Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszehradzka jedność przeciwko kwotom. Kraje V4 działają na rzecz silniejszej Europy

27.01.2018
wegry27012018
Wyszehradzka jedność przeciwko kwotom. Kraje V4 działają na rzecz silniejszej Europy

O jedności państw Grupy Wyszehradzkiej przeciw kwotowemu systemowi relokacyjnemu oraz o ich dążeniu do silniejszej Europy pisze w sobotę prorządowa prasa węgierska po piątkowym szczycie premierów V4 w Budapeszcie. Prasa opozycyjna poświęca mu niewiele uwagi.

"Wyszehradzka jedność przeciwko kwotom" - tytułuje swój tekst poświęcony spotkaniu prorządowy dziennik "Magyar Hirlap" na pierwszej stronie. Gazeta pisze też, że "kraje V4 działają na rzecz silniejszej Europy".

"Szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej zgadzają się co do sposobu podejścia do migracji. Na szczycie w Budapeszcie mówili o potrzebie nowej polityki europejskiej oraz o gospodarczym wzmocnieniu regionu" - czytamy.

Dziennik koncentruje się na omówieniu wypowiedzi premiera Węgier Viktora Orbana na wspólnym panelu z udziałem premierów. Przytacza m.in. jego słowa, że Węgry pomagają tym, którym trzeba, ale nie będą przyjmować migrantów. Przywołuje także wypowiedź Orbana, że Europa potrzebuje przeprojektowania i powinna być silniejsza, a kraje Grupy Wyszehradzkiej nie są w niej petentami i co najmniej tyle jej dają, ile dostają.

Gazeta pisze, że premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, iż Polska jest gotowa pomagać finansowo potrzebującym, ale tylko na miejscu, czyli tam, skąd nielegalni migranci wyruszają w drogę.

Inny prorządowy dziennik "Magyar Idoek" pisze, że "kraje V4 mają wspólny słownik", nawiązując w ten sposób do słów Orbana, że zawiera on takie słowa jak "suwerenność, niepodległość, wolność, Bóg, ojczyzna, rodzina".

Także ta gazeta koncentruje się na kwestii migracji, podkreślając, że "Europa Środkowa nie rezygnuje ze swego stanowiska odrzucającego migrację".

Z wypowiedzi Morawieckiego "Magyar Idoek" wybija natomiast słowa o jego wizji Europy: silnej Europy suwerennych państw.

Gazety informują też, że Orban spotkał się z premierem Czech Andrejem Babiszem i po tej rozmowie ocenił, iż jego czeski kolega wnosi nowe oblicze do współpracy wyszehradzkiej.

Prasa opozycyjna poświęca szczytowi bardzo mało miejsca. Dziennik "Magyar Nemzet" ograniczył się na 11. stronie do małej notki na ten temat, opartej o depesze agencji MTI. Jeszcze mniej miejsca, bo tylko jeden akapit, poświęcił spotkaniu lewicowy dziennik "Nepszava", tytułując go: "Orban chciałby przeprojektować także Europę". 

PAP

fot. AC

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook