Jedynie prawda jest ciekawa


Wyszehradzka jedność przeciwko kwotom. Kraje V4 działają na rzecz silniejszej Europy

27.01.2018
wegry27012018
Wyszehradzka jedność przeciwko kwotom. Kraje V4 działają na rzecz silniejszej Europy

O jedności państw Grupy Wyszehradzkiej przeciw kwotowemu systemowi relokacyjnemu oraz o ich dążeniu do silniejszej Europy pisze w sobotę prorządowa prasa węgierska po piątkowym szczycie premierów V4 w Budapeszcie. Prasa opozycyjna poświęca mu niewiele uwagi.

"Wyszehradzka jedność przeciwko kwotom" - tytułuje swój tekst poświęcony spotkaniu prorządowy dziennik "Magyar Hirlap" na pierwszej stronie. Gazeta pisze też, że "kraje V4 działają na rzecz silniejszej Europy".

"Szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej zgadzają się co do sposobu podejścia do migracji. Na szczycie w Budapeszcie mówili o potrzebie nowej polityki europejskiej oraz o gospodarczym wzmocnieniu regionu" - czytamy.

Dziennik koncentruje się na omówieniu wypowiedzi premiera Węgier Viktora Orbana na wspólnym panelu z udziałem premierów. Przytacza m.in. jego słowa, że Węgry pomagają tym, którym trzeba, ale nie będą przyjmować migrantów. Przywołuje także wypowiedź Orbana, że Europa potrzebuje przeprojektowania i powinna być silniejsza, a kraje Grupy Wyszehradzkiej nie są w niej petentami i co najmniej tyle jej dają, ile dostają.

Gazeta pisze, że premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, iż Polska jest gotowa pomagać finansowo potrzebującym, ale tylko na miejscu, czyli tam, skąd nielegalni migranci wyruszają w drogę.

Inny prorządowy dziennik "Magyar Idoek" pisze, że "kraje V4 mają wspólny słownik", nawiązując w ten sposób do słów Orbana, że zawiera on takie słowa jak "suwerenność, niepodległość, wolność, Bóg, ojczyzna, rodzina".

Także ta gazeta koncentruje się na kwestii migracji, podkreślając, że "Europa Środkowa nie rezygnuje ze swego stanowiska odrzucającego migrację".

Z wypowiedzi Morawieckiego "Magyar Idoek" wybija natomiast słowa o jego wizji Europy: silnej Europy suwerennych państw.

Gazety informują też, że Orban spotkał się z premierem Czech Andrejem Babiszem i po tej rozmowie ocenił, iż jego czeski kolega wnosi nowe oblicze do współpracy wyszehradzkiej.

Prasa opozycyjna poświęca szczytowi bardzo mało miejsca. Dziennik "Magyar Nemzet" ograniczył się na 11. stronie do małej notki na ten temat, opartej o depesze agencji MTI. Jeszcze mniej miejsca, bo tylko jeden akapit, poświęcił spotkaniu lewicowy dziennik "Nepszava", tytułując go: "Orban chciałby przeprojektować także Europę". 

PAP

fot. AC

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 7. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook