Jedynie prawda jest ciekawa


100 mld euro dla banków Hiszpanii

11.06.2012

Europa rzuca koło ratunkowe hiszpańskim bankom. Ministrowie gospodarki i finansów strefy euro zgodzili się na pomoc dla nich w wysokości do 100 mld euro. Dowodzi to, że sytuacja sektora bankowego w Hiszpanii jest tak zła, iż Madryt nie ma szans samodzielnie poradzić sobie z tym problemem - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

W tym kryzysie jedynie hiszpański gigant Santander, który działa także w Polsce, radzi sobie całkiem nieźle. Klienci banków należących do niego na razie mogą spać spokojnie.

Nad realizacją planu pomocy dla Hiszpanii będzie czuwał Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Ale pomoc nie zostanie udzielona za darmo. Eurogrupa uzależnia ją od konkretnych reform w hiszpańskim sektorze finansowym. Będzie też uważnie śledziła, czy Madryt realizuje program reform i tnie wydatki, by wyeliminować nadmierny deficyt. Władze hiszpańskie liczą, że pożyczka zmniejszy morderczą presję rynków na ich kraj, który ma coraz większe problemy z rolowaniem swoich długów.

Państwa G7 są zadowolone z pomocy dla banków Hiszpanii. Uznały ją za istotny krok strefy euro ku unii fiskalnej i walutowej. Minister skarbu USA Timothy Geithner podkreślił, że decyzja wzmocni zasadniczo odporność grupy euro na kryzysy. Mimo tych oficjalnych zachwytów w istocie decyzja Eurogrupy potwierdza, że problemy hiszpańskich banków są potężne. Mają one monstrualną liczbę złych długów na skutek finansowania rozdętych inwestycji budowlanych i kredytów hipotecznych. Kryzys i gigantyczne bezrobocie powodują, że coraz więcej klientów boryka się ze spłatą kredytów. Ponadto banki hiszpańskie utopiły dziesiątki miliardów euro w obligacjach krajów zagrożonych, takich jak Grecja czy właśnie Hiszpania.

Eksperci od dawna przewidują, że jeśli ruszy lawina bankructw, to będzie jej w stanie się oprzeć najwyżej kilka największych banków, w tym Santander. Zagrożenie z tytułu hiszpańskiego kryzysu nie rodzi więc bezpośredniego ryzyka dla lokat Polaków. Co nie zmienia oczywiście faktu, że Hiszpanie będą chcieli zyskami ze swoich inwestycji w Polsce równoważyć straty, jakie poniosą u siebie i w innych zagrożonych krajach. Jednym z elementów strategii antykryzysowej hiszpańskiego giganta są właśnie inwestycje za granicą, w tym w Ameryce Łacińskiej i w Polsce.

"Gazeta Polska Codziennie"
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 2. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 3. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 4. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

 5. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

 6. paryz15nov19062018 19.06.2018

  Był podejrzany o pomaganie terrorystom. Prokuratura zdecydowala o jego zwolneniu

  Ali Oulkadi, mieszkający w Belgii Francuz, któremu zarzucono, że pomagał podejrzanemu o udział w atakach w Paryżu w listopadzie 2015 roku Salahowi Abdeslamowi, został we Francji zwolniony z aresztu i oddany pod nadzór sądowy w Belgii.

 7. placzerw18062018 19.06.2018

  Plac Czerwony? Teraz to Plac Biało-Czerwony! Polacy zalali centrum Moskwy. Niesamowite sceny!

  Za kilka godzin na stadionie Spartaka Moskwa rozpocznie się mecz Polska - Senegal. Polscy kibice już są w Moskwie

 8. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook