Jedynie prawda jest ciekawa


Strefa bezpieczeństwa w Syrii

17.02.2016

Władze Turcji chcą utworzyć strefę bezpieczeństwa na obszarze od południowej granicy państwa do 10 km w głąb terytorium ogarniętej wojną Syrii - poinformował w środę turecki wicepremier Yalcin Akdogan.

"Chcemy stworzyć korytarz humanitarny, obejmujący miasto Azaz, na obszarze do 10 km w głąb terytorium Syrii. Ta strefa powinna być wolna od starć zbrojnych" - powiedział wicepremier w wywiadzie dla tureckiej telewizji A-Haber. 

Jak tłumaczył, utworzenie strefy miałoby zapobiec "próbom zmian struktury demograficznej". 

Miasto Azaz leży 5 km od granicy z Turcją, w muhafazie (prowincji) Aleppo (Halab) na północnym zachodzie Syrii. 

Od 13 lutego turecka artyleria ostrzeliwuje cele kurdyjskiej zbrojnej milicji, Ludowych Jednostek Obrony (YPG), które wykorzystały ofensywę syryjskich sił rządowych w prowincji Aleppo, wspieranych przez rosyjskie lotnictwo, aby zbliżyć się do miasta Azaz. 

Turecki rząd wyraził zadowolenie, że bombardowania zapobiegły przejęciu kontroli nad tym miastem przez YPG. 

W czasie dużej ofensywy prowadzonej w ostatnich tygodniach syryjskie siły rządowe, wspierane z powietrza przez Rosjan, posunęły się w stronę granicy z Turcją - odnotowuje Reuters. YPG, podlegające Partii Unii Demokratycznej (PYD), skorzystały z toczących się walk w celu przejęcia obszarów, które były w rękach syryjskich rebeliantów, jak np. bazy lotniczej Menagh na północ od Aleppo. 

PYD to główne ugrupowanie polityczne syryjskich Kurdów. Ankara uważa je, podobnie jak milicje YPG, za organizację terrorystyczną z powodu związków z zakazaną w Turcji i również uważaną za organizację terrorystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). 

Azaz jest ostatnim bastionem rebeliantów przed granicą z Turcją. Miasto położone jest na północ od miasta Aleppo, przez które jeszcze przed ofensywą syryjskich sił rządowych, przebiegała droga zaopatrzenia z Turcji dla rebeliantów walczących z siłami prezydenta Syrii Baszara el-Asada. 

Turcja oskarżyła PYD i YPG o realizowanie "demograficznej zmiany" w północnej Syrii poprzez przymusowe wysiedlanie społeczności turkmeńskiej i arabskiej. "Toczy się gra mająca na celu zmianę struktury demograficznej. Turcja nie powinna być częścią tej gry" - podkreślił w środę wicepremier Akdogan. 

Ankara obawia się utworzenia niepodległego państwa kurdyjskiego na obszarach należących obecnie do Syrii, Iraku i Turcji. 

USA, które nie traktują YPG jako organizacji terrorystycznej, udzielają jej wsparcia wojskowego w walce z bojownikami Państwa Islamskiego (IS) w Syrii. Od wielu miesięcy wsparcie to stanowi źródło napięć między Waszyngtonem a Ankarą.

PAP

[fot.PAP/EPA/SAM TAYLOR / MSF / HANDOUT]

Warto poczytać

 1. 1270budapest 20.02.2018

  Węgierski parlament uchwalił rezolucję o poparciu Polski

  Parlament węgierski przyjął we wtorek rezolucję "o poparciu Polski wobec presji Brukseli". Zaapelował w niej do rządu Węgier, by nie popierał propozycji, które ograniczyłyby wykonywanie podstawowych praw Polski wynikających z jej członkostwa w UE.

 2. corbyn20022018 20.02.2018

  Lider Partii Pracy był komunistycznym szpiegiem?

  Jan Sarkocy, były agent czechosłowackiej Statni Bezpecnost – tajnej policji politycznej zajmującej się również wywiadem, ujawnił mediom, że w latach osiemdziesiątych zwerbował obecnego lidera brytyjskiej Partii Pracy, Jeremiego Corbyna, w latach osiemdziesiątych, kiedy ten był już posłem.

 3. 1270muslimser 20.02.2018

  W tym kraju masowo mordują chrześcijan i palą kościoły. Trwa prawdziwa rzeź

  Nigeria skąpana w chrześcijańskiej krwi. Grupy muzułmańskich bojowników z plemienia Fulbe pustoszą chrześcijańskie wioski. Jak podaje brytyjski portal express.co.uk ich ofiarami padły setki niewinnych ludzi

 4. net20022018 20.02.2018

  Kolejne kłopoty Netanjahu. Zatrzymano jego byłych współpracowników

  Dwóch byłych współpracowników premiera Izraela Benjamina Netanjahu oraz właściciela największej izraelskiej grupy telekomunikacyjnej zatrzymano w ramach kolejnego śledztwa w sprawie korupcji w otoczeniu szefa rządu.

 5. 1270putinmerkelzlo 20.02.2018

  Grupa posłów do Bundestagu i PE apeluje do rządu o rezygnację z Nord Stream 2

  Siedmiu niemieckich posłów i eurodeputowanych w opublikowanym we wtorek na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" liście otwartym wezwało rząd Niemiec do rezygnacji z planowanego gazociągu Nord Stream 2

 6. KozielBIelsat 19.02.2018

  Niepokojące wieści z Białorusi. Pobito dziennikarza Biełsatu!

  Dziennikarz telewizji Biełsat Andrej Kozieł, który w niedzielę został zatrzymany i pobity przez milicjantów w lokalu wyborczym w Mińsku, wyszedł w poniedziałek na wolność. W czasie procesu sędzia postanowił zwrócić akta sprawy do uzupełnienia przez milicję

 7. ArabiaSaudyjska 19.02.2018

  Zwycięstwo równouprawnienia. Kobiety w Arabii zyskają nowe prawo

  Obywatelki Arabii Saudyjskiej już wkrótce będą mogły zakładać firmy bez zgody mężczyzn. Jest to kolejny już krok w stronę równości płci w tej islamskiej monarchii – i podobnie jak poprzednie ten też jest podyktowany względami ekonomicznymi

 8. SchulzFlickr 19.02.2018

  Partia Schulza tonie. Socjaliści z rekordowo niskim poparciem

  Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) wyprzedziła w najnowszym sondażu instytutu badania opinii publicznej INSA dla gazety "Bild" Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD) i stała się po raz pierwszy w historii drugą najsilniejszą partią w Niemczech

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook