Jedynie prawda jest ciekawa

Rebelianci zaczęli wycofywać artylerię na południu Donbasu

11.12.2014

Rosyjscy dywersanci poinformowali o rozpoczęciu wycofywania artylerii z południowej części samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) - podała dziś rosyjska agencja Interfax, powołując się na wiceszefa parlamentu DRL Denysa Puszylina.

Według niego wycofywane są działa artyleryjskie o kalibrze większym niż 100 milimetrów. Zapytany o te doniesienia przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko odparł, że w RBNiO "nie ma takich informacji".

Dziś Łysenko przekazał także, że separatyści kontynuują ostrzał ukraińskich sił; są ranni i zabici. „Pierwszy i główny warunek rozejmu nie jest spełniony - ostrzał nie został wstrzymany. Zawieszenie broni jest przestrzegane tylko przez stronę ukraińską”- wskazał.

Wczoraj Łysenko zapowiedział, że ukraińska armia będzie przestrzegała ogłoszonego dzień wcześniej, we wtorek, zawieszenia broni w konflikcie z samozwańczymi republikami separatystycznymi na wschodzie kraju.

„W związku z tym, że porozumienie działa i widzimy ze strony rebeliantów wielokrotne zmniejszenie prowokacyjnych ostrzałów, zawieszenie broni będzie trwało i mamy nadzieję, że ataki zostaną ograniczone do zera” - powiedział rzecznik RBNiO na codziennej konferencji prasowej w Kijowie. Zawieszenie broni, nazwane przez władze w Kijowie „Dniem Ciszy” rosyjscy dywersanci złamali już kilka godzin po jego ogłoszeniu. I to aż dwukrotnie.

W ten sam dzień w stolicy Białorusi Mińsku miało odbyć się także spotkanie grupy kontaktowej w sprawie rozwiązania konfliktu w ukraińskim Donbasie, jednak wszystko wskazuje na to, że do kolejnej rundy negocjacji dojdzie dopiero w końcu tygodnia. W rozmowach tych uczestniczyli poprzednio przedstawiciele Ukrainy, Rosji oraz OBWE, a także reprezentanci rebeliantów.

Ryb, Reuters, PAP

Fot. [PAP/epa]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook