z Rosją: sąsiedztwo, które sprawia kłopoty

  Nadchodzący szczyt Partnerstwa Wschodniego, kwestie bezpieczeństwa oraz stosunki z Rosją znalazły się wśród najważniejszych tematów rozmów, które w czwartek w Gruzji prowadził szef MSZ Witold Waszczykowski.

 2. 1270rmigrant 19.10.2017

  Komisja PE chce ograniczenia dostępu do funduszy UE za brak relokacji uchodźców

  Kraje Unii Europejskiej, które odmawiają relokacji uchodźców, powinny mieć ograniczony dostęp do funduszy unijnych - wynika ze stanowiska przyjętego w czwartek przez komisję wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego ws. reformy systemy azylowego w UE.

 3. Irak19102017 19.10.2017

  Exodus Kurdów z Kirkutu. Uciekło już 100 tysięcy osób

  W obawie przed rozruchami około 100 tysięcy Kurdów uciekło od poniedziałku z prowincji Kirkuk na północy Iraku, kiedy region ten został zajęty przez siły irackie - poinformowały w czwartek władze autonomicznego Regionu Kurdystanu.

 4. Madryt 19.10.2017

  W sobotę decyzja w sprawie Katalonii? Madryt może zlikwidować autonomię

  Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zwołał na sobotę nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów, by zdecydować, jakie środki powinny zostać przyjęte w celu zawieszenia politycznej autonomii Katalonii - wynika z czwartkowego oświadczenia rządu w Madrycie.

 5. Afganistan19102017 19.10.2017

  Dramat w Afganistanie. Kilkudziesięciu zabitych w ataku talibów

  Co najmniej 43 afgańskich żołnierzy zginęło w nocy ze środy na czwartek w ataku talibów na ich bazę na zachodzie prowincji Kandahar w południowym Afganistanie - poinformowało ministerstwo obrony tego kraju.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook