Jedynie prawda jest ciekawa


Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

19.01.2018
turkey19012018
Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów. Powtórzył, że Turcja odrzuci ofertę partnerstwa z UE, gdyż jest zainteresowana członkostwem.

Celik powiedział w wywiadzie dla agencji Reutera, że UE nie przestrzega wszystkich elementów porozumienia z 2016 roku dotyczącego powstrzymania fali migrantów przemieszczających się z Turcji na Zachód w zamian za 3 mld euro pomocy i inne wsparcie.

Pomoc finansowa "nie działa dobrze", nie otwarto też nowych rozdziałów w procesie akcesyjnym Turcji z UE; nie ma także postępu w kwestii pogłębienia unii celnej między UE a Turcją - powiedział turecki minister ds. UE. "Z technicznego punktu widzenia Turcja nie ma powodu, aby utrzymywać to porozumienie" z UE w sprawie migrantów - oświadczył.

Relacje między Brukselą a Ankarą od czasu udaremnionej próby puczu w Turcji z lipca 2016 roku są napięte. Masowe aresztowania i czystki w aparacie państwowym wywołały krytykę ze strony państw europejskich. UE de facto wstrzymała negocjacje w sprawie przystąpienia Turcji do UE z powodu obaw dotyczących praworządności, a zaplanowane rozmowy na temat pogłębienia unii celnej nawet się nie rozpoczęły.

"Uprzywilejowane partnerstwo, czy podobne rozwiązania - nie traktujemy żadnej z tych opcji poważnie. Turcji nie można czegoś takiego oferować" - powiedział Celik. "Jakkolwiek by to nazywać - uprzywilejowane partnerstwo czy współpraca w walce z terroryzmem - taka oferta nawet nie będzie przez Turcję rozważana" - dodał minister.

Na początku stycznia prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że wydarzenia ostatnich miesięcy w Turcji nie pozwalają na postęp w trwających od dawna negocjacjach w sprawie członkostwa tego kraju w UE. Wskazał, że rozmowy powinny skoncentrować się na czymś innym i wspomniał o możliwości partnerstwa, ale nie pełnym członkostwie.

Wprawdzie stosunki między Turcją a UE, a zwłaszcza jej niektórymi państwami członkowskimi z Europy Zachodniej, są napięte, to Ankara jest gwarantem zahamowania napływu uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do UE - zwracają uwagę obserwatorzy. Zgodnie z porozumieniem UE-Turcja od początku kwietnia 2017 roku uchodźcy, którzy wjechali nielegalnie do Grecji, są przewożeni z tego kraju do Turcji. Porozumienie to pozwoliło znacznie ograniczyć napływ imigrantów tzw. szlakiem bałkańskim.

PAP

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 6. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 7. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 8. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook