Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

100 mld euro dla banków Hiszpanii

11.06.2012

Europa rzuca koło ratunkowe hiszpańskim bankom. Ministrowie gospodarki i finansów strefy euro zgodzili się na pomoc dla nich w wysokości do 100 mld euro. Dowodzi to, że sytuacja sektora bankowego w Hiszpanii jest tak zła, iż Madryt nie ma szans samodzielnie poradzić sobie z tym problemem - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

W tym kryzysie jedynie hiszpański gigant Santander, który działa także w Polsce, radzi sobie całkiem nieźle. Klienci banków należących do niego na razie mogą spać spokojnie.

Nad realizacją planu pomocy dla Hiszpanii będzie czuwał Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Ale pomoc nie zostanie udzielona za darmo. Eurogrupa uzależnia ją od konkretnych reform w hiszpańskim sektorze finansowym. Będzie też uważnie śledziła, czy Madryt realizuje program reform i tnie wydatki, by wyeliminować nadmierny deficyt. Władze hiszpańskie liczą, że pożyczka zmniejszy morderczą presję rynków na ich kraj, który ma coraz większe problemy z rolowaniem swoich długów.

Państwa G7 są zadowolone z pomocy dla banków Hiszpanii. Uznały ją za istotny krok strefy euro ku unii fiskalnej i walutowej. Minister skarbu USA Timothy Geithner podkreślił, że decyzja wzmocni zasadniczo odporność grupy euro na kryzysy. Mimo tych oficjalnych zachwytów w istocie decyzja Eurogrupy potwierdza, że problemy hiszpańskich banków są potężne. Mają one monstrualną liczbę złych długów na skutek finansowania rozdętych inwestycji budowlanych i kredytów hipotecznych. Kryzys i gigantyczne bezrobocie powodują, że coraz więcej klientów boryka się ze spłatą kredytów. Ponadto banki hiszpańskie utopiły dziesiątki miliardów euro w obligacjach krajów zagrożonych, takich jak Grecja czy właśnie Hiszpania.

Eksperci od dawna przewidują, że jeśli ruszy lawina bankructw, to będzie jej w stanie się oprzeć najwyżej kilka największych banków, w tym Santander. Zagrożenie z tytułu hiszpańskiego kryzysu nie rodzi więc bezpośredniego ryzyka dla lokat Polaków. Co nie zmienia oczywiście faktu, że Hiszpanie będą chcieli zyskami ze swoich inwestycji w Polsce równoważyć straty, jakie poniosą u siebie i w innych zagrożonych krajach. Jednym z elementów strategii antykryzysowej hiszpańskiego giganta są właśnie inwestycje za granicą, w tym w Ameryce Łacińskiej i w Polsce.

"Gazeta Polska Codziennie"
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pol321 24.05.2017

  W Berlinie zatrzymano niebezpiecznych islamistów

  Policja w Berlinie zatrzymała w środę dziewięciu członków gangu handlarzy narkotyków. Czterech z nich uznano za islamistów zagrażających bezpieczeństwu publicznemu

 2. 3c842652447f420a87eac70b335a0107-stef 24.05.2017

  Szonert-Binienda złożyła zawiadomienie do FBI

  Binienda uważa, że m.in. zhakowano jej konto, zaatakowano pocztę elektroniczną.

 3. mid-epa05985651-stf 24.05.2017

  Trump po spotkaniu z Franciszkiem: To wspaniały człowiek

  Pół godziny trwała rozmowa papieża Franciszka z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

 4. army-1550406stef 24.05.2017

  Ukraina i Syria to rejony strategiczne dla Rosji – mówi Siergiej Szojgu

  Szojgu zarzucił Stanom Zjednoczonym dążenie do przywództwa globalnego.

 5. filip9 24.05.2017

  Islamiści porwali kilkunastu katolików na Filipinach

  Uzbrojeni islamiści porwali kilkanaście osób z katolickiej katedry w Marawi na południu Filipin podczas walk z siłami rządowymi - poinformowały w środę władze.

 6. mid-epa05984055 24.05.2017

  Główne zagrożenia dla bezpieczeństwa USA

  Generał Vincent Stewart, szef amerykańskiego wywiadu wojskowego (DIA), przedstawił ocenę zagrożeń, przed jakimi stoją USA.

 7. mid-epa05983727 24.05.2017

  Najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego na Wyspach

  Brytyjska premier Theresa May poinformowała we wtorek wieczorem o podniesieniu poziomu zagrożenia terrorystycznego do najwyższego, piątego poziomu, który formalnie oznacza, że kolejny atak jest nie tylko bardzo prawdopodobny, ale może dojść do niego w każdej chwili.

 8. mid-epa05982796 24.05.2017

  Polacy wśród ofiar zamachu w Manchesterze

  Dwoje Polaków zginęło w poniedziałkowym ataku terrorystycznym w Manchesterze po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande - poinformowały PAP służby prasowe polskiego MSZ. Jak podkreślono, rodzina zmarłych została objęta niezbędną opieką konsularną.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook