Jedynie prawda jest ciekawa

100 mld euro dla banków Hiszpanii

11.06.2012

Europa rzuca koło ratunkowe hiszpańskim bankom. Ministrowie gospodarki i finansów strefy euro zgodzili się na pomoc dla nich w wysokości do 100 mld euro. Dowodzi to, że sytuacja sektora bankowego w Hiszpanii jest tak zła, iż Madryt nie ma szans samodzielnie poradzić sobie z tym problemem - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

W tym kryzysie jedynie hiszpański gigant Santander, który działa także w Polsce, radzi sobie całkiem nieźle. Klienci banków należących do niego na razie mogą spać spokojnie.

Nad realizacją planu pomocy dla Hiszpanii będzie czuwał Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Ale pomoc nie zostanie udzielona za darmo. Eurogrupa uzależnia ją od konkretnych reform w hiszpańskim sektorze finansowym. Będzie też uważnie śledziła, czy Madryt realizuje program reform i tnie wydatki, by wyeliminować nadmierny deficyt. Władze hiszpańskie liczą, że pożyczka zmniejszy morderczą presję rynków na ich kraj, który ma coraz większe problemy z rolowaniem swoich długów.

Państwa G7 są zadowolone z pomocy dla banków Hiszpanii. Uznały ją za istotny krok strefy euro ku unii fiskalnej i walutowej. Minister skarbu USA Timothy Geithner podkreślił, że decyzja wzmocni zasadniczo odporność grupy euro na kryzysy. Mimo tych oficjalnych zachwytów w istocie decyzja Eurogrupy potwierdza, że problemy hiszpańskich banków są potężne. Mają one monstrualną liczbę złych długów na skutek finansowania rozdętych inwestycji budowlanych i kredytów hipotecznych. Kryzys i gigantyczne bezrobocie powodują, że coraz więcej klientów boryka się ze spłatą kredytów. Ponadto banki hiszpańskie utopiły dziesiątki miliardów euro w obligacjach krajów zagrożonych, takich jak Grecja czy właśnie Hiszpania.

Eksperci od dawna przewidują, że jeśli ruszy lawina bankructw, to będzie jej w stanie się oprzeć najwyżej kilka największych banków, w tym Santander. Zagrożenie z tytułu hiszpańskiego kryzysu nie rodzi więc bezpośredniego ryzyka dla lokat Polaków. Co nie zmienia oczywiście faktu, że Hiszpanie będą chcieli zyskami ze swoich inwestycji w Polsce równoważyć straty, jakie poniosą u siebie i w innych zagrożonych krajach. Jednym z elementów strategii antykryzysowej hiszpańskiego giganta są właśnie inwestycje za granicą, w tym w Ameryce Łacińskiej i w Polsce.

"Gazeta Polska Codziennie"
[fot.sxc.hu]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook