Jedynie prawda jest ciekawa


Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

19.01.2018
turkey19012018
Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów. Powtórzył, że Turcja odrzuci ofertę partnerstwa z UE, gdyż jest zainteresowana członkostwem.

Celik powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera, że UE nie przestrzega wszystkich elementów porozumienia z 2016 roku dotyczącego powstrzymania fali migrantów przemieszczających się z Turcji na Zachód w zamian za 3 mld euro pomocy i inne wsparcie.

Pomoc finansowa "nie działa dobrze", nie otwarto też nowych rozdziałów w procesie akcesyjnym Turcji z UE; nie ma także postępu w kwestii pogłębienia unii celnej między UE a Turcją - powiedział turecki minister ds. UE. "Z technicznego punktu widzenia Turcja nie ma powodu, aby utrzymywać to porozumienie" z UE w sprawie migrantów - oświadczył.

Relacje między Brukselą a Ankarą od czasu udaremnionej próby puczu w Turcji z lipca 2016 roku są napięte. Masowe aresztowania i czystki w aparacie państwowym wywołały krytykę ze strony państw europejskich. UE de facto wstrzymała negocjacje w sprawie przystąpienia Turcji do UE z powodu obaw dotyczących praworządności, a zaplanowane rozmowy na temat pogłębienia unii celnej nawet się nie rozpoczęły.

"Uprzywilejowane partnerstwo, czy podobne rozwiązania - nie traktujemy żadnej z tych opcji poważnie. Turcji nie można czegoś takiego oferować" - powiedział Celik. "Jakkolwiek by to nazywać - uprzywilejowane partnerstwo czy współpraca w walce z terroryzmem - taka oferta nawet nie będzie przez Turcję rozważana" - dodał minister.

Na początku stycznia prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że wydarzenia ostatnich miesięcy w Turcji nie pozwalają na postęp w trwających od dawna negocjacjach w sprawie członkostwa tego kraju w UE. Wskazał, że rozmowy powinny skoncentrować się na czymś innym i wspomniał o możliwości partnerstwa, ale nie pełnym członkostwie.

Wprawdzie stosunki między Turcją a UE, a zwłaszcza jej niektórymi państwami członkowskimi z Europy Zachodniej, są napięte, to Ankara jest gwarantem zahamowania napływu uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do UE - zwracają uwagę obserwatorzy. Zgodnie z porozumieniem UE-Turcja od początku kwietnia 2017 roku uchodźcy, którzy wjechali nielegalnie do Grecji, są przewożeni z tego kraju do Turcji. Porozumienie to pozwoliło znacznie ograniczyć napływ imigrantów tzw. szlakiem bałkańskim.

PAP

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook