Jedynie prawda jest ciekawa


100 mld euro dla banków Hiszpanii

11.06.2012

Europa rzuca koło ratunkowe hiszpańskim bankom. Ministrowie gospodarki i finansów strefy euro zgodzili się na pomoc dla nich w wysokości do 100 mld euro. Dowodzi to, że sytuacja sektora bankowego w Hiszpanii jest tak zła, iż Madryt nie ma szans samodzielnie poradzić sobie z tym problemem - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

W tym kryzysie jedynie hiszpański gigant Santander, który działa także w Polsce, radzi sobie całkiem nieźle. Klienci banków należących do niego na razie mogą spać spokojnie.

Nad realizacją planu pomocy dla Hiszpanii będzie czuwał Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Ale pomoc nie zostanie udzielona za darmo. Eurogrupa uzależnia ją od konkretnych reform w hiszpańskim sektorze finansowym. Będzie też uważnie śledziła, czy Madryt realizuje program reform i tnie wydatki, by wyeliminować nadmierny deficyt. Władze hiszpańskie liczą, że pożyczka zmniejszy morderczą presję rynków na ich kraj, który ma coraz większe problemy z rolowaniem swoich długów.

Państwa G7 są zadowolone z pomocy dla banków Hiszpanii. Uznały ją za istotny krok strefy euro ku unii fiskalnej i walutowej. Minister skarbu USA Timothy Geithner podkreślił, że decyzja wzmocni zasadniczo odporność grupy euro na kryzysy. Mimo tych oficjalnych zachwytów w istocie decyzja Eurogrupy potwierdza, że problemy hiszpańskich banków są potężne. Mają one monstrualną liczbę złych długów na skutek finansowania rozdętych inwestycji budowlanych i kredytów hipotecznych. Kryzys i gigantyczne bezrobocie powodują, że coraz więcej klientów boryka się ze spłatą kredytów. Ponadto banki hiszpańskie utopiły dziesiątki miliardów euro w obligacjach krajów zagrożonych, takich jak Grecja czy właśnie Hiszpania.

Eksperci od dawna przewidują, że jeśli ruszy lawina bankructw, to będzie jej w stanie się oprzeć najwyżej kilka największych banków, w tym Santander. Zagrożenie z tytułu hiszpańskiego kryzysu nie rodzi więc bezpośredniego ryzyka dla lokat Polaków. Co nie zmienia oczywiście faktu, że Hiszpanie będą chcieli zyskami ze swoich inwestycji w Polsce równoważyć straty, jakie poniosą u siebie i w innych zagrożonych krajach. Jednym z elementów strategii antykryzysowej hiszpańskiego giganta są właśnie inwestycje za granicą, w tym w Ameryce Łacińskiej i w Polsce.

"Gazeta Polska Codziennie"
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Morawiecki20032018 20.03.2018

  Morawiecki broni dobrego imienia Polski za granicą! Premier przypomniał do czego ma służyć ustawa o IPN

  Nie tylko Izrael, ale też Polska jest moralnie zobowiązana chronić pamięć o Holokauście; wkrótce nie będzie już naocznych świadków zbrodni nazistowskich Niemiec - pisze premier Mateusz Morawiecki na łamach amerykańskiego dwumiesięcznika "Foreign Policy"

 2. Afrin 19.03.2018

  Wstrząsający exodus w Syrii. Brutalne oblicze wojny turecko-kurdyjskiej

  Ponad 200 tys. osób, które uciekły z miasta Afrin w położonej na północy Syrii enklawie o tej samej nazwie, nie ma dachu nad głową, ani dostępu do żywności i wody - poinformował w poniedziałek przedstawiciel dotychczasowej administracji Afrinu, Hewi Mustafa

 3. texas13032018 19.03.2018

  Zamach bombowy w Stanach Zjednoczonych. Kolejny atak w Teksasie

  W Austin, stolicy stanu Teksas, doszło do kolejnej eksplozji.

 4. 1270putinekszwinerkio 19.03.2018

  76,67 proc. dla Putina po przeliczeniu prawie 100 proc. głosów w wyborach

  W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

 5. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 6. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 7. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook